Ultrasonic transducerler

Başlatan cemilkendir, 20 Mart 2012, 17:53:40

cemilkendir

merhabalar arkadaşlar

ultrasonic sensörlerle mesafe ölçümü üzerinde uğraşıyorum hazır satılan modüllerle kolayca hallettim aslında ölçüm işini
ama beni kullandığım modülde verici  ve alıcı olmak üzere iki tane ultrasonic transducer var

nette gördüğüm kadarı ile bazı modüllerde tek transducer var. Ultrasonic mesafe ölçümü tek transducer ile nasıl olabilir bir türlü anlamadım.
karaköyde şöyle bir sensör buldum satan kişi bunun hem alıcı hem verici olduğunu söylüyor ama sadece 2 tane bacağı var bu sensörün nasıl kullanıldığını bilen varmı acaba

tek sensörlü modül

tmcone

Merhaba,

Transducer u sürmek için önce rezonans frekansında x adet pulse gönderirsin. Bunlar piezo üzerinde bir süre sonunda sönümlenecektir. Ardından yansıma süresine göre mesafeyi ölçersin. Sönümleme süresine bağlı olarak kör nokta oluşur yani çok yakını ölçemezsin. Fotoğraftaki piezo waterproof ve çapı nedeniyle muhtemelen hüzme genişliği büyük, bunlar daha çok araçlardaki park sensörü için uygun. Mesafe ölçümü için daha büyük piezolar mevcut...

ferdem

Hem alıcı hem verici tipte pulse i gönderirsiniz, hemen ardından dinleme moduna geçerek alış yapabilirsiniz. Bu tipte bir sensörde, sürücü devre ve alıcı devre aynı uçlara bağlanır ancak sensörü süren devre, pulse attıktan sonra sensörü alıcı devreye bırakabilmeli, çıkışlarını yüksek empedans yapabilmeli. Kolay gelsin.