akım ayarlamalı led driver

Başlatan skara1214, 26 Nisan 2012, 17:36:36

skara1214

0-750 mA akım ayarlamalı(bir direnç v.s ile ) pwm ile dim yapabileceğim bir entegre arıyorum(24 volt).Farnellde bir ton var acaba kullananlar herhangi bir entegre önerebilirlermi?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

konya sokakta v.s ulaşabilirmiyim  bu entegreye?
edit:bir sorum daha olacak low frekans pwm diyorda frekans değerini göremedim acaba bu konuda bilginiz varmı?
bir sorum daha var güvenilir bir entegremidir seri üretim için?(Entegrede fiyat çok önemli değil güvenilir güzel çalışsın yeter)

OG

Patates marka olmadıktan sonra sıkıntısız bir malzeme. Gayet iyi çalışıyor.

Alıntı Yaplow frekans pwm
Enable ucundan (PWM_D) pwm ile dimm yaptırırsan oraya uygulanacak pwm frekansı düşük değerde olmalı 400Hz-500Hz gibi. Dimm komut frekansını yükseltirsen alt ışık seviyelerinde kırpışma görürsün.

Ayrıca pot ile de dimm edebilirsin yani analog dimm.

skara1214

cevaplarınız için çok teşekkürler hocam sizin önereceğiniz bir satıcı varmı?şurdan al burdan al diye ve birde bununla kullanacağım mosfet?irfz44n uygunmudur?

OG

Özdisan.
Mosfet için çalışma gerilimi önemli. 12-24V gibi degerler için IRFZ44 uygun, hatta daha ucuz bir mosfet de kullanılabilir. IRFZ44, 750mA ler için büyük.

alper06

dorukanstore diye bir internet sitesi var. Online alabiliyorsun.

HeCToR

Power integrations sitesinde hazır Led driver entegreleri bulunmaktadır orada inceleme yapabilirsin
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

skara1214

Alıntı yapılan: OG - 26 Nisan 2012, 21:05:47
Özdisan.
Mosfet için çalışma gerilimi önemli. 12-24V gibi degerler için IRFZ44 uygun, hatta daha ucuz bir mosfet de kullanılabilir. IRFZ44, 750mA ler için büyük.
hocam zannımca ısınmayı önlemek için 24 voltta rds 0n direnci düşük bir mosfet seçmeliyim.Ayrıca 80 khz de switch edeceğim irfz44n bu hızlarda düzgün switchleme yapabilirmi?
@cortex
dediğiniz siteyi inceleyeceğim teşekkür ederim...
@dorukan store
internet sitesi olmasını pek istemiyorum bilindik firmalar daha çok tercihim...

alper06

mosfet kullanacak isen gate' i ttl sinyal ile değil iyi akım basabilen bir mosfet driver ile sürmeni öneririm.

skara1214

hocam zaten hv9910 entegresi kullanacağım.Mosfet sürmeyle ben ilgilenmiyeceğim.

--Ama bu entegrede aklıma takılan nokta suki datasheeti incelediğimde vout=vin *(d/(1-d) d burda duty cycle.Yani en eğer 24 volt girip 24 voltluk ledleri dim etmek istiyorsam her zaman duty cycle'ı 50 nin altında kullanmam gerekli bu biraz ilginç değilmi?

--diğer bir sorumda cs deki voltaj ;yani 250 mv demişler oraya bağlanacak direnç ile akım sınırlaması yapılıyor ama anlamadığım nokta bu 250 mv Sabit bir değermi?Giriş voltajıyla bir bağlantısını bulamadım.

skara1214

Acaba led driverlar bize tam olarak ne sağılıyor yani ben bir mosfeti sürsem ve sourcesine  bir shunt direnç bağlayıp akım okusam bunuda pwm nin dutycycle ile sabit tutmaya çalışşam ne kadar sağlıklı olur?

HeCToR

Led driverların amacıda akımı okuyarak dutycycle oynamak ve ledin istediğin derecede parlaklığı sağlamaktır ama akımı okumadan sadece dutycyclada oynayarak istediğin parlaklığı elde edebilirsin yalnız yüksek frekansta

skara1214

Akımı okumadan nasıl istediğim akıma sabitleyeceğim?

HeCToR

Amacın görmekse o konuda haklısın ben analog olması durumunda izah etmiştim