Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

linux ubuntu iicn programlama

Başlatan teknikelektronikci, 14 Nisan 2012, 15:21:45

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar linux ubuntu icin program yazmak istiyorum hani visual studioda pencereni olusturur butonlari yerlestirir c/c++ ile programlarsin ya aynen onun gibi yani nesneye dayali denilyior sanirsam !! c c++ ile programlayacagim linux veya windows altinda calisan program öneriniz varmi ? python buldum nette ama o ayri bir dil ! birde bu konuda calisma yapmis olan arkadas varmi acaba ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muuzoo

Qt'yi önerebilirim. Ubuntu uzerinde dogrudan kurabilirsiniz.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

teknikelektronikci

hocam qt nin de kendine ait bir dili yokmu ? ona baktim cünkü öneriniz icin tesekkürler yinede
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muuzoo

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 14 Nisan 2012, 15:40:00
hocam qt nin de kendine ait bir dili yokmu ? ona baktim cünkü öneriniz icin tesekkürler yinede

Qt ile c/c++ dilinde kod yaziyoruz zaten. Qt nin guzelligi o istediginiz butondur menudur v.b grafik ogelerini barindirmasi, cok genis bir kutuphanesinin olmasi ve cross platform olarak calisabilmesidir.

teknikelektronikci

hocam simdi baktim dediigniz gibi c++ imis simdi kuruyorum deniyecem tesekürler
bu arada cross platform dediigniz nedir ?

muuzoo

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 14 Nisan 2012, 15:44:27
hocam simdi baktim dediigniz gibi c++ imis simdi kuruyorum deniyecem tesekürler
bu arada cross platform dediigniz nedir ?

Qt kutuphanelri kullanarak yazdiginiz bir kodu windows ve linux altinda calisacal sekilde derleyebilirsiniz. Hatta android ve meego icinde bir derleyicisi olacakti diye hatirliyorum. Ama bunlar hala gelistirme asamasinda olabilir.

teknikelektronikci

anladim tesekür ederim qt yi kurdum dediginiz gibi designer ile istediigmizi yapabilyioruz fakat kod yazmaya baslamak icin ne yapmak gerek bulamadim ki youtubeda videolarada baktim vb de mesela butona cift tiklayinca aciliyordu =)

elektronikhobi

C++ ile programlama derken pencereli programlar kasdediyorsanız alternatif olarak FLTK ("Fast Light Toolkit") diye bir kütüphane de var. Linux, Mac ve Windows altında çalışıyor.

http://www.fltk.org

Kurmak için

$ sudo apt-get install libfltk1.3-dev

Hatta Stroustrup yeni kitabı An Introduction to Programming by the Inventor of C++ nın bir bölümünde bu kütüphaneyi kullanıyor:

http://bit.ly/yHz8mV

Editör olarak da tavsiyem tartışmasız emacs  8)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 14 Nisan 2012, 17:52:56
C++ ile programlama derken pencereli programlar kasdediyorsanız alternatif olarak FLTK ("Fast Light Toolkit") diye bir kütüphane de var. Linux, Mac ve Windows altında çalışıyor.

http://www.fltk.org

Kurmak için

$ sudo apt-get install libfltk1.3-dev

Hatta Stroustrup yeni kitabı An Introduction to Programming by the Inventor of C++ nın bir bölümünde bu kütüphaneyi kullanıyor:

http://bit.ly/yHz8mV

Editör olarak da tavsiyem tartışmasız emacs  8)

cevabiniz icin tesekkür ederim su an qt designer ile basladim

aykuto

Bende bir süredir Ubuntu altında Code Blocks'u kullanıyorum. C ile bazı servisler yazıyorum. Yaptığım işte grafik arayüz gerekmiyor. Bunun için wxWidgets desteği de var. Ancak artılarını eksilerini değerlendirebilecek bilgiye sahip değilim.
Code Blocks ortamına çok alıştım ve rahat ediyorum. Ama henüz Linux'a yeni adım attığım için merak ediyorum; aramızda Linux'ta geliştirme yapan arkadaşların kullandıkları Linux dağıtımı ve geliştirme araçları nelerdir ve neden tercih edilmiştir. Bu konuda kısa yorum yapabilecek kişiler varsa çok makbule geçecektir.

elektronikhobi

Ben 7-8 sene sadece Gentoo kullandım. Bir kaç senedir Windows ile beraber Ubuntu kullanıyorum. Geliştirme ortamı olarak lisanslı Visual Studio sahibi olmama rağmen hep Emacs kullandım. Neden tercih ettiğime gelince otomatik kod tamamlama özelliği, makrolar gibi özellikler nedeniyle bir kere alıştıktan sonra çok hızlı kodlama yapabiliyorsunuz. Canınız sıkıldığında tetris oynayabilirsiniz, haber gruplarını takip edebilirsiniz falan fıstık  ;)

Bu arada  son zamanlarda kullanmaya başladığım Netbeans geliştirme ortamının da çok yetenekli olduğunu söyleyebilirim.

http://netbeans.org/

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 16 Nisan 2012, 16:04:50
Ben 7-8 sene sadece Gentoo kullandım. Bir kaç senedir Windows ile beraber Ubuntu kullanıyorum. Geliştirme ortamı olarak lisanslı Visual Studio sahibi olmama rağmen hep Emacs kullandım. Neden tercih ettiğime gelince otomatik kod tamamlama özelliği, makrolar gibi özellikler nedeniyle bir kere alıştıktan sonra çok hızlı kodlama yapabiliyorsunuz. Canınız sıkıldığında tetris oynayabilirsiniz, haber gruplarını takip edebilirsiniz falan fıstık  ;)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu arada  son zamanlarda kullanmaya başladığım Netbeans geliştirme ortamının da çok yetenekli olduğunu söyleyebilirim.

http://netbeans.org/

güzele benziyor gercekten =) netbeans hangi platformda vardi hic yabanci gelmiyor acaba bu mplabx miydi bilen varmi ?

Tagli

Evet, MPLAB X Netbeans tabanlı. Netbeans de Java üzerinden çalışıyor diye hatırlıyorum. Platform bağımsız, yani farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabiliyor.

Ha bir de Vim var. Gerçi bunu diyerek ortalığı karıştıracağım sanırım çünkü Vim'cilerle Emacs'çiler birbiriyle pek geçinemez :) Hep "benimki seninkini döver" muhabbetine girerler :). Ben Vim'i daha yeni öğrenmeye başladım. Pek de fanatik Vim'ci sayılmam.

Eskiden kullanırdım ama şimdi Netbeans'ten biraz soğuduğumu söylemeliyim. Java projelerinde kendine göre bir altyapı oluşturuyor, yani kendisi oldukça karışık bir şekilde otomatik kod oluşturuyor. Bunu sevmiyorum. Bundan sonra tercihim Eclipse olacak sanırım.
Gökçe Tağlıoğlu

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Tagli - 16 Nisan 2012, 22:25:01
Evet, MPLAB X Netbeans tabanlı. Netbeans de Java üzerinden çalışıyor diye hatırlıyorum. Platform bağımsız, yani farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabiliyor.

Ha bir de Vim var. Gerçi bunu diyerek ortalığı karıştıracağım sanırım çünkü Vim'cilerle Emacs'çiler birbiriyle pek geçinemez :) Hep "benimki seninkini döver" muhabbetine girerler :). Ben Vim'i daha yeni öğrenmeye başladım. Pek de fanatik Vim'ci sayılmam.

Eskiden kullanırdım ama şimdi Netbeans'ten biraz soğuduğumu söylemeliyim. Java projelerinde kendine göre bir altyapı oluşturuyor, yani kendisi oldukça karışık bir şekilde otomatik kod oluşturuyor. Bunu sevmiyorum. Bundan sonra tercihim Eclipse olacak sanırım.

tagli hocam sizin meslek tam olarak nedir? ve hangi bölüm okudunuz?

elektronikhobi

İşte emacs ile ne kadar hızlı kodlanabileceğini gösteren bir örnek  :D

http://bit.ly/IHOqm1

Bu emacs'ın msfabbrev eklentisi. Özellikle oldukça kalabalık olan STL başlıklarını eklerken oldukça kolaylık sağlıyor. Bazı arkadaşlar zaten otomatik tamamlama M-/ özelliği olduğu için tercih etmiyorlar ama benim hoşuma gidiyor. Örneğin döngüleri istediğiniz gibi özelleştirip sadece içine bir kaç değişken yazmak kalıyor.

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 16 Nisan 2012, 16:04:50
Bu arada  son zamanlarda kullanmaya başladığım Netbeans geliştirme ortamının da ...

Bu kısmı da değiştiriyorum. Bir zamanlar olacak :)

Bu aralar en çok beyaz kağıt kalem kullanıyorum. Artık 100 sayfa mı oldu daha fazla mı .. Zırt pırt kalem bitiyor.

Favori kalemlerim de uni-ball angelic serisi kalemler. Eğer tek renk kalem kullanıyorsam da tercihim yeşil.