5v-100v Boost Converter Hakkında

Başlatan fatihinanc, 24 Nisan 2012, 16:16:07

fatihinanc

Aslında çıkışı çok hızlı anahtarlamam gerekmiyor. Çıkış 1-50Hz arası değişecek ve bu değişimi MCU ile kontrol etmem gerekiyor. Bu frekanslara da "program" ismini verdim. Mesela "program_1"  = 10Hz, program_2 =20Hz gibi... Bunların duty lerini yazılımsal olarak ayarlayacağım. Bu kısmı da hallettim.

Dediğiniz olay benim de aklıma gelmişti. O yüzden şimdilik 100nF kapasitör taktım. Kapasiteyi büyütürsem şar-deşarj süresinin etkisinden dolayı çıkış istediğim gibi olmayabilir. Onun haricinde çıkış şu an güzel gibi. Bahsettiğiniz 5v u da görüyorum ama tam 0v olma zorunluluğu yok.
Çıkışa uyguladğım anahtarlamada duty %20 gibi bir değerde olacağından aslında maksimum 50Hz için 100nF kapasitörün şarj-deşarj süresi de problem olmayacak zannediyorum. Doğru mudur ?

Bu arada MCU kontrollü kas uyarım cihazı yapmaya çalışıyorum hocam.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

z

Kas uyartim sistemi yapilacaksa onerdigim yontem yerine senin dusundugun yontem daha mantikli.

Cunku yaptigin boost kucuk guclu bir sey ve muhtemelen cikistaki 100nF uclarina islak parmakla vs dokunursan voltaj aninda cokecektir.

Cikis kapasitorunu yuksek tutarsan ve surekli olarak buna enerji pompalarsan burada depolanmis enerjiyi ritmik olarak vucuda uygularsin ve kapasitor yuksek degerli oldugundan cokme daha az hissedilir.

Transistorlu devrende anahtalanan voltajin seklindeki bozulmanin sebebi transistorlerin baselerine baglanmis direnc degerlerinin cok yuksek olusu.

+100v dogrudan vucud elektroduna, Gnd ise NPN transistor uzerinden diger elektroda uygulanirsa anahtarlama hizin daha yuksek olacaktir. Ancak bu durumda devre sasesinin cihaz kutusundan izole edilmesi gerekir.

Yada hazir H side suruculer kullanabilirsin fakat devre pahalilasmaya baslar.
Eger devrende 12v valsa, boost anahtarlama devrendeki transistoru Half Bridge MOS surucunun low side tarafi ile,  H side surucusu ile de 100vu anahtarlayacak mosu surebilirsin. Bunun icin Half Bridge MOS surucunun Hin, Lin seklinde iki girese sahip olmasi gerekir. (IR2110 oyleydi galiba)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihinanc

Bülent Hocam bu dediklerinizi biraz çalışayım. Sonrasında tekrar yorum yazacağım.

Bu arada bende 2 tane 2x1.5v pille çalışan kas uyarım cihazı var. Bunların içini açtım. İçeride direnç tipi 100uH ve polyester 100nF vardı. Bir tanesinde galiba bobin değeri daha yüksekti ama ikisinin de çıkışındaki kapasitenin 100nF olduğuna eminim. Çok büyük ihtimalle de bu kapasiteler boost çıkışının kapasiteleri. Gerisi tamamen SMD olduğu için pek yorum yapamayacağım. Ama isterseniz yakın çekim fotoğraflar ekleyebilirim.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

mehmet07

merhaba ben makine müh bir tübitak projesi yapıyorum projemin mekanik kısmı bitti sayılır ama elektronik kısmı ile ilgili tıkanmış durumdayım lütfen bana yardım edin   ???

benim bir bobine elektrik vererek ona mıknatıs özelliği kazandırmam gerekiyor. sürekli + ve - yükleyerek bobinin kutuplarını değistirmek(cny70 yada qrd1114 hareket sensörleri ile) istiyorum bir dakıkada 3000 kez kutup değistirmem gerekiyor.

yapacağım devrede doğrusal akım kullanmam gerekli ve 12 volt ile calısacağım bobınım kuvvetli olması için step up converter kullanmam gerekli( yani 12 volt verip bunu 100 volt a cıkarmak istiyorum) iki adet step up converter kullanıp bunların ucunada transistör yada solidstate röle ile anahtarlamak istiyorum. transistörleri 16F877 mikrodenetleyici kontrol etmem gerektiği söylendi

hareket sensörlerinide cny70 74HC14 entegresi ile calıstıracağım söylendi...
yazıdanda anlayacağınız cok kısıtlı elektronik bilgimle kafamda cok karısık bunu yapabileceğim hazır bir devre var mı yoksa nasıl yaparım neler kullanırım bana yardımcı olurmusunuz ?

ilginiz için şimdiden tesekkür ederim :)