tek hat uzerinden data ve power

Başlatan aydin, 12 Ağustos 2004, 18:43:51

aydin

bu konuda bilgisi olan varmı. uygulama örneği felan. Yani pic i beslediğimiz power hattı uzerine data bilgisi yükleyip iki pici (veya daha fazla) haberleştirebilirmiyiz. yardimlarinizi bekliyorum.

z

Bu konuda pek cok sey yapilabilir.

Belki asagidaki cozum fikir verir.

Not: 3K9 ile oynayarak olasi problemleri asabilirsiniz.
PIC2 tarafindan  100mA civarinda akim cekebilirsiniz.
Fazla yuksek hiz beklemeyin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kesmez

7v5 zener olmasaydı çalışma şansı olabilirdi...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

arif

Merhabalar uzun süredir bu konu ile ilgili çalışamalar yapıyorum.
Şu anda sistemimiz 24V dc power hattından 128 abone+1master  2x0,75Kablo ile 1000Baud, 2000metre den mukemmel çalışıyor.
Hat maksimum akımı 250mA.
Sistem kısaca şöyle çalışıyor. Master pic tum abonelere data gonderebilir ve aboneden data alabılır ancak aboneler aralarında data haberleşmesi yapamazlar.
Merkez data sinyalini iki farklı gerilim seviyesi olarak iletir örn.
+24V------->logic1
+12V------->logic0
aboneler bu sinyali basit bir comparator kullanarak çözebilir.
Abone merkeze data göndermek için ise data sinyalini çeşitli akım seviyelerine çevirir. örn
300mA------>logic1
I<250mA--->logic0
Master pic power hattının akımını sürekli ölçerek bu akım sinyalini dataya çevirebilir.Ticari bir proje olduğu için ayrıntılı şemaları veremiyorum.,Kolay gelsin...

555

Yani analog adresli yangın alarm sistemi gibi mi diyorsun? (belki de ta kendisidir. :D )

arif

arif

555 hocam sisde uğraştınız galiba.

z

Alıntı yapılan: "kesmez"7v5 zener olmasaydı çalışma şansı olabilirdi...

Sema fikir vermesi acisindan cizildi, denenmedi.

Neden calismayacagini soyle de soru isareti kalksin.

555

arif işine karışmak gibi olmasında şöyle bir durum var:
Bazı müşteriler yerli dedektörü  pek sevmez. bu yüzden düşük profilli "ithal dedektör" ister. Paneli dizayn ederken bu  ithal markaların protokollerine göre dizayn edip bu müşterilerden gelecek paraları da elimizin tersiyle itmemekte yarar olabilir. tabi onların protokolü nedir? diye bir durum var. Artk o da reverse eng. ile bulunabilir herhalde. Bu işle biraz uğraştım. hatta belki yerli üretim analog panel yapan firmalardan haberin olmayabilir. Onlarla rekabet edecek fiyatınız olabilir mi sorusunu en başta düşünmekte yarar var. Sizin ürünler çıkınca fiyatı daha da aşağı çekerek zor durumda kalmanızı da sağlayabilirler. :P

arif

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Ben sadece tasarımcıyım. Bana verilen teknik özelliklere göre tasarım yapıyorum. İşin ticari yönü beni pek ilgilendirmiyor.

kesmez

7v5 zenerin beyzine bağlı olduğu 2n2222 tranzistörü hiç iletimden çıkmaz...
pic1 in üzerindeki tranzistörün kollektörü şaseye düşse bile zenerden dolayı yukarıda bahsettiğim tranzistörü kesime sokamaz...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

z

Arif, Bu mantik bence cok yanlis.

Ticari bir firmanin tasarimcisi olmak, amator ruhlu tasarimcinin hesaba almadigi pek cok problemle basetmeyi gerektirir.

Bunlarin en basinda da maliyet secenekleri gelir.

Alıntı yapılan: "kesmez"7v5 zenerin beyzine bağlı olduğu 2n2222 tranzistörü hiç iletimden çıkmaz...
pic1 in üzerindeki tranzistörün kollektörü şaseye düşse bile zenerden dolayı yukarıda bahsettiğim tranzistörü kesime sokamaz...

Isin guzelligi burada, PIC1 dusuk hizda uzunca sure 1 yollarsa karsidaki PIC2 enerjisiz kalmamalidir. Bunun icin 1 ve 0 bilgiler 7V ve 8V olarak karsiya aktariliyor.

Karsi taraftaki komparator de bu 1 degisimleri algilayp tekrardan 1-0 seviyelerine indiriyor.

Prensip tasarimda marj kucuk secildi (sadece fark 1v),  tasarim bu haliyle ancak kisa mesafelerde sorunsuz calisir. (Cihaz kutusunun icinde on panel islemci ile ana kart islemcisinin haberlesmesi gibi).

z

Alıntı yapılan: "Arif"
Merhabalar.
Arkadaşlar bırakında insanlar istediklerine istediği gibi yardım etsinler.
O mantık yanlış ne demek!
Yani ben "bu bir ticari projedir" demeseydim yanlış olmayacakmıydı söylediklerim!
Ben sadece fikrimi söyledim. Belki o arkadaşta ticari ibr proje için araştırma yapıyordur.
Hatta belkide Vehbi Koç'un torunudur da maliyet onun için önemsiszdir.
Yaptığınız şey sadece insanların bu forumdan soğumasına neden olur.
Sizi KINIYORUM....

Niye alevleniyoruz ? Bende sadece firimi soyledim.
Evet  Ticari bir proje olmasaydi projenizde iletkenleri zevkine altindan, F84 e yerlesecek tasarimi 877'e yerlestirebilirdiniz kimse size karismazdi.

Ama tasariminiz ticari bir tasarim olsaydi ve bende sizin rakibiniz olsaydim tasariminizi ticari gelecegim icin  tehlikeli bulsaydim en basta size ben karisir, maliyetinizin daha altinda bir tasarimla sizi piyasadan silmeye calisirdim.

Olayin kinamakla kinamamakla alakasi yok. Sadece bakis acisi.

arif

Merhabalar.
Arkadaşlar bırakında insanlar istediklerine istediği gibi yardım etsinler.
O mantık yanlış ne demek!
Yani ben "bu bir ticari projedir" demeseydim yanlış olmayacakmıydı söylediklerim!
Ben sadece fikrimi söyledim. Belki o arkadaşta ticari ibr proje için araştırma yapıyordur.
Hatta belkide Vehbi Koç'un torunudur da maliyet onun için önemsiszdir.
Yaptığınız şey sadece insanların bu forumdan soğumasına neden olur.
Sizi KINIYORUM Sayın Bunalmış....

z

Alıntı yapılan: "arif"Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Ben sadece tasarımcıyım. Bana verilen teknik özelliklere göre tasarım yapıyorum. İşin ticari yönü beni pek ilgilendirmiyor.

Bence ilgilendirmeli.

Alıntı YapHatta belkide Vehbi Koç'un torunudur da maliyet onun için önemsiszdir.

Tam tersine Vehbi Koc gibi girisimleri herhalde en basda fiyat kriteri ilgilendiriyordur. Bence.....