Cift işletim sistemi kurmak

Başlatan z, 24 Mart 2012, 20:28:14

z

Makinada daha önce açıldığı halde hiç bir şey kurulmamış partitionı farketim ve buna da XP kurdum.

Böylece iki tane XP oldu. Fakat;

1.açılışla makinayı açarsam C deki XP çalışıyor. D diskini de görüyor.
2.açılışla makinayı açarsam D deki XP çalışıyor. C diskini de görüyor.

İşletim sistemlerinin birbirlerinin disklerini görmesi hiç hoşuma gitmedi. Buna engel olmak mümkün değilmi? Kurulumda hata mı yaptım?

Bu çalışma şeklinde örneğin C de çalışırken sistem virüs kaparsa virüsün diğer partitona sıçraması çok kolay olmazmı?

Makinayı açtığımda hangi işletim sisteminden açılacağını soran iki seçenek çıkıyor.
Bu seçeneklerin ismini nasıl değiştirebilirim?

Mesela şu anda

Microsoft XP
Microsoft XP

gibi çıkyor.

Benim XP
Fantastik XP

gibi çıkmasını sağlayamazmıyım?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

hocam BCDedit diye biryerlerden ayarlıyordum (command protmpt)
tam ahtırlamamakla beraber sanırım aranırsa bulunur.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709667(v=ws.10).aspx

muhittin_kaplan

hocam easyBCD diye bir program kullanmışım 7 için ama XP de ne yapar bilmiyorum..

muuzoo

Emin olmamakla birlikte xp de disk yonetiminden ayarlanibilir diye dusnuyorum. Bilgisayarim'a sag tusla tiklayip yonetimi secerseniz acilan pencerede sol taraftaki me nude disk yonetimi gibi bir sey olmali oradan gerekli disk bolumunu secip hizmet durdurulabilir diye tahmin ediyorum.

Ekleme: Yazim hatalari icin kusura bakmayin ingilizce klavye sorunu.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

TA7R

Diğer bölüme neden Linux yüklemiyorsunuz ? Linuxla nete bağlıyken virus kapmazsınız . Ubuntu yüklerseniz    http://forum.ubuntu-tr.net/     forumu yardımıyla çoğu sorununuzu çözüp linuzu sürekli kullanımda tutabilirsiniz. Ben 2 aydır Ubuntu yükledim Win7 nin yanına , iki aydır win7 yi 20 dakika kullanmadım.

muhendisbey

Eğer birbirinin disklerini görmesin istiyorsanız.
denetim masası>yönetimsel araçlar>bilgisayar yönetimi>Depolama>disk yönetimi

Buraya geldiğinizde tüm diskleri göreceksiniz.
Gizlemek istediğiniz hdd kısmını ters tıklayın
Sürücü harfi ve yolu değiştiri tıklayın
harfi seçin ve kaldıra basın.

işlem bu kadar
bunu diğer windows için de yapmalısınız.

bundan sonra her windows kendi diskini bilgisayarımda gösterir ve diğer diske erişemezsiniz.

Eğer istediğiniz işletim sistemi ismini değiştirmekse yada yolunu değiştirmekse easy BCD denilen programı kullanabilirsiniz. Ben sonradan kurduğum XP'ye bu programla vistayı bile gösterdim. ismini de değiştirmesi çok kolay. Yalnız işlem yapmadan önce yedek alsanız iyi olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

drmp

z hocam  bootloader daki  değişrmeniz  gereken bir şey var sa 
bilgisayarım  sağ tıklayıp sistem > özellikler > gelişmiş sistem ayarları > başlangıç ve kurtarma seçeneğinde yapabilirsiniz 

kayaaydin

Sistem Özellikleri / Başlangıç ve Kurtarma da Yüklü İşletim Sistemlerinin listesi olması lazım. O listeyi metin editörü ile açıp adını düzenleyebilirsin bence.

gambit1244

hocam ubuntu kurun canavar gibi çalışıyor
win7 den 7 kat
vistadan 5 kat daha hızlı

google chrome kuruluyor ve kendi alanından başka alan görmüyor
linux de virus diye birşey zaten yok..

ayrıca wine ile birçok programı linux desteği olmasa bile kurabiliyorsunuz
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

GreeN

Baya zaman geçmiş ama ...
boot.ini dosyasında yaptığınız değişiklikler PC'nin düzgün açılmamasına sebep olabilir.

c:\ ana dizinin de boot.ini dosyası olmalı muhtemelen gizli , içeriğinde  "Microsoft Windows XP Professional" Yazan kısınları değiştir , en azında işletim sistemlerinin isimlerini değiştirebilirsin. virtual pc diyecem ama problemin espirisi kalmaz sanırım .
Terörü Lanetliyoruz.