Konnektör Seçimi

Başlatan Mucit23, 23 Nisan 2012, 10:45:23

Mucit23

Arladaşlar Bi makinamız var ve makinayı kontrol eden ufak bir cihaz var. Makinayla cihaz arasında 4 kablo var. Kablolar ince üzerinden pek bir akım geçmiyor.
Bu kabloları gurup halinde toplayıp tek bir fiş halinde nasıl kullanabilirim. Yani cihaz ile makina rasındaki bağlantıyı o konnektör vasıtası ile yapacağım. Bu işi yapacak bir konnektör arıyorum. Ne gibi bir konnektör kullanabilirim.

MrDarK

Saçma gelebilir ama 4'lü bir klemens ve o kabloları içinden geçireceğin uygun genişlikte bir makaron dediğin işi yapabilir sanırım.

Ama daha güzeli "fikrimce" cat5 kalın ethernet kablosu ve soketleri kullanman olabilir. Hem tek kalın ve dayanıklı bir kabloyla taşırsın hemde zahmetsiz olur tabi senin düşüncen daha önemli. Umarım yanlış anlamamışımdır sorunu.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

Hocam aslında şu RJ45 ler çok uygun ama onlar yumuşak kabloya montaj olmazlar galiba. Birde kablo ucuna monte edilecek şekilde dişi ve erkek olanlarından olması gerekiyor. Buna benzer  aynı işi yapabilecek herhangi bir konnektör olabilir. Tabi birazda nazik olsa iyi olur. Yoksa burada var otolardakullanılan 4 lü fişlerden Ama aşırı derece kaba. Bişeyler arıyorum ama ne aradığımı bilmiyorum...

asma

Cat5 ve rj45 soketini standart bağlantıyla kullanmak güzel fikir. Kablo zarar görürse her yerden temin edilir.  ;)
Zaten 4 çift damar var kendi aralarında burgulu çiftler, dört şase ve dört canlı uç işin için yeterli olabilir.
Ayrıca usb soket ve kablosu kullanmak ta benzer bir düşünce (5pin mini usb)

Kolay gelsin.

Mucit23

Hocam güzel RJ45 Veya RJ11 işimi görüyor. Sorun şurada.
İkisininde Erkeklerinin kabloya montaj olacak şekilde olanlarından çok rahat bulabiliyorum. Dişilerinde ise Problem var. Dişileri Hep PCB ye öontaj olacak şekilde üretiliyor. Ama mesela ben iki kabloyu uygun şekilde birleştirmek istesem mutlaka Biri dişi Biri erkek olması lazım.
USB soketinide düşündüm. Aynı durum buradada var..

Klein

ofislerdeki  rj45 pirizlerinde kullanılan soket  sıkıştırmalı tip.
veya  iki ucu da erkek yapıp araya çift tarafı da dişi olan birleştirme adaptörü konulabilir.

Cetinal

panel montajlı ve sağlam bişey olmalı .....RJ 45 lerin panel tipi soketleri var ama çok uyduruk oluyor zangır zangır sallanıyor .... kalitelisini ancak yurt dışından alabilirsin  bunun yerine  yukardaki soketlerden kullan daha iyi

Mucit23

Hocam malesef panel montaj olmayacak. İki tarafta kablo ucuna monte ediliyor..

Ben Galiba ne aradığımı buldum. Bi TV tamircisi arkadaşım taaa 1990 lardan kalma teyplerde kullanılan kablo soketini bana numune olarak verdi. Bana Tam olarak resimdeki gibi birşey lazım.

free image hosting

free image hosting

Yaklaşık 50 adet lazım. Burada oto elektrikçilerinde benzerleri var ama çok iriler. İşimi görmüyor. Nerede bulabilirim.

Mucit23

Kimsenin bi fikri yokmu nereden bulurum bu konnektörleri. Adı nedir.

The Gariban

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Nisan 2012, 20:19:08
Kimsenin bi fikri yokmu nereden bulurum bu konnektörleri. Adı nedir.

Bulamazsan PC lerin içinde yassı olanlarından var(harddiske,CD sürücüsüne bağlananlar değil) ,Bilgisayar malzemesi satanlara bakmanda fayda var
Bunların yerine
http://eagledz.en.made-in-china.com/product-group/EMsJPpAOvfVr/XLR-connector-catalog-1.html

bu konnektörleri kullanın seslendirme cihazları satan yerlerde vardır.Kablo uzatması içinde,cihazlara monte edilen türleride var.Ayrıca diğerinden daha şık görünür.

Veli B.

Bunlar, aradığın ürüne eşdeğer ürünler:
http://www.ttaf.com.tr/site/content/products.jsp?language=tr&cid=97

Sitede bizlere uygun pek çok ürün mevcut, incelemek lazım...

Ersin

@Mucit23 ,
Çarşamba günü bunun 2x5 ini Karaköden aldım.Kolay bulunan bir malzeme.

Cetinal

@Mucit23 eğer kalitelisi lazımsa o resimdeki konnektörün.. tyco dan alabilirsin.

http://www.te.com/en/home.html

Mucit23

Arkadaşlar Teşekkür ederim

@katana nın verdiği linkteki firmayla görüştüm ellerinde olduğunu söylediler. Bi aksilik olmazsa oradan halledicem. Sağolun..