silikon yada esnek bir malzeme

Başlatan muhittin_kaplan, 12 Mart 2012, 11:24:16

muhittin_kaplan

1-2mm lik iletkeni yerleştirmek için silikon benzeri esnek, 3-5mm kalınlığında, cnc de işlenebilir bir mlz gerekli. nereden bulurum, böyle bir mlz varmıdır..

Klein

hem silikon kadar esnek hem de CNC de işlenebilir?  (CNC Torna? CNC Dik işleme? CNC kazıyıcı? CNC pres?)

muhittin_kaplan

esnek olacak. cnc router la (sanırım uygun olur) üzerine zigzaglı bir şekilde oluk açılacak ve kesilecek(herhalde oluk deniliyor) 

z

Kalıba zigzag yollarını aç daha sonra iletkenlerini yerleştir daha sonra da kalıbı silikonla doldur.

İşlem sırası bence böyledir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 12 Mart 2012, 13:07:10
esnek olacak. cnc router la (sanırım uygun olur) üzerine zigzaglı bir şekilde oluk açılacak ve kesilecek(herhalde oluk deniliyor)

router ile yumuşak malzeme işlemek  Çin işkencesi olur.
bunalmıs'ın yaklaşımı bence de mantıklı olan.
RTV2 kalıp silikonları işini görebilir. 

muhittin_kaplan

hocalarım konu öyle değil. sanırım yanlış yönlendiriyorum.
kullanacağım iletkeni kaplamak için değil yatak yapmak için böyle bir mlz arıyorum. mouse padi olabilir gibi bir mlz olabilir. nedir bunun endüstrideki adı, nereden alabilirim ?

z

Esnek malzemeden kastın lastik benzeri malzeme ise bunu talaşlı imalat yöntemleri ile işleyemezsin. Metal doküm kalıbı yapımında kullanılan bir köpük malzeme var fakat bu dayanıksız ve işini görmez.

Tahta yerine kullanılabilen plastik malzeme olur dersen, derlin, kestamit, polyamit kullanabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

malzemenin ismini ve nereden bulabileceğini bilmiyorum.
eğer birden fazla üretilecekse  silikon döküm konusunu pas geçme derim.

yaptıracağın ürünün tam tersini herhangi bir malzemeden işlet.  veya ürünün kendisini işletip alçıdan  ters kalıbını al ve silikonu bu kalıba dök.
yumuşak malzemeyi işletmekten ucuza gelir mi? emin değilim. ama daha kolay olacağı kesin.

muhittin_kaplan

sonuç olarak esnek olacak bir mlz olacak. bu mlz ye bir şekilde kanal açmak durumundayız.
ama şuraya açıklık getireyim esnek derken 25cm uzunluğunda 10cm genişliğinde bir dikdörtgen bir ucu sabit öbür ucu 90derece kalkabilecek. (mekanik değil, menteşe vs olmaz).
silikon döküm işini kendimiz yapabilir miyiz prototip için ?

Klein

döküm kolay. RTV2 kalıp silikonu alıyorsun , sertleştiricisi ile birlikte verirler.  karıştırıyorsun döküyorsun. 3-4 saat sonra kalıptan çıkarabilirsin.

malzeme içinde hava kabarcığı kalmasın istersen , dökmeden önce karışımı vakumlayarak havasını alman gerekir.

cam veya metal malzemenin üzerine 10x25cm  dikdörtgen çiz. mukavvadan parçalar keserek bu dörtgenin kenarlarına sabitleyerek bariyer yap. kanala girecek malzemeyi  çift yüzlü bant ile tabana yapıştır. üzerine istediğin kalınlıkta silikon dök. 3-4 saat sonra silikonu çıkar. malzemenin tam oturacağı kanallara sahip esnek malzemen hazır.

kudretuzuner

Merhaba
Muhittin hocam diş hekiminize gidiniz.Az miktar "Optosil" veya "Xantropen" alınız,bu iki malzeme silikon esaslı ve ağızdan ölçü alma malzemesidir.Katalizörü ile belli oranda karıştırılınca lastik gibi olurlar.Optosil daha yoğun ve kalın,Xantropen ise akışkan ve ince bir malzemedir.İkisi de birbiri ile uyumludur.
Amatör

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Klein - 12 Mart 2012, 20:01:52
döküm kolay. RTV2 kalıp silikonu alıyorsun , sertleştiricisi ile birlikte verirler.  karıştırıyorsun döküyorsun. 3-4 saat sonra kalıptan çıkarabilirsin.

malzeme içinde hava kabarcığı kalmasın istersen , dökmeden önce karışımı vakumlayarak havasını alman gerekir.

cam veya metal malzemenin üzerine 10x25cm  dikdörtgen çiz. mukavvadan parçalar keserek bu dörtgenin kenarlarına sabitleyerek bariyer yap. kanala girecek malzemeyi  çift yüzlü bant ile tabana yapıştır. üzerine istediğin kalınlıkta silikon dök. 3-4 saat sonra silikonu çıkar. malzemenin tam oturacağı kanallara sahip esnek malzemen hazır.
bu mlz inceliyorum. sanırım uygun olacak

muhittin_kaplan

hocam videoları izledim. bu iş için 1-2 adet değil belki binlerce lazım olacak. nasıl olur bilmiyorum..

Klein

binlerce lazım olacaksa , kesin döküm yöntemi. Silikon döküm yapan bir firma bulup ona yaptırabilirsin. onların silikonu ısyyla kürleniyor. daha hızlı olur. hazır malzemeyi işletmekten ucuza gelir.

muhittin_kaplan

ama prototip için ideal. nereden bulurum bu rtv2 yi kimler satar ?