1 Mbit seri port monitor

Başlatan dumansiz, 16 Nisan 2012, 12:24:15

dumansiz

Merhaba.
Hızı 1 Mb'e kadar ayarlanabilen, seri port dinleme(ve gönderme) programı arıyorum.
Öneriniz var mı?

arslan74

Ne istediğin belli değil. Ama su söyleyim, seriport ile 1Mbit veri gönderemessin. Hiçbir seri port bautrate ayarlarında böyle bir değer yok.

dumansiz

Alıntı yapılan: arslan74 - 16 Nisan 2012, 14:22:50

Ne istediğin belli değil.
Şöyle açıklayayım:
"Hyper terminal" in daha gelişmiş arayüzüne sahip ve 1 Mbit e kadar hızları destekleyen windows programı arıyorum.
İlgili birçok program var; ama hız olarak çoğu 115200'e kadar çalışıyor.

Alıntı yapılan: arslan74 - 16 Nisan 2012, 14:22:50
Ama su söyleyim, seriport ile 1Mbit veri gönderemessin. Hiçbir seri port bautrate ayarlarında böyle bir değer yok.
Ben veri gönderiyorum da; dediğim gibi bilgisayar tarafında bu hızla haberleşebileceğim bir yazılım arıyorum.
FTDI tarzı entegrelerin datasheetlerinde 1Mbitten daha fazla hızlardan bahsediliyor.

arslan74

Merhaba,

Size dediğim gibi bu hizlarda öyle bir şey yok. Hele Windows hiç yok. Sorun yazılımda  değil. Windows dan kaynaklanıyor. Seri haberleşme işini windows ayarladığı için o sana ne kadar müsade ederse o kadarını kullanabilirsin. Yani bu sorunu yazılımla çözemessin.

Alıntı YapBen veri gönderiyorum da; dediğim gibi bilgisayar tarafında bu hızla haberleşebileceğim bir yazılım arıyorum.
FTDI tarzı entegrelerin datasheetlerinde 1Mbitten daha fazla hızlardan bahsediliyor.

FTDI bilgisayar ile USB üzerinden haberleşir. USB hızı 1mbit üzerindedir zaten. Seri haberleşme ile USB haberleşmesini karıştırmayın ikisi farklı şeyler.

jackal183

delphinin com port componentine baktığımda en yüksek baud ratein 256000 olduğunu görüyorum, bunun dığında bir de custom var tabi, custom ile o hız ayarlanabilir mi bilemiyorum

dumansiz

Alıntı YapFTDI bilgisayar ile USB üzerinden haberleşir. USB hızı 1mbit üzerindedir zaten. Seri haberleşme ile USB haberleşmesini karıştırmayın ikisi farklı şeyler.
Bahsettiğim hız USB hızı değil. USB nin hızları "1.1" "2.0" gibi standartlarla belirlenmiştir zaten.
"USB 2.0 Full Speed compatible."
"Data transfer rates from 300 baud to 3 Mbaud (RS422, RS485, RS232 ) at TTL levels."
Yukarıdaki yazdıklarım FTDI'ın datasheetinde yazıyor.

Aygıt yöneticisinde bir kaç tık ilerleyince; görünen seriport baudları:

O zaman şöyle mi demem lazım:
Hızı 921600 bauda kadar ayarlanabilen seri port monitor programı arıyorum.

arslan74

Merhaba,
Tekrar söylemek gerekirse, Rs232 yani uart iletim işini İşletim sistemi yapar. İşletim sistemide kendisinde tanımlı olan (driveri olan) donanıma göre haberleşir. FTDI elemanı harici bir kart sonucta. Windows bunu görmesi için kullanılan işletim sistemi göre driver kurulması gerekir. Driver dediğimizde aslında donanımı yöneten alt programdır. Eğer driver de sizinde bahs ettiğiniz yüksek hızlarda haberleşme özelliği varsa, bircok terminal programı kullanabilirsiniz. Coğu programda baud rate hızı stadart kullanılan baud rateleri bir listeden secer. Donanımı devreye alırken yapmanız gereken, baudrate i parametre olarak geciyorsunuz. Bu parametrede yazı oluyor. yazı olduğu için hazır kullanılan liste yerine kendinizde elle özel değer girebilirsiniz. Ama donanıma desteklemez ise çalışmaz.

Ben mesela terminal programı Docklight kullanıyorum. Gercekten cok güzel program. Bana cok yardımcı oluyor. Bu programda sizin işinizi görecektir. Sadece yapmanız gereken. Baudrate listeden secmek yerine elle istediğiniz değeri gireceksiniz.

Kolay gelsin,

dumansiz

Alıntı yapılan: arslan74 - 16 Nisan 2012, 16:37:53
Ben mesela terminal programı Docklight kullanıyorum. Gercekten cok güzel program. Bana cok yardımcı oluyor. Bu programda sizin işinizi görecektir. Sadece yapmanız gereken. Baudrate listeden secmek yerine elle istediğiniz değeri gireceksiniz.

Kolay gelsin,
Evet budur. Teşekkürler.
http://www.docklight.de/download/Docklight.zip