ups arızası hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Başlatan cehennem, 10 Nisan 2012, 23:00:14

cehennem

herkese iyi günler arkadaşlar benim elimde bir tane ups var ups sin sıkıntısı butonuna basıldığı sürece çalışıyor bırakınca elektriği kesiyor. ilk başlarda bi tane transistör ve zeneri arızalanmış aküsünü bağlayınca direk çalışır gibi oluyor zeneri duman attı daha sonra zeneri değiştirip denedim bu sefer zener yine yandı ayrıyeten bi tane de transistör yanmıştı gene değiştirdim bu seferde devre üzerinde 4013 entegresi vardı
o yandı onula birlikte zener de tekrar yandı değiştirdim zener transistör entegre olarak şimdi de tuşa basılı olduğu sürece çalışıyor tuşu bırakınca duruyor. bi tetikleme sıkıntısı var ama hangi devre elemanıyla bu tetiklemeyi yapılmış onu çözemedim. devre üzerindeki bütün transistörleri ölçtüm sağlam gözüküyor bi öneride buluna bilirmisiiniz. bu parça var tetikleme alınca iletime geçiyor. tekrar bi tetikleme alana kadarda iletimde kalıyor tekrar tetikleme alıncada kesmesini sağlayan ne olabilir yardımcı olabilir misiniz. yardımcı olan arkadaşlar şimdiden teşşekkür ederim. herkese iyi çalışmalar.

pisayisi

Muhtemelen 4013 entegresindeki d flip flop lar üzerinden tek butonla tetikleme ve kesme yapıyor. 4013 entegresinin beslemesini ve çevresindeki kopponentleri kondansatörleri bir kontrol edin. Tekrar tetikleme geldiğinde d flip flop çıkışı sıfıra düşüyor demek. Tetiklemeyi ise d flip f. un clock girişi üzerinden yapıyor buton ile clock girişi arasındaki yapıya da göz atmanız gerekebilir...
Murat

cehennem

cevabınız için teşekkür ederim yalnız 4013 bağlı bütün parçaları ölçüyorum bir sıkıntı gözükmüyor. ama 4013 beslemesini tuşa basınca alıyo tuşu bırakınca yine kesiyor yanlız devre üzerinde AZ393P - LOW POWER LOW OFFSET VOLTAGE DUAL COMPARATORS diye bi tane eleman var ondan kaynaklanabilirmi acaba datasheet ini de ekliyorum. bi yardımcı olabilirmisiniz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
http://www.datasheetarchive.com/AZ393P-datasheet.html
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/146802/ETC1/AZ393P.html