Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

analog giriş

Başlatan facundo, 02 Nisan 2012, 22:51:03

facundo

merhaba arkadaşlar op07 entegresi ile termokupl değerini nasıl okuyabilirim sanırım en ucuz maliyet ile bu şekilde oluyor.

Klein

Isılçiftler ısıtılınca gerilim üretir. Yapman gereken şey  opamp ile standart evirmeyen yükselteç yapmak.  Değerler aklımda değil ama yanlış hatırlamıyorsam K tipi ısılçift  max sıcaklıkta 65mV üretiyor.   PIC ile okuyacaksan , referansının 5V olduğunu varsayarsak:
Amplifikatörünün yükseltme katsayısı 75. olacak. Yan sinyali 75 kat yükselteceksin.
Okuduğun analog değeri  kullanacağın TC için verilen linearizasyon tablosuna göre linearize edeceksin.
Daha sonra ısılçiftin pcb'ye bağlandığı noktaya  bir sıcaklık sensörü bağlayarak, ortam sıcaklığını elde edeceksin.
Isılçiftten elde ettiğin sıcaklık değerinden ortam sıcaklığını çıkararak , gerçek sıcaklığı bulacaksın.

facundo

http://circuits.datasheetdir.com/37/MAXIM-OP07-circuits.jpg
adresteki devre olur mu örneğin simetrik gerilim kullanmam gerekli mi?

Klein

olur. simetrik besleme kullanman gerekir.

facundo

çok teşekkür ederim resimdeki formülde eşitlik var tüm dirençleri 1k yada 10k gibi bir değer seçersem sorun çıkar mı?

endüstriyel ürünlerde op07 entegresini kullanıyor gördüğüm kadarıyla ama denildiği gibi ortam sıcaklığını sensörün sıcaklığından nasıl çıkarma işlemni yapıyorlar çünkü bunun için bir eleman göremedim üzerlerinde?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Klein - 03 Nisan 2012, 10:26:13
Isılçiftten elde ettiğin sıcaklık değerinden ortam sıcaklığını çıkararak , gerçek sıcaklığı bulacaksın...

Isılçiftten elde ettiğin sıcaklık değerinden ortam sıcaklığını çıkararak ! değil EKLEYEREK gerçek sıcaklığı bulacaksın...
diye öğrettilerdi bize okulda.

Klein hocam doğrular mısınız ?

facundo

her iki durumda da tek elemanla nasıl yaptıklarını merak diyorum açıkçası benim baktığım endüstriyel cihazlarda ortam sıcaklığını okuyacak eleman bulamadım açıkçası.

Erol YILMAZ

genellikle TC uçlarının kutuya soketle bağlandığı yere yakın bir diyotla sıcaklık ölçümünü yaparlar,
Diyotla olur,
NTC ile olur,
LM35 ile
DS18b20 ile olur yapacak olduktan sonra...

facundo

diyotla nasıl yapılıyor bu işlem
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm136-5.0.pdf
elemanı bunun gibi bir elemanla mı yapılıyor acaba

anladığım kadarıyla (cold junction compansation) soğuk nokta kompanzasyonu denilen bir durum bu durum neden ortaya çıkıyor. bunun ortaya çıkma sebebebi nedir biliyormusunuz

max6675 yada ad595 gibi elemanlalada yapılıyor fakat bunların maliyetleri max6675 fiyatı 20 lira kadar ad595 bilmiyorum. anladığım kadarıyla bir opam ile yapmak daha ucuz fakat eleman sayısı artıyor.

Klein

Referans TC kullanılacakmış gibi düşünerek çıkarılır demiştim. Referans ısılçift ortam sıcaklığı kadar negatif gerilim üretir, ortam sıcaklığını negatif olarak alırız diye düşünerek yazdım. Eğer  farklı bir sensör ile ortam sıcaklığını okuyorsak TOPLANIR.

Endüstriyel cihazların bazılarında klemenslerin hemen dibinde, kutunun dışında sallanan bir diyot görürsün. o diyot ortam sıcaklığını algılamak için.

facundo

diyot ile sıcaklık okumak için neler yapmalıyım

Klein

bir diyota 5-6K seri direnç bağla.  Bu devreye 5-6V gerilim uygula. Diyotun uçlarındaki gerilimi ölç.  0.6-0.8V civarında gerilim göreceksin. Diyotu ısıttığında diyot üzerindeki gerilimin değiştiğini göreceksin. Temel prensip bu.

Gerisi amplifikasyon, linearizasyon , kalibrasyon vs...

facundo

bunların yerine max6675 gibi bir analog dijital çevirici bir entegre kullansam nasıl olur bunda da soğuk nokta kompanzayonu oluşur mu?

Klein

Çipin içinde sıcaklık sensörü var. Kompanze ediyor. Ama çipin yerleştiği yer ile klemens bağlantı noktaları arasında sıcaklık farkı olursa, o fark kadar yanlış ölçersin.  Çip ile bağlantı noktaları birbirine ümkün olduğunca yakın , kart üzerindeki ısı kaynaklarına mümkün olduğunca uzak olmalı.

bocek

http://thomaspfeifer.net/laminator_temperatur_regelung.htm

şahıs, pcb basmak için modifiye ettiği laminatörün yüksek olan sıcaklığını 1n4148 diyot ile ölçüyor.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..