Ince disli triger kayis ve kasnak

Başlatan z, 10 Mart 2012, 13:28:53

z

Prototip calismalari icin resimdeki trigger kayis ve kasnaklari  hurdacilardan aliyorum. Simdilerde saticisina ulasmam gerekiyor.
Piyasada bu kayis ve kasnagin dis araliklari 2.5..5mm gibi  iri modelleri var. Bunlar benim uygulamalarimda cok kaba kaliyor. Resimdeki kayisin iki dis araligi
2mm.

Buna benzer ince kayis ve kasnagin saticisini goren duyan varmi? Kayisi metre hesabi uclari acik olarak makara seklinde alacagim.

Mesela asagidaki kalin disli kayis uygulamam icin cok kaba kaliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Hocam bunun daha incesi eski yazıcıların içerisinden çıkıyor ve uzunluk olarak yazıcının eni kadar. Plastik dişlileri de yazıcının içerisinden çıkıyor. Üretici olarak malesef bilemiyorum. Gene ancak bilgisayar hurdacılarında falan bu şekilde bulabilirsiniz.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Hocam Geçen sene bi iş için ebaydan almıştım.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=timing+pulley&_sacat=0&_odkw=timing+belt&_osacat=0&_from=R40
Hocam googlede Timing Belt Ve Timing Pulley diye arayın, Yabancı birçok firma var.
Bu firmda istediğiniz ölçüde vardır.
Yanlız nasıl gönderirler,daha doğrusu gönderirlermi bilmiyorum?

Yakın zamanda bana yine lazım olacak bunlardan. Burada Türkiyeden istediğimiz ölçülerde kayış kasnak bulabileceğimiz bir firma bulsak iyi olur.

pisayisi

Perşembe pazarı civarında işhanlarında birçok bu kasnak kayış işi yapan firma var birtanesi,

http://www.mesakayis.com.tr/zaman/mesa-acikuc-zaman-kayis.pdf

Benim anlamadığım açık uçlu alınca yuvarlak hale getirme imkanı olmuyor sanırım?
Murat

z

Evet acik uclu kayislar surekli donen sistemler icin uygun degil.

Benim trigger kayis kasnak sorunum hala devam ediyor. Piyasada satilanlar malesef cok iriler. Bana aslinda inkjet yazicilardaki gibi narin kayislardan ve kasnaklardan lazim.
Resimde verdigim resimdeki kayistan daha narisini daha da iyi olur fakat resimdekine de raziyim.

HP vs devler istedikleri urunu istedikleri fiyatdan temin edebilirler. Benim boyle sansim yok. Hazir urunlerden bilmem ne makinasinin bilmemne parcasinin minicik ince disli kayis kasnaklarina 100TL isteyen bile var.

Halbuki benim ucuz bir seye ihtiyaim var. Artik bu kayis yada alternatif sistemi nasil yaparima kafa yormam gerekecek.

Su zamana kadar olta mesinesi, gitar ve saz teli, celik(?) orgulu ince tel gibi piyasadan ucuza temin edilebilecek parcalari kayis gibi kullanmaya calistim. Fakat uzun vadede hepsi de su koyuyor.

Gene de gelecek onerileriniz beni buyuk dertten kurtarir.

Yalniz piyasada satilan triger kayis ve kasnaklarini hic gormediyseniz, inkjet yazicilardaki kayislarla hic mukayese etmediyseniz bana sanayi tipi kayis kasnak satanlari onerip heyacanladirmayin.

Bana bir tane lazim degil. Uretim yapmaya karar verirsem devamli bir urun olmali.

Mucit23

Hocam Türkiyede bulmanız çok zor. Türkiyede Zaman kayışı deyince akla arabalarda kullanılan Trigiyer kayışları akla geliyor.

Bu yüzden dışarıya bakmanızı tavsiye ederim. En azından Ebaydaki satıcılarla görüşün. İstediğiniz ürünü belirtip sizin için temin edip edemeyeceğini sorun. Bazen faydalı olabiliyor :)

z

Nihayet aradigimi buldum. Gerci inkjetlerde kullanilan kayislar değil ama en azindan bugune kadar bulabildiklerimin en minik dis mesafelisi.

http://www.motionco.co.uk/open-length-belt-635mm-wide-p-288.html

Klein'in verdigi linkteki de MXL mis.

muhittin_kaplan

hocam sanayide "Kayış" Satan yerlerde katologlar mevcut. Envai çeşit var. Nereden biliyorum ? Keşif/Gözetleme mini aracı yapmak için aramıştım. diş aralıkları, şekilleri esneklik durumları vs hepsi değişken iki tarafı tek tarafı dişli olanlar felan. Halıcıların kullandığı kartela gibi sermişti adam önüme

Mucit23

Hocam bildiğim kadarıyla ekleme olmuyor bunlara. Doğrusal bir düzlemi ileri geri hareket ettirmek için kullanılıyor olabilir. Aynı mürekkepli yazıcılarda olduğu gibi

muhittin_kaplan

yok yaptıklarını söylemişlerdi

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 22 Nisan 2012, 10:09:13
Hocam bildiğim kadarıyla ekleme olmuyor bunlara. Doğrusal bir düzlemi ileri geri hareket ettirmek için kullanılıyor olabilir. Aynı mürekkepli yazıcılarda olduğu gibi

Hocam yanlışınız var. Kayışı birleştiriyorlar. Yanılmıyorsam ısı vererek yapıyorlar. Tıpkı eskiden bisiklet lastikleri tamir edilirken yakılarak yamanın yapışmasını sağladıkları gibi. Birkaç diş bu esnada gitse de yeni diş açıyorlar.

Hatta kayış çakma diyorlar. Farklı birşey mi bilmem.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.