laminasyon makinası önerisi

Başlatan yamak, 27 Mart 2012, 14:34:38

yamak

Baskı devre için önerebileceğiniz laminasıyon makinası var mı?

fryrmnd

Alıntı yapılan:

Böyle 100-200TL arası Rahat modifiye edilebilecek birşey olsa  iyi olacak.(Daha ucuzda olabilir :) )
Eski konulardan bu ürün aklıma yattı.
url=http://www.hepsiburada.com/Liste/office-force-fgk-160-laminasyon-makinesi/ProductDetails.aspx?productId=ofisoffgk160&categoryId=15241#Gorseller]http://www.hepsiburada.com/Liste/office-force-fgk-160-laminasyon-makinesi/ProductDetails.aspx?productId=ofisoffgk160&categoryId=15241#Gorseller[/url]

hocam bu ürünü modifiye etmeden kullanabilirsiniz. güzel üründür.

cell

Hepsiburada dan sözde Office Force FGK 160 aldım. Modifiye falan yapmadan kuşe kağıtla sorunsuz baskı cıkıyor. Ancak bu ürünü hepsiburda.com dan almanızı tavsiye etmem. Gelen ürün LAMINATOR marka çin malı bişi. şekil olarak benzesede marka Office Force  değil.

mas

aynı durumu ben de yaşadım ama sahibinden.com da :) bu cihazlarda şöyle bir sorun var, pcb boyutu büyüdükçe plakete olan baskı azaldığı için aşırı büyük plaketlerde işe yaramıyor.  10x10 un üzerine çıktığınızda baskıda kalite düşüyor. yol kenar keskinliği kayboluyor. işte bunun için büyük boyutlu ve çift katmanlı pcb lerde pozitif 20 sistemine geçtim. şu an 17x17cm boyutunda uv exposure box yapıyorum. kutuyu boyma malzemeleri satan dükkanlardan hazır aldım. mdf malzemeden yapılmış gerçekten şık sağlam bir kutu. içine 144 x 2 çift taraflı uv led yerleştiriyorum. ledler çinden geliyor şu an kargoda. ledler yerleştirildikten sonra kutunun her iki kısmına kumlu cam yerleştirilecek. kapak kısmındaki cam distans ile sabit kalacak. alttaki cam yine distanslar üzerinde ama 4 tane yaylı pin üzerinde duracak. böylece pcb nin üzerine ağırlık koymaya gerek kalmayacak. yaylar alttaki camı itecek cam plakete baskı uygulayacak. ayrıca düşündüğüm bir özellik de şu. çift katmanlı çizimler için aydıngerlerin hizzalanması sırasında alttan aydınlatma gerekecek. pozitif 20 uygularken de kırmızı ışık. bunun için alt taraftaki led dizesine beyaz ledler, üst taraftaki led dizesine kırmızı ledler eklemeyi düşünüyorum. tabiki olmazsa olmaz zamanlayıcı devresi. onun için henüz bir çözüm bulamadım. pic ile lcd ekranlı röleli basit bir sistem yapabilirim. projeyi tamamladığımda sizlerle paylaşıcam. saygılar..

Mucit23

Eğer 10X10 da bile dediğiniz gibi sorunlar yaratıyorsa tüm hayallerim suya düşer.  :'( Başka kullananların tecrübelerini fikirlerini alabilirmiyim.

demirkan1

mapilam 134 , yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Hiç sorun çıkartmadı, modifiye etmeye gerek yok tavsiye ederim
http://www.ofisime.com/asp/product/6333/MAPILAM-134-A3-PVC-Laminasyon-Makinasi

Mucit23

Bahsettiğiniz ürün 440TL
100 ile 200 TL sınırını ikiye katlıyor
Ama bi özelliği güzel
Malzeme kalınlığına göre otomatikmen merdaneler aralığı ayarlıyor. Yaylı bir sistem olmalı

mas

bence pozitif 20 sistemi şu an için en mantıklısı. bu devirde tek katmanlı pcb tasarlayan pek kalmadı sanırım. 440 tl verip o laminatörü alsan da 1-2 sene sonra çift katmanlı pcb lere geçme gereği duyacaksın. pozitif 20 ile uğraşmayım diyorsanız piyasada kuru film uygulanmış pcb ler satılıyor. istenilen ebatta var. koruma bandını kaldır uv exposure box ile pozlandır. önce sodyum hidroksit sonra amonyum persülfat. alın size fabrika kalitesinde pcb...  ben işi abartp evde delik içi kaplama olayına girmeyi düşünüyorum.  ama önce kutuyu bitirmem gerek.

https://www.picproje.org/index.php/topic,37488.0.html

şu konuda benim laminatörün fotolarını paylaşmıştım. cihaz güzel çalışıyor ama dediğim gibi plaket boyutu büyüdükçe satimetrekare ye düşen basınç miktarı azalıyor. bu da çizimin plakete tam aktarılamamasına ve yol kenarlarındaki deformasyona neden oluyor. sen birde 1.6mm plaket kullanacaksın. ben 1mm epoxy kullanıyorum da bunlar yaşanıyor.. aslında şöyle olabilir. laminatörü alırsın şimdilik basit işlerinde kullanırsın. projelerin profesyonel boyuta geçtiğinde laminatörü pcb ye kuru film kaplamak için kullanırsın. sonrası yukarıdaki gibi..

mas

ayrıca şunu da belirtmeliyim yukarıda sırf laf olsun diye amonyum persülfat demedim. çoğu kişi bakırı indirmek için tuzruhu perhidrol kullanıyor. farketmişsinizdir bu maddeler tepkimeye girdiğinde kabarcık çıkarıyor dolayısıyla gaz. çıkan bu kabarcıkların büyük bir kısmı plaketin üzerinde kalarak çözeltinin birbirine çok yakın bölgelerde aşındırma yapmasını engelliyor. sonuç; kısadevre yollar..

oysa amonyum persülfat bakırla tepkimeye girdiğinde çok yoğun kabarcık üretmez. amonyum persülfat, tuzruhu-perhidrol kadar güçlü bir asit değildir. bakırdan başkasına zarar veremez.

sizin kabarcıklar yüzünden kısadevre olan bakırın tamamı erisin diye çözeltide uzun süre bekletirken güçlü asit farkında olmadan baskının altındaki yollarıda aşındırmaya başlar. yolların kesiti kova biçimini alır. amonyumpersülfat baskının altına kadar erişemez. yol kesiti genelde ters kova veya düz biçimde olur.

piyasada bulabileceğiniz 1 litre %50 lik perhidrol 5-10 tl  500ml %18 lik tuzruhu 1-2 tl  1litre %38 lik HCl 5-10 tl dir. yerine göre fiyarlar artabilir de azalabilir de.

1kg sanayi tipi min.%99 luk amonyum persülfat 8 tl.
sodyum hidroksit (granül lavabo açıcı ) 1tl.   

daha sayarım ama inanın çok uykum geldi. müsait bir zamanda mikroskop altında incelemesini yapıp sizlere sunarım..

bigbey

Alıntı yapılan: mas - 28 Mart 2012, 06:22:55
şu an 17x17cm boyutunda uv exposure box yapıyorum. kutuyu boyma malzemeleri satan dükkanlardan hazır aldım. mdf malzemeden yapılmış gerçekten şık sağlam bir kutu. içine 144 x 2 çift taraflı uv led yerleştiriyorum. ledler çinden geliyor şu an kargoda.
Led'ler den bende almak isterim. eğer fazla getiriyorsanız satmak isterseniz alabilirim.

Alıntı yapılan: mas - 28 Mart 2012, 09:34:19
ben işi abartp evde delik içi kaplama olayına girmeyi düşünüyorum.
Bu çalışmanızın sonuçlarını paylaşırsanız çok memnun olurum.
TA6R

sakkan

Alıntı yapılan: mas - 28 Mart 2012, 10:10:07
ayrıca şunu da belirtmeliyim yukarıda sırf laf olsun diye amonyum persülfat demedim. çoğu kişi bakırı indirmek için tuzruhu perhidrol kullanıyor. farketmişsinizdir bu maddeler tepkimeye girdiğinde kabarcık çıkarıyor dolayısıyla gaz. çıkan bu kabarcıkların büyük bir kısmı plaketin üzerinde kalarak çözeltinin birbirine çok yakın bölgelerde aşındırma yapmasını engelliyor. sonuç; kısadevre yollar..

oysa amonyum persülfat bakırla tepkimeye girdiğinde çok yoğun kabarcık üretmez. amonyum persülfat, tuzruhu-perhidrol kadar güçlü bir asit değildir. bakırdan başkasına zarar veremez.

sizin kabarcıklar yüzünden kısadevre olan bakırın tamamı erisin diye çözeltide uzun süre bekletirken güçlü asit farkında olmadan baskının altındaki yollarıda aşındırmaya başlar. yolların kesiti kova biçimini alır. amonyumpersülfat baskının altına kadar erişemez. yol kesiti genelde ters kova veya düz biçimde olur.

piyasada bulabileceğiniz 1 litre %50 lik perhidrol 5-10 tl  500ml %18 lik tuzruhu 1-2 tl  1litre %38 lik HCl 5-10 tl dir. yerine göre fiyarlar artabilir de azalabilir de.

1kg sanayi tipi min.%99 luk amonyum persülfat 8 tl.
sodyum hidroksit (granül lavabo açıcı ) 1tl.   

daha sayarım ama inanın çok uykum geldi. müsait bir zamanda mikroskop altında incelemesini yapıp sizlere sunarım..

Hocam amonyum persülfatı nerelerden alabiliriz?

zerog26

arkadasim laminasyon makinasinin fazla onemi yok modifikasyon yapmadan kullanimi zor..benim makinanin projesi linkte....

https://www.picproje.org/index.php/topic,37919.0.html

mas

Alıntı yapılan: bigbey - 28 Mart 2012, 10:35:09
Led'ler den bende almak isterim. eğer fazla getiriyorsanız satmak isterseniz alabilirim.
Bu çalışmanızın sonuçlarını paylaşırsanız çok memnun olurum.

toplamda 300 adet uv led satınaldım. cihazda 288 tane led kullanılacak. 12 tane ledi satmaya değmez bence. birde diğer 288 tane içinden zamanla bozulan olursa diye yedekte tutmak isterim. benim aldığım ürün bu

http://www.ebay.com/itm/100-x-5mm-Bright-UV-Purple-5000-mcd-LED-Bulb-Light-/150784833665?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231b79f881

yakında elime ulaşır.

Delik içi kaplama olayını tamamladığım zaman sizlerle paylaşırım..

Alıntı YapHocam amonyum persülfatı nerelerden alabiliriz?

bendeki ürünün üzerinde Balmumcu Kimya yazıyor. Kimyasal madde satan herhangi biryerden temin edebilirsiniz. ama dikkat edin size labaratuvar standartlarında olan ürünlerden satmaya çalışabilirler bunların fiyatları genelde 10 katı oluyor ve çok saf oluyor. sizin alacağınız sanayi tipi olmalı..

pcb temizliğinde aseton kullanıyorum solventlerden daha güçlü bir çözücü. ipa, etil alkol, toluen, selülozik tiner denedim içlerinde en çözücüsü aseton. ama dikkat etmek lazım çok çabuk uçabildiğinden yüzeyde ani soğumaya neden oluyor. anlık ısı değişimi havadaki nemi yüzeye çekebiliyor. bu açıdan nemli iklimlerde aseton yerine solvent tercih etmek en mantıklısı..

sakkan

Alıntı yapılan: mas - 28 Mart 2012, 21:41:07
bendeki ürünün üzerinde Balmumcu Kimya yazıyor. Kimyasal madde satan herhangi biryerden temin edebilirsiniz. ama dikkat edin size labaratuvar standartlarında olan ürünlerden satmaya çalışabilirler bunların fiyatları genelde 10 katı oluyor ve çok saf oluyor. sizin alacağınız sanayi tipi olmalı..

Perhidrol gibi kullanıldığı bir sektör var mı? Bayan kuaförleri gibi alabilecegimiz bir yer? Soruyorum çünkü Sakarya da kimyasal malzeme satan yer bulmak zor olur gibi geliyor.