Microsoft Windows XP Embedded hakkında birkaç sorum olacak.

Başlatan zamzam23, 16 Mart 2012, 09:36:56

zamzam23

Arkadaşlar

intel atom işlemcili bir anakart alıp buna hdd slotundan çevirici ile CF kart takıp, analog bir de monitörle küçük çaplı bir PC toplayıp, buna VB de program yazmam gerekıyor. Ama aklıma takılan birkaç soru var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart bu: http://www.akortek.com/intel-atom-d525mw-ddr3-sodimm-mini-itx-anakart-kutusuz.html

1-) XP embedded versiyonunu, bu topladıgım kucuk bilgisayara nasıl kurucam? CF kartı bildiğimiz hdd olarak kullanıcam. Peki bu anakarta bir de ram almam gerkecek mi?

2-) Normal başka XP professional yüklü bir laptopta yazılan derlenen, XP de çalıştığı gözlenen bir program, XP embedded de de sorunsuz çalışır mı? Programı yazarken herhangi bir seye dikkat etmeli miyim?

muhendisbey

Tabiki RAM alacaksın. Dahili üzerinde RAM yok.

Normal XP'de çalışan program işlemcinden ve düşük RAM'den dolayı, gerekli paketlerin eksik olması gibi nedenlerle çalışmayabilir bunu anlamanın en kolay yolu denemek. Çünkü embedded işletim sistemleri birçok özellikten mahrumdur ki işlemci zorlanmasın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

zamzam23

Alıntı yapılan: gerbay - 16 Mart 2012, 10:47:10
hocam ATOM lardan uzak durmanda fayda var, VIA lara bakmanı öneririm..

ilgili testleri NET den bulabilirsiniz, incelemenizde fayda var. VIA nın Mini-ITX den daha küçük boyutta XP kurabileceğiniz platformu da var..

bu arada, XP de derlediğiniz yazılımı direk XP Embedded da çalıştırabilirsiniz. Sorun olmaz. Binary compatible OS lar kendi aralarında...

bi araştıralım. türkiyede nerden temin edebilirim bunları peki? intel daha yakın geliyor bana sürekli iç içe oldugumuz için galiba. ve 80 dolara intelin anakartları var. via lar da aynı fiyatlardaysa düşünülebilir tabi.

zamzam23

hocam arastırdım gzl kartlar yalnız perpormansı daha iyi olsa bile, hem cok pahalılar hem de bazı yerlerde driver sorunu oldugu soylenmıs. yine biz intelden vazgecmeyelım derim.

hocam bu inte atomlara normal xp kursam ne zararım olur? yeterlı ram ve hdd yerim varsa xp kurayım hıc basım ağrımasın. zaten xp embedded versiyonunun tam sürümünü bulamıyorum internetten.

atioky_216

bir ara bizim patron buna benzer proje yapmıştı ama i5 işlemcili mi ne an pc toplanmıştı dokunmatik panelli felan.. Ekrana da otomatik olarak sanal klavye geliyodu  :D içimden dedim tembelliğe kaçmışlar....     Bu arada millet notebookta win7yi bile atom işlemci ile çalıştırmayı denerken neden embedded xp kurmak zorundasın ki?  normali iş görmesigerekmiyor mu?

zamzam23

amacım bilgisayar toplamak değil. Bir projemiz var onu gerçekleştirmek. sonucta win7 için 1gb ram lazımsa, xp embedded için 512 yetecek belkide.(maliyet acısından önemli)

ben de suan arastırma aşamasındayım daha harekete gecmıs değilim.

xp embeddedde yazdıgım program calısmazsa xp kurmayı deneyebilirim ama win7 ye cok da gerek yok sanırım.

muratdu

Micro XP yi, kurmuştum. Sadece 27 MB ram kullanıyordu. Tabii bazı özellikler yok. Bilmem işinize yarar mı?

zamzam23

Ne gibi ozellikler yok. Bn 24 saat calisacak bi sistem yapicam. Elektrik gitse gelse de, surekli verdigim resmi videoyu oynatacak bir sistem. Reklam ponosu gibi.

muratdu

Alıntı yapılan: zamzam23 - 17 Mart 2012, 20:56:50
Ne gibi ozellikler yok. Bn 24 saat calisacak bi sistem yapicam. Elektrik gitse gelse de, surekli verdigim resmi videoyu oynatacak bir sistem. Reklam ponosu gibi.

Micro XP nin, readme dosyasını, ÖM dan attım. Burada yer kaplamasın diye.

zamzam23

Teşekkür ederim dosyayı inceledim. Zaten bana öyle fazla özellik gerekmiyor. yazacağım programı sürekli koşturacak bir sistem kurdum mu yetiyor.

Hocam siz tecrübelisiniz bu konuda. Siz ne öneriyorsunuz?

İntel atom işlemcili bir anakarta, 256mb ram, 2gb CF kart takıp 17" lcd ekranla birlikte reklam panosu hazırlıcam. Bunun için bu donanım yeterlı mıdır sızce? veya daha pratik ve ekonomik çözümleri var mıdır? 17" lcd hariç diğerleri, önerilere göre değiştirilebilir.

muratdu

Merhaba zamzam23,
Sandığınız gibi bir tecbürem, maalesef yok. Ama belirttiğiniz özelliklerin yeterli geleceğini düşünüyorum. Belki ram miktarını denemek lazım. Ben bu işletim sistemini, çok kaynak tüketen ve uzun hesaplamalar yapan bir programı denemek için kurmuştum sadece. Sistemde yanlış hatırlamıyorsam 2GB ram vardı. 256 KB ram ile denemedim açıkcası.