cok karışık plc ladder kod yazım mantıgı (?)

Başlatan zamzam23, 08 Mart 2012, 22:35:03

erkan614

Alıntı yapılan: vitruvius - 08 Mart 2012, 22:47:14
.... Ayrıca ekip ortamında da iyi bir görev dağılımı ile bu sorun ortadan kalkar. Her takım üyesi arkadaşlarını iyi tanırsa ve işini iyi biliyorsa sonradan tek yapmak gereken parçaları birleştirmek olur.
programı bir ekip yazıyormuş gibi yazmak lazım yani yer bir proses bir blokta halledilmeli bir blokta bulunan registerdeki değerler başka bir blokta değiştirilmemeli. vsvs
birde şöyle bir durum var plc yazdıkça alışıyor insan mesela ben 3. senemin sonunda başkasının yazdığı ve hiç etiketlenmemiş programı anlamaya başlamıştım tabi su an plc işlerini bıraktığımdan 2 sene önceki kendi yazdığım programı anlayamamaya başladım

zamzam23

Alıntı yapılan: erkan614 - 09 Mart 2012, 13:29:23
programı bir ekip yazıyormuş gibi yazmak lazım yani yer bir proses bir blokta halledilmeli bir blokta bulunan registerdeki değerler başka bir blokta değiştirilmemeli. vsvs
birde şöyle bir durum var plc yazdıkça alışıyor insan mesela ben 3. senemin sonunda başkasının yazdığı ve hiç etiketlenmemiş programı anlamaya başlamıştım tabi su an plc işlerini bıraktığımdan 2 sene önceki kendi yazdığım programı anlayamamaya başladım

3 sene gibi bi süreden bahsediyorsunuz ben bu işe başlayalı daha 3 hafta bile olmadı. Galiba biraz acele ediyorum..

muhendisbey

Alıntı yapılan: zamzam23 - 09 Mart 2012, 16:24:14
3 sene gibi bi süreden bahsediyorsunuz ben bu işe başlayalı daha 3 hafta bile olmadı. Galiba biraz acele ediyorum..

Bence çok çok acele ediyorsun :) PLC'yi öğrendim diyebilmek için bir projeyi baştan sona bitirmen gerekir. Ha bitirsen bile önüne gelecek her PLC'yi teklemeden programlayabilirsin diye de birşey yok. Çünkü bir PLC'lerde ladder aynı olsa bile, farklı modüller var ancak alışması 2 günü geçmez.

İleride projende Simotion kullanmanı isteseler baştan itibaren simotion öğrenmen gerekecek. Otomasyonun belki de en pis yanı bu, asla sabit kavram yok. Simotion'da akış diyagramı mantığı var. İstediğin kadar ladder bilsen o bilgin fayda etmiyor. O nedenle aceleci olmaman otomasyon için önemli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

emekli

zamzam23 Bülent Karayazı nın kitabını tavsiye ederim delta plc programı WPLsoftu ladder programlamayı pnomatik
sistemlerini çok güzel anlatmış www.ogretmenlerim.org adresinden inceleyebilirsin

zamzam23

Bu kitabi ve yazarini biliyorum. Fazla paragoz bi insan. Bi forum sitesi var 10mb dosyayi 10a bolmus. İlk 7 sini indiriyrsun digerlerini indirmek icin bilmem kac tane foruma mesaj atman gerekiyor.ta o zaman kizmistim. Boyle bi insanin kitabini almam ben. 100tl ye egitim cd leri var onlardan almayi dusunuyorum bakalim yavas yavas ogrenirim ins.

F.T

http://www.deltaotomasyon.com/index.php?sid=9ba181e76776cf11eb3fef241ec7c32f

hocam burda deltaplc ile ilgili ne ararsan var. kitaba ne hacet.en basit programdan en zoruna kadar ve teknik servis emrinizde.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ilhan_mkp

feritin verdiği sitdeki bütün dökümanları örnekleri incele eğitim videolarıda var delta plcler ucuzdur
birde hmi oparatör panelinin inglizcesinin kısaltılması.
yaptığın programda çalışan fakat ciddi bir hata var nedir bu hata.
acil stop butonunu açık kontak kullanıp plcde kapalı kontak yapmışsın
tutki acil stop butonunun kablosu koptu (güvenlik açısından buna dikkat etmelisin)
yani güvenlik arzeden bütün kontaklar dışarıda normalde kapalı yapılmalıdır.

birde m0 yardımcı rölesini kullanmanıza hiç gerek yokmuş
ukt  aşst kontağını m0 kontağının yerine yazıp m0 işin içinden çıkarta bilirsin.

elektromagmanın yaptığı sistemin kablajı gözünü korkutmasın panosunda boş alanı az olduğu için denemeler esnasında hep oluşan görüntü.

sen panolarını yaparken nokta numaralandırma yap nokta numaralandırma nedir dersen
bir kablonun bağlı olduğu tüm noktalara aynı numarayı ver başka hiçbir kabloda aynı numara olmasın
bunlar en az plc programlamak kadar önemli.

elektromagma

Numaralandırma konusunda bende sizle aynı fikirdeyim. Çok çok önemli bir konu.

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 09 Mart 2012, 22:00:57
feritin verdiği sitdeki bütün dökümanları örnekleri incele eğitim videolarıda var delta plcler ucuzdur
birde hmi oparatör panelinin inglizcesinin kısaltılması.
yaptığın programda çalışan fakat ciddi bir hata var nedir bu hata.
acil stop butonunu açık kontak kullanıp plcde kapalı kontak yapmışsın
tutki acil stop butonunun kablosu koptu (güvenlik açısından buna dikkat etmelisin)
yani güvenlik arzeden bütün kontaklar dışarıda normalde kapalı yapılmalıdır.

birde m0 yardımcı rölesini kullanmanıza hiç gerek yokmuş
ukt  aşst kontağını m0 kontağının yerine yazıp m0 işin içinden çıkarta bilirsin.

elektromagmanın yaptığı sistemin kablajı gözünü korkutmasın panosunda boş alanı az olduğu için denemeler esnasında hep oluşan görüntü.

sen panolarını yaparken nokta numaralandırma yap nokta numaralandırma nedir dersen
bir kablonun bağlı olduğu tüm noktalara aynı numarayı ver başka hiçbir kabloda aynı numara olmasın
bunlar en az plc programlamak kadar önemli.
Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

ilhan_mkp

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/9rr8v9f0/__rnek.pdf.html

üstte bir öğrnciye proje çizimiyle ilgili birşeyler anlatırken çizdiğim  gelişigüzel bir örnek var
hatta ek olarak rölelerinizin kullanmadığınız boş kontaklarını bile projelerinizde gösterin  revizyon için 5 yıl sonra işin başına geçince altın kadar değerli zaman kazanacaksınız
zamnın önemini mühendisbey vurgulamış
öğrenmen için bu sayfada istersen bizler sana soru soralım sen ve diğer öğrenmek isteyen arkadaşlar yapsın eksikleri burada tartışalım bizlerde örnek bişiler yaparız yine ben pek yardımcı olamamama elden geleni yaparım

zamzam23

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 09 Mart 2012, 22:28:54
öğrenmen için bu sayfada istersen bizler sana soru soralım sen ve diğer öğrenmek isteyen arkadaşlar yapsın eksikleri burada tartışalım bizlerde örnek bişiler yaparız yine ben pek yardımcı olamamama elden geleni yaparım

bu dediğiniz çok makbule geçer doğrusu. siz bana burada kolaydan zora dogru örnek projeler yaptırın. ben de cvp olarak yazdıgım ladder ları eklerim buraya. eksiklerim varsa soylersınız, boyle boyle belirli bir sevıyeye gelırım inş. eksiği olan baska arkadaslar da yazdıklarımızdan istifade eder dediğiniz gibi. ilk örneği sabırsızlıkla beklıyorum.

ilhan_mkp

x0 girişinde bir adet normalde açık çıkış veren fotoselin var. ( ftcl)
x1 girişinde bir adet normalde kapalı çıkış veren fotoselin var. (ftcr)
x2 girişinde saat yönü limit swichi olsun normalde kapalı (swl)
x3 saat yönünün tersi limit swichi olsun normalde kapalı (swr)

y0 çıkışın motoru saat yönünde döndürecek. (cw)
y1 çıkışın motoru saat yönünün tersi hareket ettirecek. (ccw)

çalışma şartları
ftcl kontak verip ftcr kontak vermediğinde motor duracak
ftcl ve ftcr ikiside kontak vermez ise cw çıkış verecek swl swicimiz bu yönün limit swichi olacak bu kontağın açışı cw çıkışını kesecek.
ftcl ve ftcr ikiside kontak verir ise ccw çıkış verecek  swr swicimiz bu yönün limit swichi olacak bu kontağın açışı cww çıkışını kesecek.

bir adette acil stop nc olaraktan bir girişe ekle basıldığında hertürlü hareketi engellesin

soru aslında basit ama benim anlatım kıt anlamadığın yerleri yaz birazdaha açık anlatayım
burada basit bir kenar kontrol sisteminin mantığını deniycez
birnevi çizgi izleyen robot gibi diyebiliriz.

bu arada delta plcnin helpinden özelregisterilerine bir göz at m1000 gibi birsürü var onlarında bir kısımını kısaca anlatmak lazım

zamzam23

Cevap_1:

FTCL=1  ve   FTCR=0   ise; CW=0,CCW=0
FTCL=0  ve   FTCR=0   ise; CW=1, SWL=1 ise CW=0
FTCL=1  ve   FTCR=1   ise; CCW=1, SWR=1 ise CCW=0
ACİLSTOP=0                ise; CW=0, CCW=0

ilhan_mkp

swl ve swrnin  birisi geldiğinde her iki çıkışıda resetlemişsin sadece kendi yönleri resetleyecek şekilde düzenle birde
birde ftcr dışarıda fiziksel bağlantıda kapalı geliyor nc kontaklı bir fotosel plc içinde açık kontakla işlemelisin

zamzam23

Hocam kafam karışıyor. şimdi,

FTCR fotosel dışarıda kapalı kontak. yani fotosel görmediği zaman, plc girişi sürekli=1.
fotosel gördüğü zaman plc girişi=0.

Plc içerisinde ben bu fotoselin, açık ve kapalı kontaklarını istediğim yerde ve istediğim sayıda kullanabilirim.

Buraya kadar bi mantık hatam yoksa eğer,

bundan sonrası için, plc içine girdiğimde kafam allak bullak oluyor :)
Bu kontakları nasıl düşünmeliyim bana bi yol gösterin.

yani, Bir yandan bu kontakların enerjı gelmesı halındeki akım gecırıp gecırmeme mezusu, diğer yandan bu kontagın dısarıdak bağlantısı NC mi NO mu. bu ikisini bir arada düşünemiyorum kafayı yicem.

F.T

plc dışında bir kontağımız olsun.bu kontak normalde açık olsun. A kontağı

plc içinde normalde açık A kontağı kullanırsan hariçteki A kontağı kapalı konuma gelmeden programdaki A kontağı satırı devreye girip işlem yapmaz.ama başka bir satırda normalde kapalı A kontağı kullanmış isen o satırda işlem oluşur.ama hariçteki A kontağı kapalı pozisyona gelirse programdaki normalde kapalı A kontağı açık pozisyona gelir ve o satırda işlem olamaz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.