18b20 maximum uzaklık mesafe ??

Başlatan cemilkendir, 06 Nisan 2012, 19:08:08

cemilkendir

başlıkdanda anlaşılabileceği gibi soru şu;
18b20 yi arada bir güçlendirici buffer olmadan enfazla nekadar uzağa yerleştirebilirim
daha önceden deneyen oldumu böyle bişey

Ersin

Daha önce deneyen oldu, çünkü aynı sorunun daha önce sorulduğunu hatırlıyom.Ama aramak zor geliyo herhalde.

cemilkendir

forumda aramadım ancak google da aradım ve çöpten başka bişey bulamadım googleda oyüzden burada sorayim dedim
ama gereksiz konu açmışım
silinebilir.....

Mucit23

Ben en fazla 5 metrede denedim ama duyduğum efsanelere göre 25 - 30mt ye kadar haberleşilebiliyormuş. Birde 15 metreden sonra Pull-up direncinin değerini düşürmek gerekiyor. 2K2 kullanılabilir.

cemilkendir

benim için 7-8 metre bile yeterli daha önceden sht75 beni çok uğraştırmıştı ama sanırım 18b20 o kadar sorun olmayacak

OG

Blendajlı kablo olması şart

Pullup direncini düşürün. 7-8 metrede çalışır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

Geçen sene bi top kabloya (sanırım 40m vardı) bağlayıp denemiştim, 3-4 saat çalıştırdım sorun olmadı. 4k7 pull-up vardı.

camby

100 m kablo ıle okuyorum ekran kullanmadan, okuma oranı %20. Yuzde 80 oranında sıcaklık verısı 07 FF şeklinde geliyor sensörlerden.

Kablo ekranını şaseye verınce sorun ortadan kalkıyor.

Gürültüye cok hassas sensorler , o kadar 1-wire dokumanı var hıc bı yerde bu ıhtımalden bahsedılmemıs , yada ben kacırdım. Sadece ekranlama yapmanın kapasıtıf etkılerınden bahsedılmıs.

Not : Aktif pull-up kullanabıldıgınız surece pull-up dırencını dusurmenıze de gerek yok.

Cetinal

Max 485 e bağlayın 1 kmden bile okursunuz ;)

emrahmrcn

30mt ve CAT5 kablo sorunsuz. Pull-Up direnci 2k2
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

cemilkendir

Alıntı yapılan: RoMeO123 - 07 Nisan 2012, 10:06:32
Max 485 e bağlayın 1 kmden bile okursunuz ;)

ewet olabilir yazılımda ufak değişiklikle kolayca halledilir ve garanti çözüm olur ama ben enfazla 10 metre kullnıcam araya başka bir seviye dönüştürücü/güçlendirici koymadan halledebilirmiyim diye uğraşıyorum

serhat1990

Hocam bana kalırsa kablo yerine rf kullanmak daha mantıklı rf kitler çok ucuzladı artık. 7 8 tl bir maliyetle cok kolay işinizi görebilirsiniz. İyi çalışmalar.

cemilkendir

pekiiii rf ile yapınca enerji olayını nasıl çözücez  pil bitince ne olacak  ??? eğer enerji ihtiyacını kablo ile karşılanacak ise  ozaman rfe ne gerek var :o

serhat1990

Onu pek düşünemedik  :) Aslında onunda pek çözümü var ufak bir akü senin işini çok çok uzun zaman görmene yeter. Sıcaklık değişikliği olmadığı zamanlarda veri göndermessin böylece çekeceğin akım miktarı çok düşük olur ve kablo yada herhangi birşeyle uğraşmassın.

tyildizak

Mümkün olabiliyorsa haberleşme hızını düşürmek de çok etkili olur.