Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Atmega Reset Pini Sorunu...

Başlatan piskopatisa, 25 Nisan 2012, 18:47:08

piskopatisa

Arkadaşlar selamlar, elimde bir adet atmega32 mevcut. 20 - 30 defa program attım neredeyse artık reset pini çalışmamaya başladı. Reseti sıfıra çeksem bile program koşmaya devam ediyor. Bu nedenle artık programlayamıyorum. Başına böyle bir olay gelen oldumu acaba ? Bu sorundan nasıl kurtulabilirim. Bu arada aynı sorundan giden ikinci atmega. Programlamak içinde seri port ve Ponyprog kullanıyorum...

Kabil ATICI

Kullandığınız programları isp türünden  bir şey ise diyemem. Ama paralel programlayıcı kullanıyor ve işlemciyi sök tak yapılıyorsa bir sorun olabilir.
Atmel'in kendi isp programlayıcısı MK2 kullanıyorum. Bu güne kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım. Aynı işlemciyi oldukça yüksek sayılarda programladım sildim, kilitledim , gayet normal çalışıyorlar.
ambar7

piskopatisa

Evet ISP türünden şu en basit olanlardan bi programlayıcım var. Bu ikinci oluyor bende anlamadım atmega bulmaktada sıkıntı çekiyorum artık başka bir mikrokontrolör düşünmeye başlıcam. Reset pini çalışan programı dahi durdurmuyor. 0 da versem 1 de versem program koşmaya devam ediyor. Bu gidişle pic'e geri dönücem heralde en azından heryerde bulunuyor.

bocek

Fuse ayarlarında RSTDISBL bitini programlamışsınız (biliyorsunuz fuse ayarlarında programlamak demek o biti '0' yapmak demektir)
Yani: "Ben bu RESET pinini reset olarak kullanmayacağım, giriş/çıkış olarak kullanacağım demişsiniz."
RESET pini 'disable' olunca da ne program atabilirsiniz ne de çalışan programı resetleyebilirsiniz. ISP programlayıcı ile de düzeltemezsiniz. 'High Voltage Parallel Programmer' ile tekrar RSTDISBL bitini düzeltebilirsiniz. High Voltage Programmer'ı nerden bulurum derseniz şurda var bir tane
http://www.der-hammer.info/hvprog/index_en.htm
ama bence uğraşmanıza değmez. yazılım olarak avr-burn-o-mat'ı tercih ederseniz böyle hatalara düşmezsiniz. normal ve expert diye 2 kullanıcı modu var. normal modda tehlikeli bitleri değiştirmenize izin vermez.
atmeganın bulunmaması sorununa gelince. ebay'da 10 tane atmega8'i 9-10$'a satıyorlar. aynı şekilde m32, m16 da ucuz. Ben İstanbul'dayım atmega bulma sorunum yok ama ebay'dan getirtiyorum daha hesaplı.
Genelde her avr'cinin başına gelen şeyler bunlar. geçer...
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..