depo olarak kullandığım D diskime ulaşamıyorum ..

Başlatan picman, 08 Nisan 2012, 16:56:16

picman

arkadaşlar Pardus işletim sistemini yükleyeli bir hafta oldu son iki gündür d diskime erişemiyorum. D diski ntfs dosya sisteminde idi cd den açılan bir işletim sistemi le D de ki verileri yedekledim pardus un disk yönetiminden D sürücüsünü ext4 olarak yeniden oluşturdum. disk sisteme bağlı değil görünüyor. internetten araştırma yaptım "mount" diye bir komut var diski sisteme
mount /dev/sda3 mnt/yedek

şeklindeki bir komut ile sisteme bağladım pardustan disk sisteme bağlı görünüyor ama disk içine birşey kopyalayamıyorum. bilgisayarı yeniden başlatınca herşey eski haline geri dönüyor. disk yine sisteme bağlı olmuyor.kullanıcı yöneticisinden kendi hesap ayarlarıma giremiyorum yeni hesap da açamıyorum nedir bu anlamadım gitti. bu pardustan daha başlangıçta soğumaya başladım sorunun çözümünü bilen var mı acaba. 
Bilgi paylaştıkça artar..

Tagli

Yapamadığın işlemler sırasında hiç hata mesajı almıyor musun? Eğer alıyorsan bu mesajları yazman faydalı olacaktır. Normalde bir masaüstü dağıtımında bu tür mount işlemleri otomatik olarak yapılır, senin elle birşey yazmana gerek olmamalı. Ya giriş yaptığında mount otomatik olarak işler, ya da masaüstünde veya başka bir yerde o diskin simgesine tıklayıp giriş yapmaya çalıştığında mount edilir.

Pek olası değil ama düşük bir ihtimal disk read-only olarak mount ediliyor olabilir. Komutun sonuna -o rw eklemeyi dene. Gerçi bunu yazmasan bile zaten bu şekilde mount etmeli ama denemekten zarar gelmez. Mount edebildiğin bir dosya sisteminde değişiklik yapamaman başka türlü nasıl açıklanabilir bilmiyorum. Belki kullanıcı izinleriyle ilgili birşey de olabilir.

Pardus'tan soğumakta çok da haksız sayılmazsın. Bildiğim kadarıyla Pardus projesinin geleceği biraz belirsiz. Yakın zamanda konuyla ilgili bir çalıştay yapıldı ama alınan kararları bilmiyorum. Burada bir özet var.
Gökçe Tağlıoğlu

picman

ilgin için teşekkürler chmod komutu nu kullandım izinleri değiştirdim
chmod a+rw mnt/yedek

böyle bir kod yazdım şimdi disk açıldı ama pc yi yeniden başlattığımda disk yine bağlanmamış ve yine erişim yok  :(
bir de kendi hesabıma girip ayarlarımı değiştiremiyorum. "erişim reddedildi" diye hata mesajı geliyor.
diske erişmeye çalıştığımda ise
org.freedekctop.Udisk.Error.PermissionDenied: Authendication is required

şeklinde bir hata ben komutları yazıp diski sisteme bağlıyorum dosya dizin izinlerini ayarlıyorum pc açılıp kapanınca herşey eskisi gibi erişim yok. şunuda anlamadım kendi kullanıcı hesabımın ayarlarına erişemiyorum. yeni bir hesap da açamıyorum. hesap da silemiyorum.
Bilgi paylaştıkça artar..

Tagli

Sorunu Google'da aratınca bazı başlıklar çıktı. Burada sorunun Pardus sürüm güncellemesinden sonra ortaya çıktığı ve 2011.2 sürümünün sıfırdan yüklenmesiyle çözüldüğünden bahsedilmiş.

Eminim bu yorumum için beni eleştirenler çıkacaktır, ama şu noktada Pardus yerine Ubuntu veya bir türevinin kullanılmasını tavsiye ediyorum. Benim kişisel tercihim Xubuntu.

Ekleme: İnternette araştırırken bir de bunu buldum. Gerçi buradaki sorun harici USB hard diskin otomatik mount edilmemesiyle ilgili ama önerdikleri çözümü deneyebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

t2

sabit diske linux kurduğumda  partition ların dağıldığını geri getirilemediğini görmüştüm. o gün bu gündür linuxtan uzak duruyorum.  Diski mahvetti

normalde partition table bozulsa bile yardımcı programlar ile onceki haline getirebiliyorduk. bir yedeği içinde oluyor. fakat linux farklı yopğurt yiyişine sahip olduğundan geri getirme işi de imlkansız gibi.

fakat partitionu komple getirmek yerine muhemel sağlam dosyaları kurtarmayı deneyebilirsiniz. 2-3 günlük taramadan sonra dosya lisytesi ortaya çıkar, başka diske kopyalayabilirsiniz (belki)

Tagli

t2 anlaşılan sen birşeyleri yanlış yapmışsın. Ben hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Gökçe Tağlıoğlu

t2

Belki ben yanlış yaptım belki de o tarihten sonra linux düzelmiştir. en az 5 sene olmuştur.
3-4 tane partition vardı. ilk partitiona windows kurup kaldırıyordum sıkça yedekten geri yükleme yapıyordum. yedekler bir partitionda, belgeler downloadlar vs  başka partitondaydı. ilk partitiona linux kurayım dedim.  soru da sormamış bildiği gibi kurmuş hatta kurmadan önce yapmış. diskin içine etti

NecroCapo

Alıntı yapılan: Tagli - 08 Nisan 2012, 19:57:03
Eminim bu yorumum için beni eleştirenler çıkacaktır, ama şu noktada Pardus yerine Ubuntu veya bir türevinin kullanılmasını tavsiye ediyorum. Benim kişisel tercihim Xubuntu.

Eleştirmek bir yana, ben de birincil işletim sistemi olarak Xubuntu kullanıyorum ve aynen tavsiye ediyorum.