500 Volt dc giriş 3 faz çıkış

Başlatan EFESU, 20 Mart 2012, 20:37:03

EFESU

Merhaba arkadaşlar
konuya teknik itibari ile tam olarak şu şekilde ve bi o kadarda ilginç olan
500 volt dc 3 faz çıkış verecek yaklaşık yük 5.5 kw olduğu söyleniyor..

ben normalde 3 faz ve monofaz pwm,spwm,phase control yaptım .. fakat burda
bana ilginç gelen 500 volt dc gerilimi nasıl 220 gibi davranıcak onu merak ediyorum

500 VOLT girecek 3 faz çıkacak ve devre çıkışları 3 faz motor sürücüye girecek...

arkdaşlar aklıma gelen mantık şu
önce 500 volt dc yi pwm metodu ile etkin değerini 220 volt dc ye çevirmek ardından
3 faz spwm metodu ile 50 hz frekansta 6 lı grup mosfet e vermek .. diye düşünüyorum..

aklıma takılanlar 5,5 kw da hangi mosfet kullanılmalı
devre çıkışı motor sürücüye gireceği için her kanal çıkışı invertör gibi davranacağından kare dalga gibi ama tam deil değişken darbeli.. sürücü çalışırmı motora bağlanmış olsa çalışır die düşünüyorum ama ... sürücü biraz tereddüt ediyorum

burda fikirlerinize ihtiyacım var... şimdiden tşekkürler ..

pisayisi

3 faz sinusoidal inverter devresi. 6 adet fet üst kolda olanlar 3 faz sinusoidal pwm ile sürülecek. alt koldaki fetler space vektör pwm uygun quadranta göre pwm siz anahtarlanacak. Tek faz anahtarlama aşağıdaki resimdeki gibi olacak. 5.5 kw lik durumda çözüm igbt den yana olmalı. transistor ve fetlerle çok uğraşmadan igbt li sürücü devrelerine bakmak lazım. ir firmasının igbt sürücülerini kullanabilirsiniz. 3 faz sin pwm ise motor control için uygun mcu larla yapılabilir...

Murat

EFESU

"alt koldaki fetler space vektör pwm uygun quadranta göre pwm siz anahtarlanacak."
bu cümleden anladığım kadarı ile ben 3 faz 50 hz spwm sinyalini 6 lı grup un her bir üst koldakine vericem
alt  kola  ise aralarında 120 derece faz farkı olan karre dalga mı olacak tabi    her kolun spwm in ne göre
inşallah yanlış anlamamışımdır...

z

Hayir her bir fazin alt ve ust moslari 180 derece faz varki ile sirayla iletim ve yalitima gececek.

3 fazin 3 kolunda da bu durum ayni.

Fakat;

A,B,C faz cikislarimiz.

VA-VB
VA-VC
VB-VC

farklari birbiriyle 120 derecelik voltajlar uretecek.

A ve B PWM sinyallerini sen bagimsiz olustururken C fazina ait pwm sinyal A ve B nin fonksiyonu olarak hesaplanacak.

Bunu lafla anlatmak zor. SPWM teorisini anlatan dokumanlari okuyacaksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: EFESU - 20 Mart 2012, 20:37:03
.....
ben normalde 3 faz ve monofaz pwm,spwm,phase control yaptım .. fakat burda
bana ilginç gelen 500 volt dc gerilimi nasıl 220 gibi davranıcak onu merak ediyorum

500 VOLT girecek 3 faz çıkacak ve devre çıkışları 3 faz motor sürücüye girecek...

arkdaşlar aklıma gelen mantık şu
önce 500 volt dc yi pwm metodu ile etkin değerini 220 volt dc ye çevirmek ardından
3 faz spwm metodu ile 50 hz frekansta 6 lı grup mosfet e vermek .. diye düşünüyorum..

PWM sinyallerinin tepeden tepeye degeri 500. Bu sorun degil. PWM sonucunda elde edecegin gerilimin efektif degeri 380 yada herneyse (220) volt AC olacak.

Yani 500v u PWM ile DC 220v a cevirmeyeceksin dogrudan 220v AC degere cevireceksin. PWM in ozelligi bu zaten. tepeden tepeye PWM voltaji 500v olacak ama efektif deger 220v olacak.

EFESU

3  adet  spwm  üreticem ve aralarında 120 derece faz farkı olacak..
ve  her birinin 180 derece yani tersinin alıp    mosfet grubuna vereceğim ..
üretilen spwm üst kola verirsem alt kola da  terslenmiş halini vermem gerekir
aralarında 120 derece fark ile 3 adet yapıldığında ve nosfet grbuna verildiğinde bu  olabilir
diye  anlıyorum.. doğru anlamışmıyım  üstadlar ..

z

Dedigim gibi yaparsan SPWM ile 3 faz uretmis olursun.
Dedigin gibi yaparsan klasik pwm ile 3 faz uretmis olursun.

z

Pardon bir konuda hatam oldu.

Ben SPWM ile SVPWM (Space Vector PWM) den bahsediyorum. Siz sinusoidal PWM den bahsediyorsunuz galiba. Eger oyle ise bahsettiginiz gibi yapacaksiniz.

Yok SVPWM ile sinusoidal voltajlar uretecekseniz dedigim gibi yapacaksiniz.

EFESU

hocam üretmiş  olduğum spwm sinyallerini ekleyecem ... dökümanı PC de bulamadım o zaman daha iyi anlamış olacağız ..
bende eski dökümanlara bakıyordum tam.. bi kaç makale  okudum ben niye yanlış anlıyorum diye düşünürken
siz düzeltme yaptınız  ... teşekkür ederim

spwm ile uğraştığım  için bundan  önceki dönemlerde  o yüzden bunu  kullanıyorum ama inverter tarzında deneme hiç yapmadım
mantık olarak  ve besleme gerilimin 500 volt dc  olması biraz kafamı karıştırdı açıkcası...
500 volt dc 3 faz  olacak ve  3 faz motor sürücü ve motor bağlantısı şeklinde tekabül ediyor...