Bulaşık makinası problemi

Başlatan z, 23 Nisan 2012, 14:53:17

z

Bulaşık makinasında uzun süredir ağır bir koku vardı. Dün bu sorunu çözmeye karar verip bulaşık haznesinden ulaşılabilen filitreleri söktüm, tuz kabının vidalı kapağını açtım.

İçi su dolu tuz kabının kapağını açtığımda basınçlı su uzun süre makina içine aktı. Buna bir anlam veremedim. Makina bu esnada enerjili bile değildi.

Filitreleri vs iyice yıkayıp makinanın içini  normal sıvı deterjan ve bol su ile iyice yıkadım. Nihayet rahatsız edici kokudan kurtuldum.

Filitreyi yerleştirip tuz kapağını kapayıp makinayı çalıştırmak istediğimde  makina su almamaya başladı. Sürekli olarak içerideki suyu boşaltmaya çalışıyor. Programı durdurup içeriye bir kova su döktüm ve programı başlattığımda, makina çalışmaya başladı ve fiskiyeler döndü.

Fakat suyu tahliye ettikten sonra gene bir daha su almamaya başladı.

Bu sorun neden oluştu? Tuz kabının kapağını açtığımda suyun fışkırırcasına 300..500 mL akması normal bir durummudur?

Geçmiş yıllarda bir başka bulaşık makinası da sorun çıkartmıştı. Tatilden eve döndüğümüzde 1 ay geçmişti. Bulaşık makinasının çalışmadığını farkettim. Makinanın yan kapaklarını açtığımda plastik bir su haznesi gördüm içi yarıya kadar su doluydu. Nasıl yaptım hatırlamıyorum bu hazneye su doldurduğumda makina sorunsuz çalışmaya başlamıştı.

Şimdiki makinada tuz kabını açtığımda benzer şekilde varsa su haznesindeki su boşalmış olabilirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muratdu

Eskiden bahçelerde tulumbalar vardı. İçine bir miktar su koymayınca pompalamıyordu. Ya da arabalarda, hani radyatör suyu için bir haznesi var, min. max. diye işareti var. Bir miktar rezervuar suyu gerekiyor olabilir. Ben ilk defa bulaşık makinası aldım. 4-5 yıl sonra koku yapmaya başladı. Limon kokulu şeyler alıp taktım içine. Bir süre sonra yine koku geliyor tabi. Sökmek istiyordum ama şimdi tırstım.

z

Makinayi tezgahin altindan cikartip yan kapaklari vs sokmek zorunda kaldim. Makinayi tasarlayan adamlar cok ince detaylari dusunmusler.

Filitreleri sokup makinayi deterjanla yikadigimdan vs bahsetmistim. Bunun icin bazi plastik parcalari da sokmus ve sokulu iken kova kova suyla makinayi yikamistim.

Bu esnada cok az bir su makinanin tabanina kacmis ve burada birikmis. Zemine yerlestirilmis bir samandira bu suyun etkisiyle havalanmis ve bir switchi harekete gecirmis.  Beyin de eyvah bir aksilik var su kaciyor dusuncesiyle programi sonlandirip su bosaltma motorunu calistiriyor. Burada su oldugu surece de makina su almayi daha dogrusu bulasik programini baslatmiyor.

Makinayi yan cevirip bu birikmis suyu bosalttigimda makina normale dondu. (Yaklasik 1 yada 2 su bardagi kadar su cikti)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muratdu

Geçmiş olsun Hocam. İyi bir marka demek, bu kadar ince düşündüklerine göre.
Bende, bir markanın hem bulaşık hem de çamaşır makinası var. Bulaşık makinasının üretimi yurtdışı. Çamaşır makinası yurtiçi, aynı marka.
Aynı kategoride değerlendirmek doğru olmaz ama bulaşık makinasından (yurtdışı) çalışırken ses duyulmuyor desem yeridir. Çamaşır makinası malum sesli çalışır ama ne biçim ses (yurtiçi üretim). Garantisi bitmemişti, motordan veya makinadan sanki bilya sesi gibi cırcır sesleri gelmeye başladı. Önceleri ara ara idi. Servis çağırdım, sesi o gün çıkmadı tabii (bkz. murphy yasaları) normal bu ses dediler. Peki bu cırcır sesinden hariç niye bu kadar gürültülü çalışıyor dedim. Bu yerli üretim dediler. Yurtdışındaki aynı makinalarda ses izolasyonu oluyor, yerlide olmuyor dediler.
Demekki ülkeye göre aynı markanın da farklı kalitelisi oluyormuş.