uydu receiver saçmalamaya başladı, uzaktan kumandası çok zor çalışıyor !

Başlatan Maxim, 21 Nisan 2012, 20:06:17

Maxim

yardım...

hiç birşey anlamadım, neler oluyor ?

uydu receiver saçmalamaya başladı, uzaktan kumandası çok çok zor çalışıyor
saçmalama derken bu
50 kere tuşa basıyorsun, 1 kere alıyor falan

dedim pili bitti, baktım hayır
kumandanın içini temizledim, yok

uydu receiverı açtım, alıcı göze baktım inceledim, yolları takip ettim temiz
alıcı çıkışına skop ile baktım, tuşa basınca birşeyler, alınıyor her basmada alınıyor
alıcı 3 ayaklı gnd,+5v ve signal out.. bilirsiniz

olmadı komple ana kartı çıkardım güzelce tiner ile temizledim pakladım pırıl pırıl topladım taktım tv ye bağladım YOK..

alla alla deli olacam
birşey fark ettim, olay burada başladı

uydu alıcıyı yan çevirince kumanda çalışıyor
düz, yani direk kumandaya bakar şekilde yani olması gerektiği gibi koyarsam çalışmıyor !!!!
haydaaaa
bu sefer resimde gördüğünüz gibi önüne engelleyici birşey koydum şu an sorunsuz kullanıyorum
o şey: içine elektronik malzeme koyulan koyu gri renkli şeffaf ambalajlardan, mutlaka bilirsiniz..

kafam karıştı kilitlendim kaldım

işte resim

not:
oda da ve yakın ortamda bulunan başka ne elektronik cihaz varsa, ev telefonuda dahil fişini çekerekte denedim
başka birşeyden etkilenmiyor

t2

Şeffaf sehpadan olabilir.
Teşhis: Yansıma yapmış ışınlar çatallı hale dönüşmüş:)

mustafa_cmbz

hocam buna benzer bişey benimde başıma geldi...çoook eski bir reciver vardı ozamanlar tv tamircisinde çalışıyordum..adam geldi eski kumandasını getirdi aynısından verdik olmadı başka verdik oda olmadı akıllı kumanda verdik o da olmadı en sonunda gittik evine baktık gene bişi bulamadık...adam 2 gün sonra geldi ve dediki lambayı kapattığımda kumanda işlevini tam olarak görüyor açtığımda niyazi...

sonra ampülü değiştirdim olay tamamen çözüldü demişti...ampülde enerji tasarruflu çin malı bir ampülmüş...bazen zamanla ısınmalardan dolayı içlerindeki trafoları fln sarımlarını boşladığından ses çıkartıyo o ampülü istettim tükkanda denedim aynı reciverde kilitleme yapıyor ama diğer markalarda sorun çıkartmıyordu...içini açtığımda ses olayını farkettim işte...sonradan başka bir şeyde geldi aklıma çook önce 555li data göndermesiz ır bariyer devreleri ile bir abimizin internet kafemize alarm yapmıştık adam her gece saat 4-5 gibi uyanıyodu sebep alarm çalıyordu ama ortada hırsız yoktu....sonra sonra yine detaylı bir inceleme sonucunda evdeki buz dolabı (iş yeri ile ev altlı üstlü alarmın beslemesi evden gidiyordu) sabaha doğru devreye giriyordu ve alarmı da tetikliyordu...çözüm data aktarımıydı...ama yapmadık öle kaldı...

demem o ki belki bu tarz birşeyden etkileniyor olabilir...deneyerek iyi gözlemleyerek bulabilirsiniz hocam...iyi çalışmalar...

imuhtar

alıcı içindeki ır kuvvetlendirme devresi aşırı sürülüyor olabilir.ır sürücüdeki elemanları kontrol etmek lazım.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: imuhtar - 22 Nisan 2012, 13:08:32
alıcı içindeki ır kuvvetlendirme devresi aşırı sürülüyor olabilir.ır sürücüdeki elemanları kontrol etmek lazım.

aşırı sürülüyordan kastınız nedir bende merak ettim şimdi...biraz daha açıklık kazandırabilirimisiniz acaba..

imuhtar

alınan ışık transistör yada entegre ile güçlendirilir. güçlendirilen datalar kod çözücü entegre yada işlemciye girer.(bu katta arıza olursa hiç bir yanıt vermez yada böyle olur)
bu datalar güçlendirilirken parazitlerden arındırılmazsa data ile birlikte parazitleride kuvvetlendirerek çıkışa gönderir.parazitin olması sürücüyü aşırı yükler çoğunlukla
böyle olur gönderilen datalara parazitlerinde eklenmesi ile çıkış sinyalinde bozulma (elemanların normal çalışma noktasında bozulma olur)aşırı sürülme olayı böyle.
yani ır kuvvetlendirici bozuk.