Mekanik için fikir arayışı

Başlatan z, 26 Mart 2012, 12:32:48

z

Boş bir defterin sayfalarına bilgisayardaki bir dokümanı basan yazıcı yapmak gibi bir fikrim var.

Ancak en büyük sorun defterin sayfalarını çevirmek. Bir diğer sorun ise defteri düz bir yüzeye koysak bile defterin bombeli durması.

Özellkile sayfaların çevrilmesi için fikir arıyorum. Pnomatik çözüm en son düşüneceğim çare.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Youtube'da şöyle birşey görmüştüm, fikir verebilir: Full Auto DIY Book Scanner 3

muratdu

Bu cihazın yaptığını ben tek parmağımla yapabiliyorum :)
Ne kadar zormuş, bir sürü işlem yapıyor. Üstelik bende 10 tane parmak var.

Bazen küçük böcelere bakarım, hareketlerine filan, gözümün göremeyecegi kadar küçük olmasına rağmen, nasılda bu hareketleri yapıyor. Kas yok, iskelet yok, ne ile çalışıyor bunların bacakları.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: z - 26 Mart 2012, 12:32:48
Boş bir defterin sayfalarına bilgisayardaki bir dokümanı basan yazıcı yapmak gibi bir fikrim var.

Ancak en büyük sorun defterin sayfalarını çevirmek. Bir diğer sorun ise defteri düz bir yüzeye koysak bile defterin bombeli durması.

Özellkile sayfaların çevrilmesi için fikir arıyorum. Pnomatik çözüm en son düşüneceğim çare.
yazıları bilgisayarda yazmaya okadar kaptırdıktan sonra herhalde insanoğlu yakında kalemle yazmayı unutacak...Bu fikrin mevcut A4 e çıktı alıp sipiralleyip daha sonra kapaklayıp detfer haline getirmekten avantaJı nedir? Pnömatiğe kadar geldiysen bayaa ciddi bir proje olsa gerek.
Persistance is the name of the game in this business....

z

Dokümanı sen günlük oluşturuyorsan. Kitap haline gelmesi için dokümanın bitmesini mi bekleyeceksin?
Defter kağıtları A4 kağıtlarından daha ince. Defter, A4'e basılmış dokumanlara kıyasla daha ince oluyor.
Ucuz sipiral makinası varsa haberim olsun. Ucuza bulursam almak istiyorum zaten.

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 26 Mart 2012, 18:15:41
Dokümanı sen günlük oluşturuyorsan. Kitap haline gelmesi için dokümanın bitmesini mi bekleyeceksin?
Defter kağıtları A4 kağıtlarından daha ince. Defter, A4'e basılmış dokumanlara kıyasla daha ince oluyor.
Ucuz sipiral makinası varsa haberim olsun. Ucuza bulursam almak istiyorum zaten.

Spiral yerine isisal ciltleme makinasi daha iyi bir secim. Oldukcada ucuz, sonuc urun cok daha profesyonel.

bir ornek : http://www.hepsiburada.com/Liste/qupa-t-30-isisal-cilt-makinesi/productDetails.aspx?productId=ofis15302045&categoryId=15248#Yorumlar

cok yogun kullanilmayacaksa kisisel bir modeli 150-200 tlye alabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

agora_meyhanesi42

benim aklima soyle bir fikir geldi. Para sayma makinasi sistemi. Paralari defter sayfasi olarak düşünün ? Bilmiyorum bir anda geldi mantikli mi degil mi bilemeyecegim
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

z

@mufitsozen

Bahsettiğin makine çok güzelmiş. Ben gene de deftere print edebilmeyi isterim.

hasqn54

Direct PCB printer in action bu sistemde tazıcının yazma kısmını asma yaptığını düşünürsek altta defteri   istediğin gibi oynata bilirsin ve en üstteki videodaki tekerleğin azbişe dönüp çok az kayarak o kola sayfayı değiştirme sisteminide oturtursan olay on numara oturur ve biz youtube da elin yabancılarını değil seni izlemiş oluruz :D tabi bol vakit biraz maddiyat baya bi emek ister fikir benden :d illede deftere yazıcam diyosan :D

burakoz1989

hocam kaba taslak sadece fikir amaçlı çizdim şimdilik kare levhayı defter sayfası olarak düşün üzerindeki  diskleride vakumlama oranı yüksek plastik gibi düşün önce ortadaki disk sayfanın üzerine yapışacak ve saat yönü tersinde belli bir açı dönecek(üstteki sayfayı az miktarda +x yönünde hareket ettirip diğer diskin kolayca ayrıbilmesiz için) sonra konumu korurken diğer uçtaki disk saat yönünde dönecek ve sayfa aralarına girecek ve uçtaki mil diğer mile doğru ilerleyerek sayfayı aralarında sıkıştırcak  ve sayfayı değiştirecek.Bu iki mil birbiriyle sekron şekilde hareket edecek  miller boyutlandırılıp  uygun bir mekanizma  rahatlıkla tasarlanabilir  umarım fikir yardımcı olur elimden geldiğince destek veririm

mesaj birleştirme:: 20 Eylül 2012, 23:28:57

bu resim daha iyi sanırım

z

Bu proje tekrar gündemde.

Deftere şema çizmek ve yazı yazmak gerekiyor. Defter açıkken asla A4 kağıdı gibi düzgün durmayacak.

Raster modunda yazı yazmam gerekiyor. Bu amaçla kullanabileceğim ucuz ve hızlı print etme metodu ne olabilir?

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2013, 13:13:21
Bu proje tekrar gündemde.

Deftere şema çizmek ve yazı yazmak gerekiyor. Defter açıkken asla A4 kağıdı gibi düzgün durmayacak.

Raster modunda yazı yazmam gerekiyor. Bu amaçla kullanabileceğim ucuz ve hızlı print etme metodu ne olabilir?

@z hocam klasik defter yerine tepeden spiralli bir defter kullanılsa, hem düz bir zemin olur A4 gibi hemde standart mürekkep püskürtmeli yazıcıları modifiye etmek daha kolay olur sanki. Sayfa çevrimi için de yine yazıcıların kağıt alırken kullandıkları kauçuk tekerlekli mekanizmaya benzer bir şeyler yapılabilir diye düşünüyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

İstediğim deftere baskı alamazsan öneriniz güzel fikir. Fakat bu defter tipine razı olacaksam önce kağıtlara basıp kesip istediğim boyuta inip ardından da spiral takmak sanki daha pratik gibi.

Kullandığım defterler 2..3 mm kalın mukavva kaplı, üstü kaliteli malzeme ile kaplı, iç sayfaları dikişli 80 ile 100 yapraklı.

Uzun  vadeli karmaşık projelere giriştiğimde defter tutmam şart oluyor.

Mevcut uygulamam;

Bir sürü seçenek varken neden seçtiğim seçeneğin seçiliş nedenini, prensibi, şemaları, kritik bazı yerlerin kaynak kodlarını, dalga şekillerini vs vs A4 Kağıda yazıcıdan çıktı alıyor sonra bunları kesiyor ve defter yapraklarına yapıştırıyorum.

Proje defterlerime doğrudan çıktı almayı çok istiyorum. Çok elzem bir şey değil ama istiyorum.

Kabil ATICI

Doğrudan sayfaya baskı alacaksan mürekkep püskürtmeli sistem uymaz. Mürekkep içindeki sudan dolayı defter yaprakları mürekkepli yazıcı sistemini kaldıramaz.

Defteri kenarlarından 1 cm kadar kaplayan çerçeve içine (baskı için) tükemmez kalem gibi bir kalemle plotter (CNC tezgah tarzı) bir sistemle yazdırabilirsin.

ambar7