tek hat uzerinden data ve power

Başlatan aydin, 12 Ağustos 2004, 18:43:51

Erkan Gench

aklıma anten yükselticilerinde kullanılan sistem geliyor. burada yapılan yüksek frekanslı anten sinyali ile DC seviyenin aynı hattan iletilmesi.

basit bir şok (choke) bobin ile AC anten sinyali temizleniyor ve DC seviye kullanılıyor. yine basit bir kondansator  ile DC seviye yokediliyor ve AC kullanılıyor.

yani verici devre datayı yüksek frekanslı bir taşıyıcıya modüle ederek karşıya gönderir karşı tarafta sinyali demodüle ederek datayı alır. yanlız taşıyıcı sinyalin tepe değerlerinin DC seviyeye göre oldukça düşük olmasının uygun olacağını düşünüyorum.

sanırım böyle bir sistem yapılabilir tabi sadece bir fikir. bu arada elektrik kurumunun türkiye çapında kurulu olan ve elektrik hatları üzerinden haberleşme sağlayan bir ağı olduğunu biliyormuydunuz?

(arkadaşlar lütfen tartışmayalım tartışmanın bize getireceği bir yarar yok ancak birbirimizi incitiriz. lütfen birbirimize karşı arkadaşça bir üslup kullanalım burada bilgimizi veya konumumuzu yarıştırmıyoruz.)
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

Veli B.

Uslub doğru ve sınırlar net olduktan sonra tartışmanın faydalı olduğuna inanıyorum.
Maliyetler konusunda ise kesinlikle Üstat Bunalmışa katılıyorum.Çok kısa bir süre önce yaşadığım bir olay bu;
Aynı iş için 3 farklı kişiden , çerçevesi işlev olarak çok net çizilmiş bir  arge istendi.Üçümüzde yaptık ama işi ben aldım ve sebebi kartım çok daha iyi olduğu için değil, sadece maliyeti 3.500.000Tl. daha düşük olduğu içindi.Üretici performans/fiyata değil, fiyat/performansa önem veriyor.

yıldırım ak

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz ? Anlayabilmiş değilim. Projeler ticari veya değil ne farkederki ? Bence önemli ister ticari ister hobi ürünü olsun problemsiz çalışmasıdır. Ürün kişisel hobi ürünü olduğunda bence maliyet ikinci planda kalır.

Ticari ürünlere gelince ;

Alıntı yapılan: "katana"Üretici performans/fiyata değil, fiyat/performansa önem veriyor.

Maalesef böyle düşünen üreticiler birer birer siliniyor. Gelişmiş ülkelere bir bakın. Kaliteli üretenler dimdik ayakta ve zaman içerisinde en küçümsenecek lisan ile ŞİRKET EVLİLİKLERİ adı altında kalitesiz mal üreten şirketlerin büyük hissseleri ellerine geçiyor. (Otomobil sektöründe Bakınız SKODA)

Artık ticari ürünlerdede yavaş yavaş maliyet ikinci plana itiliyor. İnsanlarımız artık uyanıyor. İlla ucuz diye bir ürünü almıyor. Önce alacağı ürünü inceliyor ucuz ürünle pahalı ürün arasında anormal fiyat farkı yok ise, özellikleri daha iyiyse ve kalitesi kendini belli ediyor ise pahalı ürünü tercih ediyor. Bu tercihi nedeniylede kimse tüketiciye hakaret edici "REGAL" reklamındaki gib tokatlanmıyorda.

Ticari ürünlerin paylaşılmasına gelincede ;

Hiç kimsenin korkmasına gerek yok. Hiç bir ticari ürünün bir bölümündeki şemanın, programın yayınlanması o ürünün kopyalanması, çalınması imkanını doğurmaz. Tabi ürettiğiniz ürün birkaç aylık çalışma sonucu doğmuş 8-10 parçadan oluşan bir çocuk oyuncağı değilse. Piyasaya sürülen ürünlere bir bakın isterseniz. Pek çoğu en az 3-5 yıllık tasarım sonucu doğmuştur ve yine bu süreler zarfında özellikleri görünümleri değiştirilmiştir. Siz bu ürünün ister power, ister iletişim tipini tek başına yayınlayın kimsenin işine yaramaz. Ancak bu bölümü belki kendi uygulamasının bir parçası olarak kullanabilir. Sizin ürününüzü üretemez.

Şöyle bir düşünün piyasada çok pahalı olan bir ürünün baskı devre plaketini üreten yeri buldunuz ve 3-5 tane baskı devre plaketini aldınız. Şimdi soruyorum ne işinize yarar ? Halbuki o elinizdeki baskı devre parçalar dizildiğinde, programları yüklendiğinde belki 1 milyar tl ye satılan bir ürünün bel kemiği.

Elektronik firmalarında tasarımcı olarak çalışmış insanlar çeşitli nedenler ile işten ayrıldıklarında, O firmanın ürününe ait tüm şemayı ve programın açık kodlarını yayınlıyorlar. Çok uzun sürmesede belli bir müddet boyunca bu bilgileri elde edebiliyorsunuz. Veya firmalar kendileri eski ürünlerine ait bilgileride yayınlıyorlar. Yine veya bir parçanın üreticisi o parçayı satabilmek için bir ürün dizayn ediyor, programını yazıyor, baskı devresini hazırlıyor ve alın size bu ürünle ilgili tüm teknik bilgiler. Benim ürettiğim parçayı satın alın ve bu ürünü kendiniz yapın diyor. Ancak ellerinde bu teknik bilgilerin tümü olmasına karşın insanlar projeyi yapıp çalıştıramıyorlar.

Paylaşmaktan korkmayın, boş yere tartışmaktan korkun. Çünkü bu yolla kimsenin eline hiç bir şey geçmez, bilgisi artmaz ve Ülkemiz kalkınmaz.

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

aydin

Bu konuyla ilgili bir devre hazirladim ve calisiyor gibi gozukuyor. Tabi su hali biraz ilkel. belki gelistirilirse kullanilabilr. Fakat devre semasini bu yaziya nasil ekleyecegimi bulamadim. yardimci olursaniz semayida ekleyebilirim.

mustafa_cmbz

arkadaşlar bu konuyla ilgili bir parça kod örneği verebilirmisiniz...çalışma mantığını kısaca anlatan kısımdan olursa mükemmel olur..

OG

Ozel koda sahip değil, dusuk hizda seri haberlesme kodlari ile calisir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

voltaj farklılıklarını algılayarak değil yani...