Kutu üzerine yapıştırma ve çıkartmalar

Başlatan Mucit23, 07 Mart 2012, 13:30:41

Mucit23

Arkadaşlar Bir cihaz yapıp kutuladıktan sonra kutu üzerine yapıştırılması gereken çıkartmaları nerede yaptırabilirim. Ben çizimlerini Corel Draw ile hazırlamışım. Sadece yaptığım çizimleri kimde bastıracağımı bilmiyorum. Bazı reklam işleriyle uğraşanlara sordum onlar olsa olsa folyoya olur oda yazılar felan net çıkmaz dedi.Acaba matbaa işleriyle uğraşanşaramı sorayım?

bigbey

Ben kutu üzerine yapılacak panel resim her ne olursa aleminyum üzerine resim olarak yaptırıyorum.
Coreldraw da çizim yapıp renklendirip istediğim bir resim varsa ilave edip,
Reklam baskı işleri ile uğraşan firmalara aleminyum üzerine sıcak baskı yaptırıyorum.
Mükemmel pratik bir sonuç elde ediyorum.
TA6R

ete

Bu işi kendin yapabilirsin. Ben kendim yapıyorum. Nasıl yapıldığını anlatayım .
Isıya dayanıklı asetat kağıda etiket şeklini tersten (mirror) yazdır. Yazdırma işi hem Laser hemde inkjet de olabiliyor. Lazer olursa daha iyi olur sanırım. Asetata önden baktığın zaman yazıları doğru oku ama yazılan kısım arkada olsun. Böylece ön yüzde her hangi bir şey olmadığı için ileride temaslar sonucu yazıların silinmesini önlemiş olursun.
Bu yazdırılan kısım üzerine bildiğimiz sprey boya atarak geride bir fon oluştur. Fon rengi sana kalmış. Ben genelde açık gri veya bej kullanıyorum.
Böylece etiket belirgin hale gelmiş olacaktır.

Bu şekilde etiketi elde ettin ama bunu yapışkan hale getirmek gerekiyor. Bunun için, 3M firmasının sprey yapıştırıcısı var. Officestore larda veya büyük kırtasiyecilerde bulunuyor. Genelde poster vs benzer malzemenin yapıştırılmasında kullanılıyor.
Bu spreyi iyice çalkalıyorsun ve etiketin boyalı tafaına yaklaşık 20 cm den yapışkanı püskürtüyorsun. Çok az bir yapıştırıcı yetiyor. Çok sıkarsan yığışma oluyor ve yapştırdığın yerde bu topaklar etiket üzerinde belli oluyor. Bir iki sıkmadan sonra elin alışır sanırım.
Tabiiki yapıştırıcı sıkmadan önce etiketi düzgünce kesip yapıştırılacak hale getirmen gerekiyor.
Sonra yaklaşık bir 5 dakika bekle ve etiketi yerine dikkatli bir şekilde yapıştır.
Bu arada sprey boya yı 1 gün kuruması için bekletmende yarar var. Aksi taktirde boya taze olursa yapışkan içindeki solvent boyayı çözüyor.

Hepsi bu kadar.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Mucit23

Alıntı YapBen kutu üzerine yapılacak panel resim her ne olursa aleminyum üzerine resim olarak yaptırıyorum.
Coreldraw da çizim yapıp renklendirip istediğim bir resim varsa ilave edip,
Reklam baskı işleri ile uğraşan firmalara aleminyum üzerine sıcak baskı yaptırıyorum.
Mükemmel pratik bir sonuç elde ediyorum.

Hocam o şekilde pahalı olmazmı?
Aslında birde şu var. LCD ekran Var Kutuda ekran için kesik var fakat Ekranın üzerini açıkta kalmasını istemiyorum. O kısım şeffaf plastik ile kaplanacak. Ben mesela LCD  ekran yerlerini boş bırakmışım. Yani oraya bi baskı yapılmayacak Sadece LCD üzerinde şeffaf film olacak. Bunu da yaptırmak istiyorum

yildizelektronik

Eğer yaptığınız işte adet fazlaysa leksan yaptırabilirsiniz.

Mucit23

Alıntı yapılan: ete - 07 Mart 2012, 13:50:02
Bu işi kendin yapabilirsin. Ben kendim yapıyorum. Nasıl yapıldığını anlatayım .
Isıya dayanıklı asetat kağıda etiket şeklini tersten (mirror) yazdır. Yazdırma işi hem Laser hemde inkjet de olabiliyor. Lazer olursa daha iyi olur sanırım. Asetata önden baktığın zaman yazıları doğru oku ama yazılan kısım arkada olsun. Böylece ön yüzde her hangi bir şey olmadığı için ileride temaslar sonucu yazıların silinmesini önlemiş olursun.
Bu yazdırılan kısım üzerine bildiğimiz sprey boya atarak geride bir fon oluştur. Fon rengi sana kalmış. Ben genelde açık gri veya bej kullanıyorum.
Böylece etiket belirgin hale gelmiş olacaktır.

Bu şekilde etiketi elde ettin ama bunu yapışkan hale getirmek gerekiyor. Bunun için, 3M firmasının sprey yapıştırıcısı var. Officestore larda veya büyük kırtasiyecilerde bulunuyor. Genelde poster vs benzer malzemenin yapıştırılmasında kullanılıyor.
Bu spreyi iyice çalkalıyorsun ve etiketin boyalı tafaına yaklaşık 20 cm den yapışkanı püskürtüyorsun. Çok az bir yapıştırıcı yetiyor. Çok sıkarsan yığışma oluyor ve yapştırdığın yerde bu topaklar etiket üzerinde belli oluyor. Bir iki sıkmadan sonra elin alışır sanırım.
Tabiiki yapıştırıcı sıkmadan önce etiketi düzgünce kesip yapıştırılacak hale getirmen gerekiyor.
Sonra yaklaşık bir 5 dakika bekle ve etiketi yerine dikkatli bir şekilde yapıştır.
Bu arada sprey boya yı 1 gün kuruması için bekletmende yarar var. Aksi taktirde boya taze olursa yapışkan içindeki solvent boyayı çözüyor.

Hepsi bu kadar.

Ete

Hocam 4-5 adet için dediğiniz çok mantıklı. Fakat benim 100 adet kadar bastırmam gerekiyor. Bu miktarı kendim karşılayamam.

Mucit23

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 07 Mart 2012, 13:52:59
Eğer yaptığınız işte adet fazlaysa leksan yaptırabilirsiniz.

Hocam bi fiyat sorayım dediğiniz firmaya

skara1214

leksan yapılanın adı firma değil ankarada artsel vardı heralde yapan.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mucit23

Alıntı yapılan: skara1214 - 07 Mart 2012, 14:15:36
leksan yapılanın adı firma değil ankarada artsel vardı heralde yapan.

Hocam Bende Leksan diye bu firmaya baktım
http://www.leksanetiket.com/
bunlar yapmazlarmı

diot

Laser transfer asetatı denedinizmi? PNP pcb transfere benziyor fakat şeffaf. renkli lazerde bas ve sonra ütüle.

Murat Mert

S.A.
ben geçen yıl 300 ad. etiket bastırdım adamlara büyük bir yazıcıda a4 ebadında şeffaf bir  etikete bastı verdi. Fotokoğpi,ozalit vb basım yerleri var oralarda bastılar 20 tl de fiyat verdim. kesimi malesef elle maket bıçağı ile yaptım.  :D
mert07

Mucit23

Arkadaş onu yaptırsam iyi Ben razıyım kesme işine yeterki istediğim şartlarda bassınlar. Milletin karnı tok iş beğendiremiyoruz.... :o Neyse yarın bir iki yere daha soracağım.

Murat Mert

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Mart 2012, 21:03:58
Arkadaş onu yaptırsam iyi Ben razıyım kesme işine yeterki istediğim şartlarda bassınlar. Milletin karnı tok iş beğendiremiyoruz.... :o Neyse yarın bir iki yere daha soracağım.

Yaa..... aynen ben matbaacı matbacı dolaştım adamlardar 3000-5000 den kapı açtılar. 200-300 vermeyi düşünüyordum. amadamlar havadan uçtular bir arkadaşım emişti baskı merkezleri var diye etketini be aldım yarı şeffaf bii ulmuştum çok güzel oldu. çokta üzzi oldu ücreti.
mert07

elektromagma

Baskı ile ilgili olarak Özel mesaj ile ulaşırsanız size yardımcı olabilirim.
Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

Mucit23