Demiri yapay mıknatıs yapma içeride>>

Başlatan ziyaretci, 27 Mart 2012, 01:12:12

Erol YILMAZ

Küçüklüğümüzde birşeyleri mıknatıslamak kolay, fakat demagnetize etmek imkansızdı...

Şimdi küçüklüğünde hoparlör parçaları olmayan, hurdalıkta büyümemiş vs vs birileri yok mudur forumumuzda ?
Elbette vardır...

skara1214

bence alınganlık yapmanın bir manası yok.Bence bu bilgi orta okul bilgisi sence önemli bir bilgi olabilir.Zaten kişiler fikirlerini belirtmişler Maxim moderatör istese silerdi mesajlarını oda kendi fikrini söylemiş.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ziyaretci

Alıntı yapılan: skara1214 - 29 Mart 2012, 16:17:42
bence alınganlık yapmanın bir manası yok.Bence bu bilgi orta okul bilgisi sence önemli bir bilgi olabilir.Zaten kişiler fikirlerini belirtmişler Maxim moderatör istese silerdi mesajlarını oda kendi fikrini söylemiş.

hyr kesinlikle alınganlık yapmadım bende fikirlerimi söyledim.Dediğim gibi  forum herkese açık sizin işinize yaramazsa başkasının yarar.

Klein

Boşverin tartışmayı.
Bu demagnetize eden aletten yurt içinde satan bir yer var mı?

cicjoe

Alıntı yapılan: Maxim - 29 Mart 2012, 09:18:53
hep aklıma yurt dışındaki milletin yaptıkları geliyor, biz mıknatısa çivi sürtelim

yanlışmıyım arkadaşlar?
varsa söyleyeceğiniz birşey, yazın

Hocam, forumda hem basit (bilenlere gore) hem de zor (bilmeyenlere gore) konular acilmali bence. Silmek yanlis olur diye dusunuyorum. Aklimiza takilan sorulari soracak, diger arkadaslarin sorulari hakkinda fikrimiz varsa paylasacagiz ki, biz de "millet" gibi ileri seviye isler cikarabilelim ortaya. Basit diye bazi konulari ihmal ederek ilerlersek, sormaya cekinirsek, ileride karsimiza cikabilir. Sormaktan cekinmemeliyiz ki ogrenelim. Belli bir konuda bilgisi daha az olanlara da yardim edilmeli bence. Ayrica forumda ileri zamanlarda, kafasinda ayni sorular olan arkadaslar arama yaparak bulabilmeli. Kimisi ilkokulda ogrenmistir, kimisi o gun dersi dinlememistir bile. =)

pwm.c

Alıntı yapılan: Klein - 29 Mart 2012, 16:07:59
Basit bile olsa bazı konuların nerey varacağı , içinden nasıl bilgiler çıkacağı belli olmaz.

Magnetize olmuş malzemeyi demagnetize edecek böylebir aparatın varlığından haberim yoktu.
Mıknatıslanmış cımbızlar yüzünden smd direç, kapasitör  kaybedip dururum.

İşime çok yarayacak.

Hocam, bu malzeme piyasada var. elektronikcilerde bulabilirsiniz.
internette "demagnetizer" aramasıda yaparsanız hakkında bilgiler çıkar.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mucit23

pwm.c

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Mart 2012, 16:40:54
demagnetizer nasıl çalışıyor?
güzel soru.
denemek için eline bir mıknatıs ve birde tornavida al.
tornavidayı mıknatısın N yada S kutuplarından birine sür. sonra tornavidanın vidayı tuttuğunu görürsün. bu manyetiklenme olayı.
demanyetik etmek için tornavidayı al mıknatısın N ile S arasındaki alanda hareket ettir.

buradaki olay kutuplar birbirine etki ederken enerji harcamasından kaynaklanıyor.

t2

Bu harcanan şey bedava enerji olmasın ?

pwm.c

Alıntı yapılan: t2 - 29 Mart 2012, 17:29:29
Bu harcanan şey bedava enerji olmasın ?

mıknatıslanma sonsuza kadar devam etmiyor. ısı ve dier manyetik etkilerle zamanla kaybolur. bu süre mıknatıs üzerine uygulanan etkinin değeriyle orantılıdır.
örneğin elinizdeki mıknatısı ocakta yüksek sıcaklıkta ısıttığınız zaman manyetik etkisini kaybeder.

Maxim

@erkantr67
bu konuda seninle tartışacak değilim, birşey düşünecekde değilim ne yazdığımı ve yataktan nasıl kalktığımı bilen biriyim
benimle bu tarz konuşma

tüm elektrik-elektronik forumlardaki bilgi seviyesinin yükselmesi gerekiyor
çoğu forumlarda hala copy/paste mantığı şemalar dolanmakta
hala karaşimşek yada yürüyen ışık, lanet olası 16F84A lı flip flop devreleri var
o yüzden hayır kardeşim! bakıp geçmiyorum
anlayana artık

bu arada unutmadan bilgiyi küçümsediğim falan yok tam tersi yukarı çekmeye çalışıyorum
sen mıknatıslanma özelliğini yeni öğrendim deseydin sorun yoktu
hatta altına bir sürü ek bilgide gelirdi kesin
bilgi bilgi, oldu o zaman kağıttan uçak yapmayıda bilgi kabul edelim? sonuçta onuda bilmeyen olabilir? bunun sonu yokki

elektronikhobi

Ben de diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum. Forumlarda insanlar özgürce istedikleri gibi soru sorabilmeli, fikirlerini paylaşabilmeli.

Ben çok ilginç bir kitap okuyorum. İsmi "Getting Started In Electronics" .. Böyle defter gibi ve el yazısıyla hazırlanmış. O kitapta da böyle basit konular örneğin limonla nasıl elektrik elde edersiniz, ya da basit devreler anlatılıyor. Ama gerçekten çok zevk alıyorum okurken..

Ben yabancı forumları da takip ediyorum. Oradaki fark insanlar birbirlerine neden basit sorular soruyorsun demiyorlar. Diğerlerine daha anlayışlı yaklaşıyorlar..

Basitlik göreceli bir kavram. Kime göre neye göre basit? Örneğin geçenlerde bir arkadaş dirençlerle ilgili bir soru sormuştu. Gene böyle biz bu konuları ilkokulda görüyorduk diye muhabbet olmuştu. Ama aynı sorunun çok benzeri MIT'nin Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri dersinde vardı. Demek ki arkadaşlar ilkokulda o düzey bir eğitim görüyormuş  ;)

Sonra gene derste hoca sesin iletilirken bozulmasını anlatıyor. Ama o kadar basit bir şekilde anlatıyor ki hayret edersiniz. Ki anlatan hoca 64 çekirdekli Tile isimli bir işlemci tasarlamış. İçerisinde yarım milyar mantık kapısı bulunuyor.

Gene yerli üniversitelerimizin bir tanesinin elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölüm başkanı bir hocamıza geçenlerde basit bir soru sormuştum. Ama sağolsun hocamız o kadar güzel cevap verdi ki.. Eğer istese ben koskoca bilim adamıyım. Araştırma geliştirmeyle mi uğraşacağım, derslerle mi uğraşacağım deyip cevap vermeyebilirdi.

Demek istediğim bilgiye sahip olabilirsiniz ama biraz nezaket, biraz daha anlayışlı ve alçak gönüllü olmak sizi aranan, sevilen, sayılan bir insan yapar.

pwm.c

Arkadaşlar, siz çoçukluğunuzda oyuncak oynamadınız mı? şimdi büyüdünüz ama bu oyuncaklarla oynamak istermisiniz? oyuncak çok basit diye şimdiki çocukların eline gerçek araba ve silah mı veriyorsunuz? eee... şimdiki yeni elektronikcilerin eline ARM mi verelim?

basit devre ve entegreleri küşümsemeyin sakın. ülkemizde bir diyod bile üretmiyorlar. zamanında bir firma kondansatör üretmişti okadar.

birinizin eline bir parça kömür versek bazılarınız lanet okur ama onun oluşması için kaç milyon sene geçmesi gerektiğini bilmez, bilsede dikkate almaz. biraz daha olumlu düşensek fena olmaz.

Maxim

bakın beyler konu ufaktan ufaktan çarpıtılıyormuş gibi geldi

gidin bakın bakalım forumda picbasic - proton veya ccs bölümüne
bir sürü kişi var orada daha 2 satır kod yazamayan ve bilmeyen, yeni öğrenen
kim bunlara laf etmiş ? kim neden bilmiyorsunuz demiş ? kim küçümsemiş ?
ben dahil öyle biri varmı ? yok

buradaki durum aynı değil, karışmasın
ya bizim zamanımızda öğretmenlerimiz süperdi yada sonradan müfredat değişti hikaye anlatılıyor heralde öğrencilere
tuhaf

GreeN

Alıntı yapılan: pwm.c - 29 Mart 2012, 02:20:01
bu işi yapan resimdeki gibi bir malzeme var. tornavidayı biri manyetik dieri demanyetik ediyor.

Başlığa ait konunun deneyini ,  ilkokul 4. sınıfta Ömer Hocama (Allah Rahmet Eylesin) tahtaya kalkarak ben anlatmıştım. (eski günleri yadettik)
Ayrıca bu sayede yukarıdaki edevattan haberimiz oldu.

İlginçtir bazı kavramlar kafamıza öyle yerleşmiş ki  bunların herkes tarafından bilindiğini sanıyoruz , yada sanmalımıyız?
Terörü Lanetliyoruz.