Stencil (Çelik elek) Nerede yaptırılır?

Başlatan Pyrodigy, 24 Mart 2012, 18:38:35

Pyrodigy

Beyler
SMD montaj yaptıracağım bir firma 200 USD stencil için ücret istedi. Artık şaşırmadığım bu uçuk rakamlardan sonra kendi stencilimi kendim yapmaya karar verdim.Forumda aradım ama net bir bilgi yok.Daha önce farklı bir uygulamam için lazer ile 1, 1,5 ve 2 mm kalınlığında paslanmaz çelik kestirmiştim ama kesilen yerler de ince çapak kalmıştı. Stencil için sıfır çapak olması gerek.
Daha önce tecribesi olan arkadaşların yazmasını rica ederim Bu smd ile uğraşan herkes için önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
Benim bildiğim kesim ve delim yöntemlerinden başka ne olabilir acaba?
- Su jeti ile kesim
- CNC kesim
- Lazer kesim (çapak problem)
- Tel erezyon

Persistance is the name of the game in this business....

z

PCB yapma mantığının aynısı. Asitle erozyon.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Pyrodigy

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2012, 19:30:07
PCB yapma mantığının aynısı. Asitle erozyon.
Biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirmisin? Paslanmaz çelik asitle erezyona uğratılıyor? Bunu yapan yer varmı istanbulda?

z

Kim yapar bilmiyorum. Fakat metal eleklerin asitle indirgendigini biliyorum.

mas

hocam ince alüminyum plaka iş görür sanırım. çizimin negatif çıktısını pozitif 20 ile bu levhaya basıp alt kısmını da yalıtarak sodyumhidroksit ile aşındırabilirsin. (lavabo açıcı)  daha önce paslanmaz çelik aşındırmadım. bu metali açındıracak bir çözelti hazırlanırsa aynı yöntem buna da uygulanabilir. kullanacağınız krem lehim de önemli. sizin iş için top çapları nekadar büyük olursa dağılma oranı okadar az olur. şu yazıda krem lehim ile ilgili inceleme yapmıştım umarım faydası olur..

https://www.picproje.org/index.php/topic,36792.15.html

salim ALTIN

Merhaba.
Yedpa ticaret merkezi F caddesi no : 60 ;( 59 veya 61 olabilir) Ataşehir istanbul.
lazer ile yapar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Yalniz buradaki oyuk ve delikler dik kenarli degiller. Bunu nasil yapiyorlar bilmiyorum. Belki de bizimkiler dik kenarli yapiyordur.

Lehim serme eleklerinde oyuklar aynen kum kaliplarindaki gibi koniktir. Aksi takdirde surulen lehim, elek kaldirilirken dagilir.

salih18200

Konuyla pek alakası yok ama izlediğim bir belgeselde 2 levhayı su içine daldırıp levhalara akım verdiklerinde belli bir süre sonra levha paslanarak eriyordu.
Aynı işlemi levhalardan birine desen yapıştırarak yaptılar. Desenli kısım olduğu gibi kaldı diğer yerler eriyerek yok oldu. Bildiğimiz elektroliz yapıyorlardı.

mas

0.3mm kalınlıkta duvar kenarları kova biçiminde olmadığı sürece sorun olmaz. düz veya ters kova olması ideal. benim elimdeki bga kalıplarının duvarladı düz. lehim uyguladığınızda lehimin içindeki flux ın yapışkan özelliği topların dağılmasını engelliyor. bu durum ortam sıcaklığıyla da ilgili. 20-30 derecenin üzerinde flux daha akışgan hale geliyor toplar dağılıyor. altında ise flux aşırı katı olduğundan yüzeye tutunamıyor lehim kalıpta kalıyor.

asit ile aşındırma da duvar açısı rahatca belirlenebilir. kalıp asitte az kalırsa 1. şekil, normal süre kalırsa 2. şekil, çok kalırsa 3. şekil oluşmaya başlayacaktır. tabi bu süreler tecrübe ve gözlem ile belirlenmelidir. hazırladığınız çözeltinin gücüne göre süreler uzayabilir veya kısalabilir. bir örnek vereyim. pcb hazırlarken amonyum persülfat kullandığımda aşınma süresi uzuyor ve yol kenarları 3. şekildeki gibi oluyor. hidrojen peroksit(perhidrol) ve hidroklorik asit (tuzruhu) kullandığımda ise yol kenarları 1. şekildeki gibi oluyor. süreyi uzun tuttuğumda çok ince yollar kayboluyor..

OG

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 24 Mart 2012, 18:38:35
Daha önce farklı bir uygulamam için lazer ile 1, 1,5 ve 2 mm kalınlığında paslanmaz çelik kestirmiştim
Çok kalın değilmi, o kalınlığa çok lehim girer ve dizgi-fırınlama sonrası kısa devrelere sebep olur.

https://www.picproje.org/index.php/topic,38325.msg280508.html#msg280508

Eleği yaparsınız da germek gerekiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: OG - 25 Mart 2012, 16:32:22
Çok kalın değilmi, o kalınlığa çok lehim girer ve dizgi-fırınlama sonrası kısa devrelere sebep olur.

https://www.picproje.org/index.php/topic,38325.msg280508.html#msg280508

Eleği yaparsınız da germek gerekiyor.
Hocam ben daha önce lazer kesim yaptırmıştım demek istemiştim belirttiğim kalınlıklar farklı bir uygulama için kestirdiğim kalınlıklardı.Elekle alakası yok.Sadece lazer kesimlerimde çapak vardı. Ben lazer kesimlerimi IMES sanayi sitesinde yaptırıyorum. Salim hocamın verdiği adreste lazer kesim olduğunu bilmiyordum eğer temiz iş yaparsa bence denemeye değer.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: salim ALTIN - 25 Mart 2012, 14:08:16
Merhaba.
Yedpa ticaret merkezi F caddesi no : 60 ;( 59 veya 61 olabilir) Ataşehir istanbul.
lazer ile yapar.
Salim Hocam verdiğiniz adres te varolan firmanın ismi nedir? Lazer kesimmi apıyor sadece yoksa PCB cimi?

ehliseyf

Manisada delron diye bir firma vardı. Araştır istersen.
Code'm mu oturturum !

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ehliseyf - 26 Mart 2012, 16:16:41
Manisada delron diye bir firma vardı. Araştır istersen.
Oraya geçen hafta e-mail göndermiştim. Cevap verme zahmetinde bulunmadılar.