topraklama sorunu

Başlatan matraks81, 30 Nisan 2012, 18:58:05

matraks81

mrb arkadaşlar yaptığım güç kaynağını pc den çıkma power supply kutusuna yerleştireceğim metal yani.şebeke voltajından gelen kablo bildiğiniz gibi 3 lü faz-nötr-toprak,toprak bağlantısını metal kutuya bağlayacağım ama bizim ev eski bina tahminim toprak bağlantımızda nötr e bağlı ben öyle hatırlıyorum bu sebebten şebekeden gelen (220v) kablonun toprak bağlamamalıyım değilmi???herhangi bir kısa devrede tehlikeli olur diye düşündüm sizce ne yapmalıyım..

agora_meyhanesi42

Mantık şöyle. Kaçak akım koruma rolesi fazdan giden akımla nötrden gelen akıma bakar eğer ikiside eşitse sorun yoktur. Şayet cihazın gövdesine kaçak olursa doğal olarak nötrdeki geri dönen akımda eksilme olur ve kaçak akım koruma rolesi durumu anlar devreyi acar. Yani notre bağlarsan sanırım bir fayda getirmez. Toprak hattı olması lazım
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

matraks81

tam anlatamadım herhalde şuan bizim evde toprak bağlantısı nötre bağlı ve kaçak akım rölemiz yok.en iyisi ben şebekeden gelen toprak bağlantısını metal kutunun şasesine bağlamayayım...mı?

agora_meyhanesi42

eğer toprak hattina bağlamak mümkünse notre bağlamaktan iyidir tabi. Kaçak akım doğrudan toprağa gitmiş olur. Fakat sanırım bende tam anlatamadim. Eğer kaçak akım koruma rolesi yoksa o halde toprak hattının da pek önemi yoktur sonuç olarak kaçak esnasında cihaza dokunduğunuz zaman yinede çarpılma ihtimali var çünkü akım en kısa yolu tercih eder. Kaçak akım rolesi olsa idi kaçak olduğunu anlayacak ve devreyi açarak riski önleyecekti. Umarım yanlış bilgi vermemişimdir. Diğer yorumlarada bakabiliriz
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

berke_42

Alıntı yapılan: matraks81 - 30 Nisan 2012, 18:58:05
merhaba arkadaşlar yaptığım güç kaynağını pc den çıkma power supply kutusuna yerleştireceğim metal yani.şebeke voltajından gelen kablo bildiğiniz gibi 3 lü faz-nötr-toprak,toprak bağlantısını metal kutuya bağlayacağım ama bizim ev eski bina tahminim toprak bağlantımızda nötr e bağlı ben öyle hatırlıyorum bu sebebten şebekeden gelen (220v) kablonun toprak bağlamamalıyım değilmi???herhangi bir kısa devrede tehlikeli olur diye düşündüm sizce ne yapmalıyım..

Topraklama, sıfırlama ile yapılmışsa fiş ters takıldıgında cihaz kasasına faz gelecektir  buda hiç olma z elbette ;) Topraklama olmadan kullandıgın zaman yaptıgın cihazın ne kadar  tehlike olacagını düşünüyorsun?
(güç kaynagı smps mı)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

şaşkın

önce evinizdeki prizleri ölçüp faz-nötr-gnd  doğru bağlı mı uyduruk mu ondan emin olmalısın.

matraks81

yok smps değil trafo ve lm338li

asma

Sıfırlama yapılmış tesisatta toprak hattını cihazın metal gövdesine bağlıyabilirsin. Bağlamamandan iyidir.  ;)
Fişi ters takarsan sorun olmaz, kaçak akım rölesi zaten kullanamazsın ve olmaması çok büyük risk değildir. Kasaya dokunurken faz da değerse pirize bağlı sigarta atana kadar çarpılırsın.  :( İki temas aynı anda olmazsa sorun yok yalnızca sigorta atar.  :)

Evinizde kullandığınız pek çok alet topraklı pirize takılı olmalıdır. Elektrik tesisatınızda da topraklama hattı olmalıdır.
Olmazsa buzdolabı , çamaşır makinesi yada bilgisayarınız dokununca sizi çarpan tehlikeli araçlara dönüşür.
Topraklama hattı yoksa sıfırlamayla topraklı priz kullanmak bu tehlikeyi azaltır. Ortadan kaldırmaz.
Toprak hattı kullanılması riski biraz daha azaltır, kaçak akım rölesi ise ölüm veya yangın riskini en aza indirdiği için en güvenlisidir.

Ayrıca sormadan, bir güç kaynağının çıkışındaki + veya - uçların toprağa bağlanıp bağlanmayacağı tercih sebebidir.   

OG

Toprak ile NOTR ucunun bağlanmasına SIFIRLAMA deniyor. Mecbur kalınca uygulanan bir usul. Ancak güvenli değil. Sebebi, evinize gelen notr hattında bir kopma olursa ve gövdeye kaçak yapan bir cihaz var ise gövdede direk FAZ görürsünüz. Veya yanlışlıkla faz notr uçları ters bağlanırsa aynı durum oluşur.

Bunu dikkate alıp, riskleri farkedip bağlantınızı yapın.

http://elektroteknoloji.com/blog/sifirlama-nedir-kullanimi-ve-ozellikleri/
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

matraks81

ben garanti olarak 220 v girişindeki toprak hattı kullanmayayım kullandığım trafo-soket-pot gibi elemanları da gövdeden izoleli yapayım...