TSE, CE, Marka tescili, Garanti vb.

Başlatan salih18200, 20 Nisan 2012, 15:00:32

salih18200

Merhaba Arkadaşlar

Geliştirdiğimiz kablosuz 2.4 ghz bir sensör ölçüm sisteminin pazara sunulmasında TSE, CE, Marka Tescili. Garanti, Teknik Servis vb. hangi şartlar aranır.
Bu şartları yerine getirebilmek için neler yapmak gerekir. Herkes bilgisi dahilinde yardımcı olursa sevinirim.

erhanmete

kamu ya satmayacaksanız garanti belgesi hariç hiç biri aranmaz.

salih18200

Ürünü A firmasına satacağımızı düşünelim ben bu ürüne fatura kesebilmem, garanti ve teknik servis verebilmem için yasal olarak nerelere başvurmam lazım.

erhanmete

sanayi bakanlığından garanti belgesi çıkarttırırsın.
çıkartmadan da satabilirsin aslında fatura için önemli değil diye biliyorum.
ama sen genede bi araştır. etrafımda garanti belgesi olmadan satış yapan bir sürü adam var.

erkan614

Alıntı yapılan: erhanmete - 20 Nisan 2012, 16:35:23...
ama sen genede bi araştır. etrafımda garanti belgesi olmadan satış yapan bir sürü adam var.
mesela ben  :)
anlaşmışsan satış için garanti belgesi diye bişi gerekmiyor istersen exelde kullanma kılavuzu yazıp kutunun içine atabilir kutuyada 3 sene garanti diyebilirsin.
ve (kendi belirlediğin kurallara göre) geri gelen ürünü tamir veya yenisini verirsin. ben öyle yapıyorum.
ha herhangi bir yasal bağlılığım yok istesem yapmayabilirim ama ozaman da müşteri kaybederim. yani ticaretin devamı için ve ismimin lekelenmemesi için en önemlisi sözümde durmam gerektiği için garanti veriyorum
tabi bu benim kendi müşterilerim için geçerli, benim sözüme güvenerek mal alıyor benden
senin müşterin senden bir belge talep etmiyor sana güveniyorsa sıkıntı yok ama ediyorsa ce için malına güveniyosan kendinde deklare edebilirsin veya 3000€ teslerini yaptırır sonuç belgelerini beyan edebilirsin 1,5 ay
TSE 3000-4000 arası değişiyor ama çok kıl işlemleri var en az 3 ay en kolayı ıso ver 2000 al bir iso :) 2 hafta
bu belgelerin hepsi için en başta marka tescili yapman lazım 1000 TL max civarı belki 200Tl yede halledersin.
ben 3 senedir tescilsiz belgesiz satış yapıp fatura kesiyorum sırf ihalelere girebilmek için busane yukardaki işlemlerin hepsini yaptırıcam yukardaki bilgiler 3 gün önce aracı firmanın vermiş olduğu bilgilerdir

salih18200

2 gün sonra gelip ürünleri toplayıp ceza yazmasınlar, ben kendim bilmem ne cihazı * 100 adet şeklinde nasıl fatura kesicem, bu cihazın ismi cismi bunun pazara satılıp satılamıycağını denetleyen bi kuruluş yokmu, ez basitinden 2.4 ghz bir devre kaç watt yayın yapar,  yan bantlara girişim yaparmı vs. hiçmi sormazlar adama ben işin içinden çıkamıyorum.

muhittin_kaplan

Öyle alalade bir kağıtla garanti verir, ve bunuda bakanlık tespit ederse (şikayet vs) cezası var. bir ürüne garanti verebilmek için 7 bölgede servis deklare etmen gerekir.
CE TSE vs yukarda özetlemişler.
ben olsam önce faydalı  model/patent başvuru yapardım. Aklı evvelin biri bak bunu ben bulmuştum satamazsın demesin. sonrasında satış durumuna göre marka tescili yapardım. tbi fatura vs için önce esnaf olup gerekli işlemleri yapmak gerek. (maliye SGK falan filan)

salih18200

Ciddi anlamda bir elektronik ürünün pazara çıkması için gerekli şartlar, testler, sertifikalar vs. aşamalar nedir. Bir bilen varsa açıklasın, ben sattım oldu gibi dayanaksız önerilerden ziyade herşey yasal prosedüre dayanılarak anlatılırsa sevinirim.

mcan

selamlar patent  faydali model vs gibi belgelere yönelik danışmanlı ofisine nasıl güvenebiliriz? mesela internetten baktım Avrupa Patent Marka Tescili ve Danışmanlık Hizmetleri diye bişey var nerden bilelim belki verdiğimiz tasarımı beğenip kankasına*arkadaşına*ortağına göstercek o da benden önce alacak bu ve bunun gibi şeylerin koruması nasıl oluyor?

erkan614

evet yukarda hatalı bir önermede bulunmuşum sakın garanti belgesi düzenleme bende düzenlemiyorum zaten exelde kullanma kılavuzu hazırladım onu koyuyorum sadece kutuya 2 yıl garanti yazıyorum

Alıntı yapılan: salih18200 - 20 Nisan 2012, 19:47:28
Ciddi anlamda bir elektronik ürünün pazara çıkması için gerekli şartlar, testler, sertifikalar vs. aşamalar nedir. Bir bilen varsa açıklasın, ben sattım oldu gibi dayanaksız önerilerden ziyade herşey yasal prosedüre dayanılarak anlatılırsa sevinirim.
aracı firma ile görüş illa iş vermek zorunda değilsin bilgini alırsın sonra kendin koşturursun
Alıntı yapılan: erkan614 - 20 Nisan 2012, 17:41:29
ce için malına güveniyosan kendinde deklare edebilirsin veya 3000€ teslerini yaptırır sonuç belgelerini beyan edebilirsin 1,5 ay
TSE 3000-4000 arası değişiyor ama çok kıl işlemleri var en az 3 ay en kolayı ıso ver 2000 al bir iso :) 2 hafta
bu belgelerin hepsi için en başta marka tescili yapman lazım 1000 TL max civarı belki 200Tl yede halledersin.
ben 3 senedir tescilsiz belgesiz satış yapıp fatura kesiyorum sırf ihalelere girebilmek için busane yukardaki işlemlerin hepsini yaptırıcam yukardaki bilgiler 3 gün önce aracı firmanın vermiş olduğu bilgilerdir

z

TV, buzdolabi vs uretip garanti belgesi duzenlemekle zaman rolesi uretmek arasinda fark olmasi lazim.

Son kullanici icin uretilen urun icin garanti belgesi olmazsa olmaz. Fakat ara urunler icin cok sart olmamasi lazim (benim sahsi dusuncem). Mesela aldigimiz transistorun garanti belgesi varmi? Yada cipin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com