motor +pic+led sürücü devre tasarımı

Başlatan skara1214, 12 Nisan 2012, 09:22:18

skara1214

Bir proje için bir devre tasarlayacağım sizede bazı konularda danışayım dedim devre picle 4 tane 350 ma lik led sürecek 1 tanede 1.5 amperlik motor sürecek.

-Led sürücüleri buldum netten 350 mA pwm ile dimming ediliyor her yerde mevcut bu(Özel olarak önerebileceğiniz varmı şu iyidir bu değildir diye).

-Birde motor var 1.5 amperlik bunuda l298n ile süreceğim(ben kullanıyorum ama sizce güvenilirmi uzun süre sıkıntısız çalışırmı yada başka sürücü öneriniz varmı?)

Asıl dizayn sorularıma gelirsek ;Motoru ve devreyi nasıl izole ederim? tek bir kaynak olacak gibi görünüyor.Groundları ayırmak bana birşey kazandırırmı?Yada ground ayrıma işi tam olarak ne işe yarar mantığı nedir?

Tüm sistemin birbirini etkilememsi için motor+led(toplam 4 renk-1.4 amper ) + pic 5 amperlik bir kaynak yeterlimidir?(Motor çalışırken ledler de ışık kaybı olsun istemiyorum yada ledler yandığında motor bundan etkilenmesin)
Bu konularda yönlendirmenizi bekliyorum...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mustafa_cmbz

l298 ile pic arasına opto besleme ortak olacaksa büyükçene güzel bir kapasite atıcaksın artı birde 3-4 amperlik sorunsuz çalışacak bir güç kaynağı...ben genellikle böyle devreleri lm317 ile yapıyorum lm2576lar fln var ama adc kullanılan yerlerde sıkıntı çıkarttığı için açıkçası hiç vakit harcamak istemedim.....

skara1214

peki hocam groundları ortak yapma yada groundları ayırma olayına ne diyorsunuz?ve 5 amperlik bir güç kaynağı hiç sıkıntısız tüm sistemi kaldırırmı?

usta

Merhaba 4 tane 350mA x4=1.4A yapıyor 1.5A de motorunuz toplamda max çalışmada 2.9A  yapar yapacağınız proje güç istediğinden benim düşünceme göre 6A i karşılayabilen güç devresi olması uygun olacaktır ürün ne olacağını bilmiyoruz kaç saat çalışacak anlık akımlar ne derecede olacak bunları göz önüne  alarak çekilen akımın toplamda 1 katı üstünü her zaman tercih ederim,L298 hızı yapmak istediginiz uygulamaya bağlı olarak yetebilirde yetmeyebilirde.Şaseleri pic ten ayırmanız tabiki sağlıklı olacaktır motordan gelen ani picler veya ledlerde oluşabilecek parazitler için pic,i stabil güvenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.Benim kanatimce beslemeleri ve şaseleri ayrı kullanmalısınız böylece güvenlik ve stabil çalışma için çok çaba harcamazsınız aksi takdirde parazitler için filtreleme yapmak kaçınılmaz.Daha fazla bilgi için sanırım ne yapacagınızı yapmak istediginizi yazarsanız yazmak isteyenler için göz önünde nelerin daha önemli olabileceklerini hayal edip sizi yönlendirebilirler.

Kolaygelsin.

skara1214

hocam yapmak istediğim şey şu picten pwm üreterek sabit akım led sürücülerinin dim bacağını kontrol etmek.Aynı devrede picle motorda süreceğim.Motorun hızı  çok önemli değil sadece l298 problemsiz çalışan bir entegremi onu merak ediyorum ben kullandım sıkıntı yoktu ama öyle çok uzun süre kullanmadım.Günde min  10 saat çalışacak bu sistem(ledler o kadar çalışacak motorlar günde 2-3 kere çalışacak).Genel olarak fazla akım çeken bir sistem varsa kartta aynı supplyi kullanmak şartıyla ne gibi önlemler alınabilir?