Proje yardım

Başlatan toprak6834, 23 Nisan 2012, 02:13:46

toprak6834

Arkadaşlar merhaba bir proje yapmam gerekiyo .Girişte  tepe degeri 1 v olan ac bir gerilim var frekansı fark etmiyo seçim bana baglı , çıkışta sabit 5 dc olması gerekiyo aradaki devreyi yapmam  lazım bide devrede sadece direnç ,diyot ( zener dahil ) ve kondansatör olcak  biton devre katlayacı denedim ama sonuç alamadım eger bi fikri olan varsa yardımcı olursa cook sevinirim şimdiden teşşekkürler ....

electronious

Devre tam olarak ne işe yarayacak? Biraz daha açarsan daha iyi sonuç alabilirsin. Örneğin senin dediklerine göre ben kazancı çok çok az olan bi kuvvetlendirici tasarlarım. Çıkışını da dc 5 V a kutuplarım. Ama bu şekilde bir elektronik devresi hiç görmedim :) Bu yüzden tam olarak ne yapmak istiyorsun onu açık açık yazarsan daha iyi olur.

Gerçi transistor dememişsin ben kafama göre yazmışım :)

toprak6834

hiç bi yerde kullanmıcam bu sadece hocanın verdigi bi proje sadece diyot kondansatör ve dirençle yapın dedi yük aralıgınızı belirleyin dedi mesala 1k ohm la 10 konm arası gibi

toprak6834

arkadaşlar kimsenin bi fikri yokmu ?  :(

t2

zenze

Gerilim katlayıcılarla olur. Yaptığın katlayıcılara tekrar bak istersen.

asma

Merhaba
Sorunun bir veya birden fazla amacı olabilir, öğretici olmalıdır.
Bu soruda yönlendirme var , yanıltma ve kafa karıştırma var.
Soruyu soran öğretmene mi, bize yönelten öğrenciye mi tepki gösterelim.  ;)
soru, gerilim katlayıcı yapıp istenilenden bir miktar fazla gerilim elde ettikten sonra zener diyotla belli iki yük değerine göre regülasyon sağlanması/ölçülmesi şeklinde yönlendirirken.
1Vac gerilim uyguladığımız diyottan geriye ne kaldıysa katlayarak artan devre, istediğimiz gerilimi 5 veya 6 katta asla veremiyeceğini öğreniyoruz. Bu tip devreler için (malzeme sınırlaması olmasa bile) 1voltun giriş gerilimi olarak kullanılmayacak kadar küçük bir değer olduğunu öğreniyoruz. Germanyum diyotların ve shottky diyotların düşük iletim gerilimiyle daha uygun olacağını düşünüp, pratikte pek uygun olmadıklarını öğreniyoruz...
Özensizce hazırlanan bir soru nasıl bu kadar öğretici oluyor anlamış değilim.  :o

Kolay gelsin.

toprak6834

arkadaşlar fikirleriniz için çok teşekkür ettim ben kendim ugraşmayıp direk buraya yazsam bana kızın haklısın ben ugraştım ve ugraşıyorum sadece bu konuda ne düşünuyosunuz hani siz olsanız nasıl yapmayı düşünürdünüz onu merak edip sordum yani bana direk bi devre şeması verin demiyorum ki :)

alper06

Boost devreleri incelemeni tavsiye ederim.

toprak6834

boost devrelerine baktım ama benim eleman sınırım var yani sadece diyot kondansator ve diren kullanmam lazım yinede teşşekkür ederim

toprak6834

arkadaşlar problem çözüldü öncelikle asma arkadaşıma teşşekkür ederim onu dinledim forward voltajı 0.3 volt olan ve akımı çok düşük olan shottky diyot kullandım (BAS381) ve problem çözüldü yinede çok bişey yok çıkışta ama şuan en azından çıkış empedansım en küçük 8.5 mega ya düştü ve condansatörlele oynayıp biraz daha düşürmeye çalışıyorum katlıcılarda condansatör tavsiyesi olan varsa çok sevinirim :)