0-30v n kanal mosfetli güç kaynağı ?

Başlatan gevv, 12 Nisan 2012, 17:18:09

gevv

klasik 2n3055 li 0-30v güç kaynağı  şemaları  var  bazılarını  denemiştim çalışyorlar  acaba  n kanal mosfetli bu tip bir devre şeması  var mı ?

gevv

yokmu  bilen  :) örneğin aşağıda ki devrede q2  mosfet kullanmak istersek ne yapmalıyız

OG

Mosfet linear çalışacağı için mosfetli ses amplifikatör şemalarından yola çıkılabilir.

Linear çalışma sebebiyle kaybedilen ısı enerjisinde fark olmaz ama sürme işi kolaylaşır.

Resim görünmüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

2N3055 i sok ve yerine N kanal mosfet bagla cogu sema sorunsuz calisir.

Sadece max voltaj 4v eksik cikar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

gevv

ilginiz için teşekkürler

şema budur

@OG hocam  30v  smps yaptım  akımı ayarlıyorum voltajıda ayarlıyorum ama  voltaj ayar olayının  sağlıklı olduğunu düşünmüyorum   zaten pro sistemleri inceledim  farklı yöntemler ile voltaj ayarı yapmışlar bazılarında mosfet var ama  çok karışık olduğu için o kısımları kırpamadım :)

@Z hocam  deneyeceğim

OG

Bu linear devreye mosfet takmanın nasıl bir faydası olacak? Zaten otomatik olarak çıkışta 3-4 Volt kaybedeceksiniz.
Ortaya çıkan ısı (kayıp enerji) azalmayacak üstelik artacak (3-4 volt daha fazladan transistor ustunde kalacağı için).

Mosfetler daha çok switch çalışmalarda avantajlı.

gevv

evet doğru @OG hocam  ama elimde bolca mosfet  olduğu için düşündüm  neyse dene yanıl  ortaya bir şey çıkar :)

ilginiz için teşekkürler

asma

Üstadım, 0~30V şartmıdır, 2,5V~25V için sizinde kullandığınız tl431 li devre uygundur. (atx lerde 3v3 elde etmek için)
30Voltu smps çıkışından elde edecekseniz, bu smps ayarlı ise, peşine ekleyeceğiniz lineer (mosfetli) regülatörün çıkış voltajına duyarlı hale getirmek, ısı problemlerinizi azaltacağı gibi regülasyonu da iyileştirecektir.
İlk smps çıkışı V1 son çıkış voltajı V2 olsun.  V1=V2+5V  Bu işleme sanırım tracking regülatör deniyor.
Giriş için kullanıcağınız kaynağından ve elinizdeki mosfetten bahsederseniz daha net çözümler çıkabilir.
Kolay gelsin.

z

Alıntı yapılan: OG - 16 Mayıs 2012, 23:17:57
Bu linear devreye mosfet takmanın nasıl bir faydası olacak? Zaten otomatik olarak çıkışta 3-4 Volt kaybedeceksiniz.
Ortaya çıkan ısı (kayıp enerji) azalmayacak üstelik artacak (3-4 volt daha fazladan transistor ustunde kalacağı için).

Mosfetler daha çok switch çalışmalarda avantajlı.

MOS kullanıldı diye çıkan ısı artmayacak.

Mesela 24V giriş 12V çıkış istiyoruz. MOS üzerinde 12v kalacak. BJT kullandığımızda beyz voltajı 12.6v iken MOS kullandığımızda Vg 16v civarında olacak.

BJT kullandığımızda 24v giriş için max çıkış voltajı 23.4v iken MOS kullandığımızda geyt voltajı düşük kalacağı için max 20V civarı voltaj alabileceğiz.

Zaman zaman 50...80v dan 15v vs elde ederken MOS ile lineer regülatör yapıyorum.

Geyt akım istemediğinden dolayı geyte bağlanacak dirençlerde kayıp olmayacağı için MOS tercih ediyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Mos kullanıldı diye demedim zaten,

voltaj takipçisi bir devre kullanıldığından, ve
Vgs nin Vbe den daha yüksek olması sebebiyle
bir o kadar daha çıkışta eksik voltaj görünecek.
Çıkışta eksilen de Vds deki artış olarak kendini gösterecek.

Yeni Vds , eski Vce den daha yüksek olacağı için aynı akım değerinde Mosfet dezavantajlı duruma düşer.