ampermetre için gerilim bölücü direnç nasıl seçilir:

Başlatan secretagent, 21 Mart 2012, 16:06:11

secretagent

arkadaşlar ben 5A ac akım ölçebileceğim bir ampermetre yapmak istiyorum.fakat gerilim bölücü dirençleri nasıl sececeğimi bilimiyorum.Mesela kaç ohm kac wattlık dırencler kullanmalıyım.yardımcı olurmusunuz

z

Akim ölçceceksin de bu amaçla kullanacağın ölçu aletinin özelliği nedir?

Bu bir voltmetremidir? Miliampermetremidir? Nedir?

Voltmetre ise sorun yok, miliampermetre vs ise max scala nedir, içdirenci nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

V=I*R
I=V/R
R=V/I

Dirençten 5  amper geçtiğinde üzerinde düşen gerilim kaç V olsun istiyorsun?
Pic analog girişini kullandığını ve harici ref kullanmadığını varsayarsak  5V.

R= V/I = 5/5 = 1R

Dirençte kaç Kaç Watt güç harcanır?

P=V*I veya I2*R

P = 5 * 5 = 25W;

Bildiğin krichoff kanunu yani. farklı bir şey yok. 

elektronikhobi

Örneğin yukarıdaki 4V doğru akım için gerilimi paylaştırmak istersen her iki dirençi de eşit yaptığın zaman R2'nin uçlarında 2V görürsün. Burada dirençlerin değerlerini değiştirerek istediğin gerilimi elde edebilirsin. Burada R2'nin uçlarındaki gerilime Vçıkış ve gerilim kaynağının gerilimine Vgiriş dersek:

Vçıkış = Vgiriş * R2 / (R1 + R2) olur.

secretagent

merhablar resimdeki devre 1A ölçüm yapmak için tasarlanmış.Ref voltajı 4.1V fakat buradaki dirençleri neye göre seçim yapıyoruz yardımcı olabilirmisiniz...atıyorum 1A değilde 5A ölçmek istesem ne gbi bir değişiklik yapabilirim.birde burdaki eviren yükselteci kullanmaktaki amaç nedir.tmm biliyorum girişine gelen voltajı r1/r4 oranında yükseltip çıkışa veriyor ama neden bu şekilde kullanıyoruz.birde 0.2R dirençi neden 5W seçiyoruzki direnç üzerinden akan max. akım 1A olacaği için 0.2W seçemezmıyım ?

Okan AKÇA

bu işi yapan entegreler var onlardan kullanman daha iyi sonuclar verir filitre ve kalibrasyonla  ugraşmassın

secretagent

ben işin mantığını çözmeye çalışıyorum.hazır entegreleri işin mantığını çözdükten sonra düşünebilirim belki..

Okan AKÇA

t2

Alıntı yapılan: secretagent - 22 Mart 2012, 11:10:25
ben işin mantığını çözmeye çalışıyorum.hazır entegreleri işin mantığını çözdükten sonra düşünebilirim belki..
Basitçe Mantığı: Akım yolu üzerine bir direnç bağlanır, onun üzerinde düşen gerilim ölçülür. Okunan gerilim dirence bölünerek "akım budur" diye gösterilir.

mas

dijital elektrik saatlerinde manyetik alan ile ölçüm yapılıyor. bir tanesinin içini açıp inceleme fırsatım olmuştu. üzerinde mikroişlemci ve ad serisinden bir adc vardı. öçüm ise muhafazalı bir bobin ile yapılıyordu..

elektronikhobi

Şimdi bunun hesabını yaparken direncin uçlarındaki gerilime göre hesap yapıyoruz.

Örneğin 6V'luk pile bağlamak istediğim bir ledim olsun. Led'in teknik bilgilerine baktığım zaman diyor ki maksimum 3 volt ve güvenli akım miktarı 20mA.

Daha güvenli olmak için bu gerilimi 2.5 volt ile sınırlıyorum. 6'dan 2.5 çıkarınca geriye 3.5 volt kalır. Gerilim miktarından 3.5 volt düşürmek için direnci nasıl seçmeliyim:

V=3.5 (direncin uçları arasındaki gerilimin düşme miktarı)
I=0.02(direncin üzerinden geçen akım)

Buradan ohm yasasından R=V/I

R = 3.5 / 0.02
R = 175 Ω bulurum.

175Ω'luk standart direnç olmadığı için 180Ω, 220Ω hatta 470Ω bile kullanabilirim.

Şimdi bildiklerimizi yazarsak:

V = 3.5 (direncin uçları arasında düşmesini istediğimiz gerilim miktarı)
I = 20mA = 0.02 amper (direncin üzerinden geçen akım)

W = V x I = 3.5 x 0.02 = 0.07 watt bulurum.

1/4 watt'lık bir direnç 0.25 watt'dır. Bu da bizim istediğimiz miktarın 4 katı kadar. Ama gereken kapasiteden fazla ama bunda bir problem yok.

Ama üzerinden çok fazla akım geçen dirençler çok ısınabilir ve patlayabilir. O yüzden yeterli güç kapasitesine sahip dirençleri tercih etmek gerekiyor. Genelde sıklıkla 1/4 watt ya da 1/2 watt'lık dirençler kullanılıyor.

Sizin örneğinizde de hesaplama aynı şekilde direncin uçları arasındaki gerilime göre yapılır diye düşünüyorum. Meslek erbabı arkadaşlar daha iyi yanıt vereceklerdir.