1-3 mm kare genişliğinde basınç sensoru

Başlatan kudretuzuner, 30 Mart 2012, 11:40:30

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşlar google'da aradım fakat benim istediğim elemanı bulamadım.Özetle şöyle bir eleman arıyorum.Biliyorsunuz CMOS entegrelerin saklanması için(pinlerin tamamını birleştiren) siyah süngerler var bu süngere basınç uygulandığı zaman direnci değişiyor.
Kalibrasyon sorunu olduğu için bu işime yaramıyor.Ben mümkün olduğu kadar küçük alanlara gelen basıncı ölçmek istiyorum hatta bunlardan çok miktarda kullanıp birbiri ile üst üste gelen iki cismin birbirlerine eşit şekilde baskı yapıp yapmadığını ölçmek istiyorum.Örneğin 10 adet kullandığım zaman 10 noktanın basıncını 20 adet kullandığım zaman 20 noktanın basıncını ölçmüş olacağım.Tabiidir ki ne kadar çok basınç sensoru kullanılırsa iki yüzeyin birbirine olan temasını daha sağlıklı bir şekilde mukayese edebileceğim ve de fazla veya daha az yük gelen yerleri gerekli aşındırmalar veya ilaveler ile tamamen eşit hale getirmek istiyorum.Bu işimi görecek sensor var mı?Teşekkürler.
Amatör

Maxim

deminden beri oku oku bir türlü çıkamadım işin içinden
buna ağırlık sensörü desek daha doğru olmazmı?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Maxim - 30 Mart 2012, 11:54:39
deminden beri oku oku bir türlü çıkamadım işin içinden
buna ağırlık sensörü desek daha doğru olmazmı?

sünger olayı kafayı karıştırıyor biraz :D

kudret abi sanırım dişçilik ile ilgili bir alanda yüzeylerin eğimlerini fln ölçmek için kullanacak gibi geldi bana...protez dişler falan diye düşündüm ama bilemiyorum...tam olarak nerede ve ne için kullanacağını yazarsa bence farklı fikirlerde üretilebilinir..