Karşılaştırma&karar verme algoritması?

Başlatan Veli B., 28 Nisan 2012, 13:04:14

Veli B.

Bir sistem hazırlamaktayım. MCU LPC11C24. IO lar için MCP23017 ve 74HC595 kullanmayı düşünüyorum. Input sinyalleri Push puls(200ms) şeklinde.
32 Input ve 32 output var. Farklı konfigürasyonlarım var. RAM üzerinden çalışmayı düşünmüyorum, elektrik kesintilerinden etkilenmemeli.
Ör:
1. input H Puls alınca 1 Output  H olsun
2. input H Puls alınca 2 Output  H olsun
3. input H Puls alınca 3 Output  H olsun
4. input H Puls alınca 4 Output  H olsun
5. input H Puls alınca 5 Output  Invert olsun

6. input H Puls alırsa ve 5.6.7.12. den herhangi biri H ise hepsi H olsun
7. input H Puls alırsa ve 5.6.7 den herhangi biri H ise hepsi H olsun
8. input H Puls alırsa ve 5.6.7 den herhangi biri L ise hepsi L olsun

Renkli olan ifadelerin değiştirilebilmesi mümkün olmalı( 1. Input yerine 3. Input , H yerine L veya 2.3.4.5. yerine 3.5.10 gibi)

İlk konfigürasyonu yapıp yükledikten sonra PC üzerinde ki bir arayüz ile seri port üzerinden bu konfigürasyonları değiştirebilmek istiyorum.

Bu konfigurasyonlardan 32 adete kadar olabilir.

Algoritmayı kuramadım. Aklımda 3-4 farklı yöntem dolaşıyor fakat hepsinde bir ucu açıkta kalıyor. Tam istediğim forma getiremedim.
Önerilere ihtiyacım var.

justice_for_all

inputlar ve outputlar icin birer tane dizi olusturup o dizinin elemanlarından yararlanabilirsin. mesela 1. inputu özel bir karakter atadın 'A'.tabi programdada dizinin birinci elemanını kullanmak zorundasın.seri porttan 'A' karakterini gonderince input1 i kullanmis olursun.benim dusuncem bu sekilde.  H veya L olmasi da ayni sekilde mesela dizinin son elemanindada bunu gonderebilirsin H ise 1 L ise sifiri.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Veli B.

Sanırım net ifade edemedim. Dizi yapısında bir sorun yok.
Sorun, karşılaştırmanın yüksek dereceden çok bilinmeyenli denklem haline gelmesi.
Karşılaştırmalar statik olsa sorun değil.
Bu sistemden 50 tane ürettik diyelim.
1. sistemde yapılan konfigürasyon statik değil. Kullanıcı istediği gibi değiştirebilecek.
Keza 2. 3. n. sistemde de durum böyle.
Bir şablon form oluşturmam ve içeriğinin oynanabilmesi gerekiyor.

Edit: imla...

SpeedyX

Ben yapayım sana onu böyle şeylere can sıkma :)

struct+union+eeprom

Veli B.

Cihazlar NOKIA değil ama baştan söyliyeyim de.
Bu arada modülün hala bende. Az kaldı depolama parası alacağım:)

SpeedyX

Tamam 2 modül ama PLC yapacam :)

Ne yapılcaksa yapalım, özelden veya diğer iletişim yolundan az daha detay geç.