16F628a da ADC ile hassas ölçüm yapılır mı?

Başlatan elektroacemi, 15 Mart 2012, 00:03:44

elektroacemi

Alıntı yapılan: tayyar - 16 Mart 2012, 09:30:17
12F1822 8 bacaklı int osc mevcut 1 pwm ve bir kaçtane adc si var (hatırlamıyorum sayısını) microchip directe 1-25 adet arası 1.10 dolar

Yerlide 5-6 Lira

Edit: 12f683 yerlide 5-6 lira olacaktı. 12F1822'nin yerli fiyatını bilmiyorum.

12F683 KARAKÖYDE 2,5 -3 lira, 12f683 nasıl bir işlemci, sıkıntı tarakırmı?
Pwm li bir projeji 16f877a da yaptım sıkıntı yok, 16f628 de yaptım sıkıntı yok, ama 12f683 de yaptım PWM i artırıp azaltırken ani ziplamalar yapıyor. Nedenini çözmeye çalışıyorum fikri olan var mı?

Mucit23

Ben bu işlemciyle daha önce çalıştım. Sigorta ayarlarını düzgün bir şekilde yapmak gerekiyor.

elektroacemi

Sigortaların ne işe yaradığını yazan bir kaynak var mı?

Mesela : FCM, IESO, PWRTE, BOR, CPD  ne işe yarıyor

Maxim

bütün bunlar ilgili picin datasheetinde yazıyor
siz datasheet incelemeyi öğrenin gerisi kolay zaten

tabi onlar hakkında daha önce çok konuşuldu forumda bolca detayda var

elektroacemi

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Mart 2012, 19:33:00
bütün bunlar ilgili picin datasheetinde yazıyor
siz datasheet incelemeyi öğrenin gerisi kolay zaten

tabi onlar hakkında daha önce çok konuşuldu forumda bolca detayda var

Teşekkür ederim arkadaşım, senden öğrendiğim yöntemle forumdaki bütün sorulara cevap verebilirim. Nasıl mı?
Mesela : 1.Soru: Şu pic de şu özellik var mı?  Cevap: Datasheetine bak.
              2.Soru: Şu transistör şu devrede yanıyor niye? Cevap: Düzgün hesaplar ona göre malzeme kullanırsan yanmaz.
              3.Soru: Şu pici nerede bulabilirim, fiyatı ne kadardır? Cevap: Googlede arat çıkan firmaları telefonla ara fiyat sor.
              4.Soru: 0-24 V ayarlı gerilim kaynağı nasıl yapılır? Cevap: Hazırını al niye yapmaya uğraşıyorsun.

Bu şekilde cevap verilirse forumun bir anlamı kalmaz. Sorduğum sorular size göre basit geliyor olabilir ama cevaplarda bu şekilde olmamalı.
Bazı şeylerin datasheette yazdığı şekilde anladığımızda yüzeysel kalıyor, ama o özelliği kullanan biri anlattığı veya açıkladığı zaman durum daha iyi anlaşılıyor...
Saygılarımla

elektroacemi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Mart 2012, 17:20:37
Ben bu işlemciyle daha önce çalıştım. Sigorta ayarlarını düzgün bir şekilde yapmak gerekiyor.

FCMEN_OFF& IESO_ON& CPD_OFF& CP_ON& MCLRE_OFF& PWRTE_ON& WDTE_OFF& INTRC_OSC_NOCLKOUT& BOREN_ON& WDTE_OFF

TRISIO=%00000001
CMCON0 =7
ANSEL=0
ADCON0=%00000001

Sigortalar ve diğer ayarlar yukarıdaki gibi...

Maxim

Alıntı yapılan: elektroakif - 16 Mart 2012, 19:45:05
Teşekkür ederim arkadaşım, senden öğrendiğim yöntemle forumdaki bütün sorulara cevap verebilirim. Nasıl mı?
Mesela : 1.Soru: Şu pic de şu özellik var mı?  Cevap: Datasheetine bak.
              2.Soru: Şu transistör şu devrede yanıyor niye? Cevap: Düzgün hesaplar ona göre malzeme kullanırsan yanmaz.
              3.Soru: Şu pici nerede bulabilirim, fiyatı ne kadardır? Cevap: Googlede arat çıkan firmaları telefonla ara fiyat sor.
              4.Soru: 0-24 V ayarlı gerilim kaynağı nasıl yapılır? Cevap: Hazırını al niye yapmaya uğraşıyorsun.

Bu şekilde cevap verilirse forumun bir anlamı kalmaz. Sorduğum sorular size göre basit geliyor olabilir ama cevaplarda bu şekilde olmamalı.
Bazı şeylerin datasheette yazdığı şekilde anladığımızda yüzeysel kalıyor, ama o özelliği kullanan biri anlattığı veya açıkladığı zaman durum daha iyi anlaşılıyor...
Saygılarımla

hayır yanlış düşünüyorsun
ilk başlarda bende senin gibi düşünüyordum ama sonra olay netleşti

datasheet okumayı öğrenmen lazım, herzaman ilk başlangıcın datasheet olmalı
hem forumlardan gelen cevapların hepsi doğrumu sanıyorsun ?
ama datasheetler kesin doğru

ayrıca her attığın adım için forumları karıştırıp sorumu soracaksın ?

mesela şunun için hangi pic var diye soru soruyorsun?
üreticisinin kendi listesi var ,boru gibi yazıyor herşey, linki vermiştim yukarıda
ama sen başkalarının tavsiyeleri ile yürümeyi tercih ediyorsun, nereden biliyorsun adamın bütün pic ailesini bildiğini ?
belki sana uyan daha doğru bir işlemci var üretilen?

benimkisi sadece bir hatırlatma başka birşey değil

elektroacemi

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Mart 2012, 21:41:55

üreticisinin kendi listesi var ,boru gibi yazıyor herşey, linki vermiştim yukarıda
ama sen başkalarının tavsiyeleri ile yürümeyi tercih ediyorsun, nereden biliyorsun adamın bütün pic ailesini bildiğini ?

Haklı olduğun konular var fakat verdiğin linkte bulduğum her pic türkiyede yok, arkadaşların önerdikleri genelde bulunabilen şeyler, arkadaşların önerdiği pic lerde ilk baktığım şey datasheet zaten, takıldığım zaman ilk datasheet e bakıyorum, çözümü bulamaz isem foruma soruyorum, forumdan gelen cevap ile sorun çözülürse, forumda söylenilen çözümle ilgili kısmı datasheete bulmaya çalışıyorum, bu sayede bir dahaki datasheete daha dikkatli okuyorum...

Mesela 12f683 ün datasheetine göre bana yeter, fakat pwm de bazı sorunlar var, datasheete çok incelediğim halde sorunu çözemedim...

Erol YILMAZ

PIC12F683 ile yumuşak kalkışlı Doğru Akım Motor Sürücüsü gibi birşeyler yaptım.
5-6 senedir de kullanılıyor,
Şu ana kadar bir problem duymadım görmedim.

PWM hakkında sıradışı beklentileriniz yoksa sanırım siz yanlış bir kod yazıyorsunuz....

bulut_01

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Mart 2012, 21:41:55

maxim çok acıklı konusmus begendım  ;) vede cok dogru söylemişin
YENİLMEZ..

elektroacemi

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Mart 2012, 22:13:02
PIC12F683 ile yumuşak kalkışlı Doğru Akım Motor Sürücüsü gibi birşeyler yaptım.
5-6 senedir de kullanılıyor,
Şu ana kadar bir problem duymadım görmedim.

PWM hakkında sıradışı beklentileriniz yoksa sanırım siz yanlış bir kod yazıyorsunuz....

Pwm li bir projeji 16f877a da yaptım sıkıntı yok, 16f628 de yaptım sıkıntı yok, ama 12f683 de yaptım PWM i artırıp azaltırken ani ziplamalar yapıyor. (Bu denemeleri proteusta yapıyorum, pwm da darbe uzunluğunu azaltma tuşuna uzun süre basınca gözle zor fark edilen zıplamalar yapıyor, orneğin darbe uzunluk değeri 150 ve ben azaltma tuşuna basılını tutuyorum 149-148......130, 100, 129,128  oluyor gibi )
Proteusta yapıp da reel de yapmama durumu var mı ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: elektroakif - 16 Mart 2012, 22:20:48...Proteusta yapıp da reel de yapmama durumu var mı ?

Proteus programında yapıyorsa reel programında da yapabilir yada yapmayabilir.

elektroacemi

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Mart 2012, 22:23:13
Proteus programında yapıyorsa reel programında da yapabilir yada yapmayabilir.

Reel de yapsa da bunu gözlemem çok zor....

OG

elektroakif,

Aracın arıza yapınca tamirciye gidip "şunun her yerine bak" demiyorsun sanırım. Şöyle bir problem var dersin.

Bunun gibi, bir olayın hepsini sorarsan ilgi görmez. 

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Programı 683'e yüklüyorum,
Çok güzel çalışıyor... Tam istediğim gibi, PWM'de hiç zıplama yok... :)

"Simulasyon var olan şeyleri göstermez, olmayanları var der....
Simulasyonun fazlası grip yapar, hasta eder..."

Çok fazla beklenti içine girmeyin derim Simulasyon için...