zaman rolesi

Başlatan uğur06, 03 Nisan 2012, 16:38:35

uğur06

herkese slmlar
arkadaslar soyle bi zaman rolesi devresine ihtiyacim var kendim yapmak istiyorum maliyet onemli
1sn-5sn aralikli butona bastigimda zaman rolesi roleyi ayarlanan süre zarfinda cekecek fakat ben elimi butondan cekmesem bile zaman rolesi roleyi ayarlanan süre kadar cekip birakmasini istiyorum boyle bi devre varmidir yardiminizi bekliyorum simdiden tesekkurler...

serhat1990

12f675 kullanarak istediğin işlemi basit bir şekilde yapabilirsin . 555 ile yap diyecektim fakat buton olayı olduğundan iş değişir. pot dersen 555 te ayarlayabilirsin . Kolay gelsin...

Kabil ATICI

Zaman rölesi olarak 4541 entegresi kullanılabilir. Piyasadaki zaman rölelerinde kullanılmaktadır.
ambar7

uğur06

peki 4145 entegresiyle dedigim işi yapabilecegim bi devre semasi varmidir elinizde

uğur06

pardon 4541 yazacaktim yanlis oldu

uğur06

555 le tam istedigim gibi calismiyor iste bu buton işi biraz karistiriyor.birde picsiz yapmak istiyorum

pwm.c

555 ile elbette olur. internette yığınla örnek var.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

yas

Alıntı yapılan: uğur06 - 03 Nisan 2012, 18:43:10
555 le tam istedigim gibi calismiyor iste bu buton işi biraz karistiriyor.birde picsiz yapmak istiyorum
en basit yöntemi röleni çift kontak kullan 555 li devrendeki butona kontağın birini paralel bağla dolayısıyla butondan elini çeksen bile röle çektiği için butona basılıyormuş gibi devam edecek. Yada röle enerji altındayken elektronik olarak butonu mühürlemen sorunu çözecektir.

uğur06

çoook teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgi ve devre şeması ile sorunumu çözdüm.