LM741 Yapımı

Başlatan emreboler, 02 Mayıs 2012, 01:32:19

emreboler

Proje olarak LM741 Entegresini baskı devre üzerine bire bir olarak yapmak istiyorum. Sonunda da Datasheet de ki değerleri inceleyeceğim. Bu konudan yen başlayan çoğu kişinin yararlanacağını düşünüyorum. Adım adım resimler ekleyerek burada yardımınızı alarak bu projeyi yapmak istiyorum.

Bu konuya biraz  uzak olduğum için yardım alarak başlamak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

İlk olarak Op-Amp lar hakkında bilgileri inceledim. Sonraki adımım ise LM 741i Proteusda hazırlamak.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nationalsemiconductor/DS009341.PDF Bunu biraz inceledim ama kullanmam gereken transistörleri algılayamadım belki gözümden kaçmıştır ama sizce ne kullanmalıyım ?
Alttan 1 dersi kalan Vatan Hainidir...

t2

Bana 741 lazım olsa, alır takarım. Bunu yapsam da pek bir şey öğrenmem. daha önemli işlerim var.

Zaten şemadaki transistörleri dış ortamda monte etseniz bile aynı kıvamı tutturamazsınız. şema kesin şema değildir. bunlar aynı kılıfta olduğu için termal açıdan uyumluluk sağlanmıştır. offseti filan inca ayarlıdır. 741 Yapamazsınız.

Bunu yapmanız için sebep nedir?  Af buyrun, kafayı mı sıyırdınız?

emreboler

İşin aslı götürdüğüm çizgi izleyen projesinin beğenilmeyip zorla bana verilen bir proje diyeyim size. İnternet üzerinde de pek bir kaynak bulamadım bende burada ki abilerime kardeşlerime sorayım dedim :)

AsHeS

Orada ki transistörler için simetrik transistörler kullan misal bc337(npn) ve bc338 (pnp) uyumu bir nebze yakalayabilirsin ama büyük işaretler olan yapı senin kuracağın devrede çalışmayabilir ona hazırlıklı ol ama küçük işaret modelinde çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

OptimusPrime

emreboler
kuvvetle ihtimal datasında gösterilen şema prensip şemasıdır. entegre içinde çeşitli ali cengiz oyunları da oynamışlardır. fakat çalışır diye düşünüyorum. transistör olarak ben olsam bc337(npn) ve bc327(pnp) ile devreyi kurardım. yalnız unutma simetrik besleyeceksin...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

LM358 opampı çok daha güzel bence...

Devresi daha sade olan tercih edilebilir.

emreboler

İlginize teşekkürler şimdi devreyi proteusla deneyeceğim. Sonra isise aktarıp çıktısını alıcam. Dediğim gibi proje kendi seçimim değil Arş. Gör. bir anda aklına gelen bir proje. Ben devreyi gördüğüm gibi kurarım istenilen sonuçları elde edemezsem raporda nedenlerini açıklarım. Şimdilik teşekkürler proteusta isisde yaptığım çizimler sorunsuz ilerlerse bu gece çizimleri buraya koyacağım.

Tekrar Teşekkürler.

balhan146

Arkadaşım bu devreyi yapacaksın iyi güzelde,benim başıma gelen bi olaydan bahsedeyim sana.Bende aynen transistör'lü bi devre yaptım yani iki tane transistör ile mosfet sürdüm ama ben devremde sadece iki tane tran. kullandım biri pnp diğeri npn.Yapmış olduğum bu devrede kağıt üzerinde bi sorun yoktu taki devreyi gerçek hayatta yapana kadar.Devreyi yaptım ama sonuç negatif nedenide iki tran. beys kazançlarının eşit olmamasıymış bunuda sonradan öğrendim ve bunu çoğu kişide bilmez aman dikkat ben şimdiden seni uyarayım.Ve senn yapacak olduğun bu devrede en az 10 tane falan tran. var gördüğüm kadarıyla.Ve bu yazdığım bilgi çoğu kitaptada geçmiyor yazılı olarak.Bu gibi şeyler ancak uygulama sonucu elde edilen bilgiler.Yani  teçrübe.Size şimdiden kolay gelsin.Evet şimdi senn yapacağın şey bunun hakkında bilgi toplaman.sonuçta sen burda bu tran.le sinyal yükselteceksin bunları en baştan bilmezsen sonra çok sorunlar yaşarsın.

CoşkuN

Karıncaya sormuşlar nereye gidiyorsun diye?
"Hacca gidiyorum" demiş.
Eee senin ömrün yeter mi oraya varmaya?
"Varamasam da yolunda ölürüm" demiş.
Kıssadan hisse...

Arkadaş bu çalışmasının sonucunda çalıştıramasa bile çok şey öğrenecektir bence...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: balhan146 - 02 Mayıs 2012, 12:32:47
Arkadaşım bu devreyi yapacaksın iyi güzelde,benim başıma gelen bi olaydan bahsedeyim sana.Bende aynen transistör'lü bi devre yaptım yani iki tane transistör ile mosfet sürdüm ama ben devremde sadece iki tane tran. kullandım biri pnp diğeri npn.Yapmış olduğum bu devrede kağıt üzerinde bi sorun yoktu taki devreyi gerçek hayatta yapana kadar.Devreyi yaptım ama sonuç negatif nedenide iki tran. beys kazançlarının eşit olmamasıymış bunuda sonradan öğrendim ve bunu çoğu kişide bilmez aman dikkat ben şimdiden seni uyarayım.Ve senn yapacak olduğun bu devrede en az 10 tane falan tran. var gördüğüm kadarıyla.Ve bu yazdığım bilgi çoğu kitaptada geçmiyor yazılı olarak.Bu gibi şeyler ancak uygulama sonucu elde edilen bilgiler.Yani  teçrübe.Size şimdiden kolay gelsin.Evet şimdi senn yapacağın şey bunun hakkında bilgi toplaman.sonuçta sen burda bu tran.le sinyal yükselteceksin bunları en baştan bilmezsen sonra çok sorunlar yaşarsın.

Uygulama notlarında, datasheetler de bu uygulamayı siz yaparsanız çok iyi netice almanız zor, çünkü biz bunları (sallıyorum Lazer ile ) kalibre
ediyoruz. gibisinden belirtirler.
Transistörlerin eşlenik olması gerektiği yerde çoğu zaman bu bilgiyi yazarlar.

Çok abartılacak bir mevzu değil bu, Dikkatli olan bir elektronikçi bu tarz farkların nelere yol açacağını 3 aşağı 5 yukarı tahmin ederek,
ilerler...

OptimusPrime

abartmayın arkadaşlar opamp yapmak bu kadar zor bir iş değil.

basit bir opamp fark kuvvetlendiricisi, gerilim kazancı çok yüksek ikinci bir kuvvetlendirici ve çıkış katından oluşuyor. hatta transistörlü ses kuvvetlendiricilerine bakın bu yapının aynısını göreceksiniz. yani 741i transistörlerle gerçeklemek den çok da uzak değiliz.

birde şunu anlamıyorum; adamım biri avr üzerinde linux koşturunca hayran oluyorsunuz, 741i transistörlerle kurmak isteyen birini görünce yokuş yapıyorsunuz. hep aynı terane. ne gereği var, ruh sağlığın yerinde mi, bir doktora görün istersen vs vs

yardımcı olun arkadaşlar, yokuş yapmayın!!!
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

balhan146

Alıntı yapılan: CoşkuN - 02 Mayıs 2012, 12:46:00
Karıncaya sormuşlar nereye gidiyorsun diye?
"Hacca gidiyorum" demiş.
Eee senin ömrün yeter mi oraya varmaya?
"Varamasam da yolunda ölürüm" demiş.
Kıssadan hisse...

Arkadaş bu çalışmasının sonucunda çalıştıramasa bile çok şey öğrenecektir bence...
Elbette kardeşim.Çünki bu işler böyle başlar bu arkadaş bugün bir opamp yapar yarın olur birazda pic'lerle uğraşır ondan sonra bakmışız bu formda yönetici olmuştur.İnşallahta olur bizimde bir sorunumuz oldumu arkadaşa danışırız.

emreboler

[IMG]http://img801.imageshack.us/img801/7954/denemem.th.png[/img]

[IMG]http://img21.imageshack.us/img21/7268/normalja.png[/img]

Transistörü birebir olarak çizmeye çalıştım ve proteusun içindeki LM741 ile kıyasladım çizimde bir hata var mı diye.

Ama entegre devrede çıkması gereken sonuç(+-5V) çıkarken aynı giriş uygulandığında benim çizdiğim devrede 2. voltmetre -10.7 V değerini göstermekte acaba nerede hata yaptım ?

Şimdiden teşekkürler.

Veli B.

Alıntı yapılan: balhan146 - 02 Mayıs 2012, 14:46:40
Elbette kardeşim.Çünki bu işler böyle başlar bu arkadaş bugün bir opamp yapar yarın olur birazda pic'lerle uğraşır ondan sonra bakmışız bu formda yönetici olmuştur.İnşallahta olur bizimde bir sorunumuz oldumu arkadaşa danışırız.

Uslubunuz da kasıt var ise hiç hoş değil, kasıt yok ise yazdıklarınızı lütfen bir daha okuyun...

emreboler

Soruma bir çözüm bulabilirsek çok minnettar kalırım