Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

linux ubuntu iicn programlama

Başlatan teknikelektronikci, 14 Nisan 2012, 15:21:45

SpeedyX

Vim ve eclipse den şaşmam abi

Tagli

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 16 Nisan 2012, 22:51:08
tagli hocam sizin meslek tam olarak nedir? ve hangi bölüm okudunuz?
Makine mühendisliği okudum ama bilgisayara olan ilgim sebebiyle bilgisayar mühendisliğinde yandal yaptım. Şimdi "sistem dinamiği ve kontrol" dalında (makine mühendisliği alt dalı) yüksek lisans yapıyorum. Aynı zamanda araştırma görevlisiyim.
Gökçe Tağlıoğlu

NecroCapo

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 14 Nisan 2012, 15:21:45
hani visual studioda pencereni olusturur butonlari yerlestir

Linux altında MonoDevelop kullanabilirsiniz, dediğiniz şekilde "butonları çek sürükle, çift tıklayıp içine kodu yaz" şeklinde Visual Studio tarzı bir gui tasarım aracı mevcut. Gtk altyapısını kullanıyor. Şurada daha detaylı yazmıştım : https://www.picproje.org/index.php/topic,36922.msg267978.html#msg267978

Linux'da konsol tarafında vim veya emacs için klavye kısayollarını çok iyi bilmek gerekiyor, bir türlü alışamadım, klavyeden tuşlara basınca direkt olarak yazmıyordu herhalde. Gerçi Linus Torvalds da emacs kullanıyor, yıllardır alışmış olan için eminim çok kullanışlıdır.

Bazı önemli şahsiyetler ve linuxta kullandıkları araçları tablo halinde ekledim:

KişiEditörDerleyiciDebuggerIDEÖzgeçmiş
________________________________________________________________________________________________________________________
Jonathan Blanford EmacsgccgdbEmacsGNOME Control Center
Jay Cox XEmacsPro C/C++, egcs,gccgdb, dbxXEmacsGIMP
Kurt GranrothvimegcsgdbNoneKDE
Carsten HaitzlerjedgccNoneNoneEnlightenment
Andi GutmansvigccgdbXEmacsPHP
Eric S. RaymondEmacsgccgdbEmacsFetchmail
Linus TorvaldsMicro EmacsgccNoneNoneLinux
Marius VollmerEmacsgccgdbEmacsGuile+GTk
Alan CoxNonegccGNOME-terminal windowsNoneLinux kernel

Ben konsol tarafında nano, gui tarafında ise geany kullanıyorum.

teknikelektronikci

$u vim ve emacs lar v.s bana epey yapabci geliyor bu arada iphone uygulamasi icin kitap arayisina girdim bir kac pdf indirdim
bu linuxdaki program beni pek sarmadi nedense en pis huyum programin görseligine ve kullanisligina alisamazsam  bi sey yapamiyorum

bahsettiginiz monodevelop programini bugün indirip deniyecem tavsiyeniz icin tesekkürler tabi deniyecem derken programlama asamasinda degilim su an görsellik ve programlari tanima asamasindayim ki bu arada xcode yazilimi cok ho$ i her zamanki gibi apple firmasi yapiyor =)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!