MALZEME VE EKİPMAN TEDARİĞİNDE SİNERJİ YARATMAK

Başlatan ogunduru, 14 Mart 2012, 21:31:48

ogunduru

Sevgili elektronikçiler,
Bu forumda çok eski olmadığım halde fırsat buldukça takip ediyorum. Bir çok ar-ge konularında olduğu gibi elektronik işlerinde de malzeme ve ekipman tedariğinde sorun yaşandığını, malzemelerin çok büyük bir kısmının ithal olması nedeniyle, basit bir kaç çalışma için bile sample bulmanın masraflı ve zaman alıcı olduğunu hepimiz yaşıyoruz. Ülke olarak elektronik malzeme gibi yurtdışına bağımlı olduğumuz bir konuda en azından vergi konularında detekleyici ve teşvik edici bir uygulamanın olmaması ve ar-ge yapanların desteklenmemesi de üzücü bir konu.

Bu konu üzerine oldukça kafa yormuş ve takılmış birisi olarak aklıma gelen güzel bir çözümü sizlerle paylaşmak istedim. Tabi ki bunun güzel bir fikir olması yeterli değil, uygulanabilir olması gerekli. Fikrim özet olarak şöyle:

Bu forumda paylaşımlarda bulunan bir çok kişinin gerek amatör gerekse profesyonel çalışsın elinde bir takım entegreler, geliştirme kartları vb. malzemeler olduğu belli. Bunların bir kısmı o kişi için güncel malzeme (her an kullanılabilecek) olabilir ancak eminim ki güncelliğini yitimiş ve görevini tamamlamış malzeme de fazlasıyla çıkar. Sizin için önemsiz gibi görünen bir kaç küçük malzeme, bir başkasının günler veya haftalar kazanmasına yardımcı olabilir. Mesleğe yeni başlayan, çoğunluğu öğrenci olan, genç ve maddi olarak zorluklar içinde bir şeyler öğrenmeye çalışan arkadaşların desteklenmesi gerekli. Sadede gelecek olursak fikrim şudur:

Bir web sitesi yapalım ve bu sitede malzeme paylaşabilecek elektronikçiler parçaları veritabanına yüklesinler. Parça sahibi gerekli olduğu durumda kendi kayıtlarını güncelleyecek. Bu site aracılığı ile üyeler paylaşımda bulundukça bir puan toplayacak. Her üye topladığı bu puanlarla, daha sonra bir malzeme ihtiyacı olduğunda öncelikli olarak siteden malzeme tedarik edebilecek. Bu sayede üyelerin malzemeyi paylaşıma sunması teşvik edilecek. Tabi ki bu parçaların bir bedeli olacak. Ama kar amacı güdülmeyen bir çerçeve çizilmesi gerekli. Bu konuda da bazı standartlar ve kurallar getirilebilir.

Gelin bu konuyu tatışalım ve bir sinerji oluturalım. Herkes bu konuda fikirlerini paylaşır ve beyin fırtınası yapılır ise eminim benden çıkan bu fikir çok daha güzel bir yere taşınır.
Ben bu konuda web sitesini oluşturacak ekibin içinde yer alabilirim.

herkese iyi çalışmalar
Matematik Mühendisi bir hobi elektronikçi

gambit1244

fikir güzel ama ilk alışveriş nasıl olucak?
sistemi cok iyi ve sürdürülebilir planlamak lazım
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

ogunduru

Paylaşımda bulunmak isteyen herkes önce siteye üye olacak. Daha sonra paylaşmak istediği malzemeleri varsa ürün kodları ve fiyatı ile beraber sitenin veritabanına yükleyecek.
Malzeme arayan kişiler de önce üye olacak ve istedikleri zaman veritabanında biriken kayıtlar üzerinde arama yapabilecek. Bir malzemeye çok talep gelirse, puanı çok olan malzemeyi alma hakkına sahip olacak. Satıcıya para transferi ve alıcının para gönderirken güvenmesi konusu tabi ki ilk akla gelen soru işaretleri. Bu konuları çözmenin yolları var. Önce konu biraz sitede tartışılsın ve olgunlaşsın daha sonra yeni fikirlerimi yazarım. Şimdilik bu kadar.

ogunduru

Malzeme paylaşımında bulunmak sanırım güzel bir fikir gibi gelmedi kimseye. Ya da malzeme sorunu yaşayan pek yok  :)

gtekdemir

Fikir kesinlikle güzel fakat pratikte ne kadar uygulanabilir bilemiyorum.

ogunduru

Ben yeterince açıkladığımı sanıyordum ama belki biraz daha açıklamak iyi olacak:

1) Bir web sitesi kurulacak. Bu ço zor bir iş değil. Hazır paket web uygulamaları üzerinde biraz revizyon ile olabilir.
2) Bu web sitesi yayına sokulacak. Web sitesi host etmenin maliyetini üyeler makul bir ücretle karşılamak durumunda.
3) Daha sonrası paylaşım... Kar amacı gütmeyen iyi niyetli ve yardımsever elektronikçilerin kullanımı.  Paylaşım her zaman iyidir, boşa harcanmış bir zaman değildir. Denemeyenlere tavsiye ederim. :)

İşin site kısmını ben karşılık beklemeden yapacağımı söylemiştim. Sadece uygulabilir bir iş olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.

skara1214

bence direk hibe olsun yani parasız işin içine para girdimi büyük sıkıntı çıkar.Maliye v.s ile uğraşır durursun hayır işleyecem diye bir ton sıkıntı alırsın başına
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ogunduru

Ben de paralı olsun demiyorum zaten. Ben bu işten bir kazanç beklemediğimi söylemiştim. Amacım sadece elektronik arge sektörünün gelişimine katkıda bulunmak.
Ama bir gerçek var. O da bir siteyi host etmenin sabit bir maliyeti olduğu.
Buna bir çözüm bulmak lazım. Tartşılması gereken asıl konu bu. İşin hu kısmını kim ve nasıl karşılayacak. Ben de dahil olmak üzere hayır işi yapacağım diye kimse buna girmez.

Saruman

gambit1244

herkes elindeki gereksiz malzemelerin listesini koyar
bunun karşılığında havale yapılarak olabilir kendi aramızda bir gitti gidiyor sitesi gibi
bence güzel olur
arkadaşın dediği gibi puan lı zor ama mesela benim istediğim şey 10 tl lik bi entegre bunun için biton transfer falan yapmak yerine karşı taraf benim listeme bakar ordan 10 tl lik bişey alır hiç para transferi olmadan iş çözülebilir.

herkes fikrini soylerse belki bişeyler çıkar ortaya
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.