24..35 V Giriş - 24 ..- 35V çıkışlı güçkaynağı

Başlatan z, 26 Mart 2012, 12:27:24

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Burada üzerinde durulması gereken kısım kesinlikle transformatör değil.

Grafikler transformatörlerle yapılmış 3 topolojiye ait.

Beyaz bölgenin içi kritik gerilim ve güç değerlerinden kaynaklanan sorunlara ait. Bu bölgeye bakıp ta trafolu tasarımların güvenliği şüpheli denemez.

Pekala bu topolojilere diğerleri de eklenirse bazılarında gene aynı durum çıkar. Mesela tek bobinle yapılmış yapılarda belli voltaj ve güç değerleri için beyaz bölgenin içinde kalır.

Sorun tamamen yarıiletkenlerin, maruz kalacağı akım ve gerilimlerden fazlaca eziyet görmeleri.

Bu grafiğe bakarak söyleyebileceğimiz konu, bazı voltaj ve güç değerlerinde flyback, half bridge ve full bridge yapının riskli olacağı. Çünkü;
eğer sorun transformator kaynaklı olsaydı pushpull da da risk olacaktı çünkü fullbridge hatta halfbridge ile pushpull arasında mağnetik olaylar açısından zerre fark yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OptimusPrime

şeklin yukarısında birde tablo var. push pull giriş gerilim aralığını 50-1000Vdc vermiş...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Desene, otomobil, otobüs vs araçlar için tasarlanmış ve yıllardır sorunsuz çalışan yüzlerce hatta 1000watt gücündeki pushpull dönüştürücüler çok riskli.

Hele hele 12v akülerle çalışan UPS'lerden uzak durulmalı.

Her doküman kelam değildir. İnanma.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahfxg

Alıntı yapılan: celebrium - 28 Mart 2012, 10:50:52
@ahfxg
sana bir atasözüyle yaklaşmak istiyorum umarım kızmazsın.
Mosu mosfetçiye ver, bir mosfette üste ver
Drain 'e akım almaya gidiyorum derken, Elindeki gate den olma sonra :)

Her insan hata yapar değil mi, ben hatamı gördüm ve söyledim. Hala anlamıyorsan ne diyeyim. Forward ile de bu yapılamaz diyebiliyor musun? Yani sizlerin gözüne tasarımı yapıp alın işte oluyor gördünüz mü demem mi gerekiyor ille. Siz daha mosfet nasıl sürülüyor derken bizler Cdg kapasitesinin gate driver'a etkisini inceliyorduk. Yaklaşımınız gerçekten ilginç.

@celebrium: Size hodri meydan, Allegro'nun öm ile bana sorduğu sorunun aynını size sorayım: Basit yapıda bir mosfet sürücü ve bir mosfetteki kayıpların hepsi nedir? Formülasyon ile bizlere sunar mısınız? Öğrenci arkadaşlar bilgilensin.

Ben hala bu kadar küçük gerilimde neyin stresi yaşanıyor anlamıyorum. Görende mosfeti 1000V ve 100A ile zorluyorsunuz sanacak. Seçtiğiniz bir mosfet mi bu değerlere dayanamıyor?
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

OptimusPrime

Alıntı yapılan: z - 28 Mart 2012, 13:38:45
Desene, otomobil, otobüs vs araçlar için tasarlanmış ve yıllardır sorunsuz çalışan yüzlerce hatta 1000watt gücündeki pushpull dönüştürücüler çok riskli.

Hele hele 12v akülerle çalışan UPS'lerden uzak durulmalı.

Her doküman kelam değildir. İnanma.

sadece bu dokümanda değil daha önce unitrode un da bir dokümanında benzer şeyleri görmüştüm. on semi denk geldi onu ekledim.

tabi ki bahsettiğin ürünler piyasada mevcut fakat ben yaptım oldu demek başka bir şey, işi kitabına uydurmak başka bir şey.

bu adam neden öyle yazdı onu da araştırmak lazım. belki o zamanın teknolojisi ile bu tablo çıkıyordu. bilemem.

sonuçta sende bu devreyi tasarlayıp deneyeceksin. görünüş o ki push pull mantıklı bir yapı. olursa ne ala...

celebrium

Alıntı Yap
Size hodri meydan, Allegro'nun öm ile bana sorduğu sorunun aynını size sorayım: Basit yapıda bir mosfet sürücü ve bir mosfetteki kayıpların hepsi nedir? Formülasyon ile bizlere sunar mısınız? Öğrenci arkadaşlar bilgilensin.
Ben hala bu kadar küçük gerilimde neyin stresi yaşanıyor anlamıyorum. Görende mosfeti 1000V ve 100A ile zorluyorsunuz sanacak. Seçtiğiniz bir mosfet mi bu değerlere dayanamıyor?

@ahfxg
Size karşı bir kusurum olduysa özürdilerim  mizacımdan ötürüde yanlış anlaşıldıysam beni affedin . Amacım şakayla karışık, yaşadıklarımızı ortaya koymak ve dem vurmaktan öte değildi.

Öncelikle Size,Allegroya ve burdaki tüm arkadaşların; bilgilerine ve kişiliğine saygı duyuyorum.  Burdaki bir çok insan sizin ve benim gibi bilgilerini paylaşmak yada öğrenmek için burda.
Bakın aramızda 9 yaş olması yok efendim siz şurdayken biz burdaydık gibi laflar la hareket edilmesi de ortak yanlışımız olur ki bunu istemem.
Hem ayrıca yaş konusuna değinmişken akıl yaşta değil baştadır.

Yaşınıza hürmeten; Sorunuzu bana yapılmış bir hakaret olarak kabul ediyorum bunu bilin. Benide böyle bir yarışmanın ortasına sürüklediniz ve Madem bir soruyla bütün bilgimi ölçmek istiyorsunuz?  Peki.. :)

Sorunuzu daha iyi anlayabilmek adına: Basit bir yapıdan kastettiğiniz nedir?
Elektriksel devre şemanızı, kullandığınızı iddia ettiğiniz topolojiyi varsa PCB nizi, yoksa yaklaşık malzeme üst görüntüsünü.
PWM kaynağını ve özelliklerini (ya da bu konuda DSP işlemci kullanıyorsanız kodlarınızı)
Devreyi kurarken kullanmayı düşündüğünüz PCB nin ve  kullandığınızı kabloların özelliklerini,
Kullandığınız kompenentleri, değerlerini ve (yada datasheetlerini)
Çalışma frekanslarınızı,
Soğutma sisteminizin tipini yada şeklini. Açık bir ortamda durmayacaksa kutu ebatlarını ve kutunun diğer özelliklerini

Yada aklıma gelmeyen diğer çevre koşullarını ayrıntılarıyla birlikte ile gönderin.

Bildiğimiz yada bilmediğimiz kadarıyla, sebep ve sonuç ilişkisiyle anlatalım. En azından öğrenecek arkadaşlar. Olayı bir bütün olarak değerlendirebilsinler değil mi?

Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

ahfxg

Her şey ideal.
Mosfet sürücün oldukça kuvvetli. Mosfet bulalım bir tane o da çok bilindik IRFZ44 alalım. Besleme gerilimin 15V. Mosfet üzerindeki gerilim 60V. 100uH ve 10mohm dirence sahip bir bobin sürüyorsun. 20kHz PWM frekansın olsun. Bunlar dışında her şey ideal. Hatlar PCB falan filan.

Mosfet sürücüden mosfet gate'ine nasıl gidilmeli? Kaç watt direnç, kaç ohm, diyot özellikleri, zener vb?
Mosfet üzerindeki toplam kaybını formülüze edebilir misin çok kaba olsa da kafi.

Devrenin temel yapısı aşağıdaki gibi düşün

+15V
    |
-------
        |                                         -----------------------bobin-----------------+60V
Mos |                                        |
Drv. |--------/\/\/\/\-----------[Mosfet]
        |                                        |
        |                                        |
-------                                      GND
   |
  GND
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

Erol YILMAZ

Bu arada celebrium nickli şahsiyet üniversiteden arkadaşımdır,
Üniversitede ( DPÜ ) teknik manada muhabbet edebildiğim tek arkadaşımdı.

Okuldan sonra bir ara farkında olmadan rakip bir firmada görev yapmış fakat
sektörde benim varlığımı görünce hızlı şekilde sektör değiştirmiştir ::)

celebrium

Alıntı yapılan: Allegro - 29 Mart 2012, 10:02:59
Bu arada celebrium nickli şahsiyet üniversiteden arkadaşımdır,
Üniversitede ( DPÜ ) teknik manada muhabbet edebildiğim tek arkadaşımdı.

Okuldan sonra bir ara farkında olmadan rakip bir firmada görev yapmış fakat
sektörde benim varlığımı görünce hızlı şekilde sektör değiştirmiştir ::)

tek kelimeyle :
Şu karşı dağlarıda ben yarattım edasıyla- Otomotiv sektöründe yapılabilecek şeyleri bitirdiysem suç benim mi, pabucumun mühendisi. Sen benim devrelerimi kopyalarsın ancak :)
Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

celebrium

@ahfxg
Size daha önce yaptığım bir devreden örnek bir şema veriyorum. Hayat ideal değil. Gerçek devrelerle ve şemalarla soru sorun ki. Diğer arkadaşlar neyi sorguladıklarını daha iyi algılasınlar.
Okulda öğretilen ve hiç bir işe yaramayan teorik bilgilerden, bir araya getirdiğimizde bile sentezlemekte zorlandığımız kurgulardan uzaklaşma zamanı :D  artık.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: celebrium - 29 Mart 2012, 10:38:26
tek kelimeyle :
...Sen benim devrelerimi kopyalarsın ancak... :)

Aaahh ahh,
Şu anda bi geriye dönebilsek te ürünlerimi alıp şemasını çıkartmaya çalıştığın o günü görsek tekrar...
Ama şema çizmeyi öğrenmişsin helal olsun  ::)

celebrium

Alıntı yapılan: Allegro - 29 Mart 2012, 11:18:23
Aaahh ahh,
Şu anda bi geriye dönebilsek te ürünlerimi alıp şemasını çıkartmaya çalıştığın o günü görsek tekrar...
Ama şema çizmeyi öğrenmişsin helal olsun  ::)
Bir kerem ben kopya çekmem. Ama piyasadaki bütün ürünleri ince ince-elediğim doğru :)

İşin doğrusu şu;
Yaptığın numuneleri firmalar önce test ettiler. Sonra test esnasında bozulduğunu gördüler ve kalkıp bana bu devrenin daha iyisini daha ucuza yap dediler.
Bende senin devrendeki hatalarını bulmak için devre şemalarını çıkardım. Yalan yok.

Hele bir sor ama niye? :) (Sormirem ula sormirem diyen arkadaşa burdan selamlarımı iletiyorum)

Baktım hep yanlış :) hep yanlış :)
Wallla arkanı toplamaktan bıktım usandım arkadaş.
Sonunda otomotiv elektroniğinden soğuttun beni :D

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: celebrium - 29 Mart 2012, 11:39:14
Bir kerem ben kopya çekmem. Ama piyasadaki bütün ürünleri ince ince-elediğim doğru :)

İşin doğrusu şu;
Yaptığın numuneleri firmalar önce test ettiler. Sonra test esnasında bozulduğunu gördüler ve kalkıp bana bu devrenin daha iyisini daha ucuza yap dediler.
Bende senin devrendeki hatalarını bulmak için devre şemalarını çıkardım. Yalan yok.

Hele bir sor ama niye? :) (Sormirem ula sormirem diyen arkadaşa burdan selamlarımı iletiyorum)

Baktım hep yanlış :) hep yanlış :)
Wallla arkanı toplamaktan bıktım usandım arkadaş.
Sonunda otomotiv elektroniğinden soğuttun beni :D

Sana daha iyisini daha ucuza yap dediler ama o gün bugündür benim (!pahalı, !hatalı ve !bozuk) ürünleri alıp kullandılar
ve halen de kullanıyorlar... Ne hikmetse  ::)

t2

Kapora almamıştır ondan olmuş. Müşteri denen bu tür vatandaşlar kurnazdır. bedava uğraşırsın daha iyisini ve ucuzunu yapsan da yaranamayabilirsin. biri aklını çelmiştir. halbuki şöyle 2-3 bin TL kapora verseydi  olayın ciddiyeti anlaşılacaktı.