PC kontrollü güç kaynağı

Başlatan lordsandman, 29 Nisan 2012, 00:17:45

lordsandman

Uzun zamandır PC kontrollü güç kaynağı yapma niyetim var. daha önce de bir başlık açmıştım fakat pek ilgi görmedi. Lineer regülasyonlu ve çıkış olarak mümkün olduğunca yüksek olsa iyi olur. 0-450V, hatta 0-1000V Durun hemen olmaz gitmez demeyin:) Çıkışta akım 3-5mA olsun yeter. ripple mümkün olduğunca az olmalı max 5mV ideal. Bir de float çıkış olması lazım, yani izolasyonlu. böylece hem yüksek voltajlarda iyi regülasyon hem de gerektiğinde PSU'ları seri bağlayıp voltajı, paralel bağlayıp akımı artırabileyim. çıkıştaki adım aralıkları da ne kadar hassas olursa o kadar iyi 0.25V gibi

bununla ilgili birkaç denemem oldu, fakat hangi tekniği kullanmam gerektiğine karar veremedim. ilk olarak klasik lineer regülatöre dayalı bir şey olabilir, hata yükseltecinin referansını DAC'tan vererek çıkışı kontrol edebilirim. bu yöntemi denedim büyük lineerlik sorunları var.
motorolanın efsane entegresi MC1466 tam bu işin kalemiymiş fakat ne yazıkki orjinali bulunmuyor. muadili sayılabilecek LM723'le yapılan tasarımlara bakıyorum bu aralar fakat onunla da 0'a düşmek zor gibi. bir de gerilim katlayıcılar iş görebilir gibi geliyor. pimer regülasyonda ise gürültü fazla olacak gibi

bu konuda her türlü fikre açığım, nasıl bir tasarım uygun olur? bu konudaki fikir ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim