Coklu unite senkronizasyonu...

Başlatan gumush, 25 Nisan 2012, 10:32:13

gumush

Merhaba ,
Uzerinde calistigim bir proje ile ilgili takildigim bazi konulari size danismak istiyorum.

Projede farkli sensorlerden bilgiler alinacak. Bu sensorler birbirleri ile bagli olmayacak. Basitce kisi uzerinde birden fazla ivmeolcer oldugunu dusunebiliriz. ( Kablolu bir alternatifte son care olabilir ama hedef kablosuz yapmak) Uniteler digital ve i2c ile iletisim kuruyor. Her unite icin bir islemci ile bilgileri alip bluetooth yada xbee ile ana uniteye aktarmayi hedefliyorum.

Projeyi asama asama yapacagim icin ilk basta bir unite ve bluetooth olabilir , ama sonra cok noktali network icin xbee olacak sanirim. ( bluetooth'taki coklu iletisimden emin değilim )

Sorun farkli unitelerden gelen verilerin bir sekilde senkronize edilmesi. iletisim sirasinda olusabilecek gecikmeler farkli olabilecegi icin bunu baz alamayacagimi dusunuyorum. RTC kullansam bile aradaki farklar onemli olabilir. Kisaca bu konuda fikir ve onerilerinize ihtiyacim var.

Yine baslangic asamasinda iletisim yerine sdkart'a kayit yaptirayim diye dusunuyorum. Ancak yine bir sekilde ilk basta uniteleri senkronize etmenin bir yolunu bulmam gerek.

Diger bir konuda tum bunlari videoya kaydedip video kaydi ilede senkronize etmek istiyorum. Bunun icin iyi bir yol bulamadim. Aklimdaki alternatifler senkronizasyon icin kullanacagim unite uzerine bir flash baglayarak senkronizasyon zamaninda flashin patlamasiyla video uzerindede bir zamani isaretlemis olacagim.

Cok iyi anlatamamis olabilirim. Oneri ve fikirleriniz icin simdiden tesekkur ederim.
Hikmet Gumus  izmir