pic programında lcd de deger sabitleme sorunu

Başlatan yunus_1384, 02 Mayıs 2012, 16:26:18

yunus_1384

İyigünler  . Ben Gaziantep Üniversitesi'nde Mekatronik bölümü okuyorum . Benim kız arkdaşımın bitirme ödevi var tek fazlı dc motorlar la ilgi fakat onlar  bi elektronik kart yapmak ve bu kart uzerinden devreyi kontrol etmek istiyorlar , ve c üzerinden yazılmış bi promram elde ediyorlar fakat bu devrede şöle bi aksaklık var  devre çalıştığında önce lcd üzerinde bi devir sayısı gösterip sonra başka bi devir sayısı gösteriyor bunun sabitlenmesini yapamıyor daha sonra ise devrede sinyal jenaratöründen frekans ayarı yapılıyor tam sayılarda net rakam gösteriyor ( 5 frekansta 1500 devir/dk gösteriyor)  ama frekans ayarı orta bi degere getirildiğinde net bi rakam göstermiyor ( 72 frekansta 2142 gösteriyor normalde 2160 olması lazım förmüle göre ) kullandığı formül 60.p/2  bu förmülde yerine yerleştirdiğinde ortamala frekansı aynı değer çıkmıyor devrenin çalışma prensibi kısaca şöle anlatıyım devreye enerji verildiğinde motor devreye giriyor ve motor 1030 devre gelince röle devreye giriyor 1030 devir aşagısına kadar röle devreye girmiyor yani devreye enerji verildiğinde motor devreye giriyor motor dönmeye başladıkça devir artıyor ve bu deviri frekansta ayarladığımızda direkt olarak o frekansı lcd de göstermesi gerekirken önce bi değer sonra başka bi değer gösteriyor acaba yardımcı olabilirmisiniz ?  devreyi görmek isterseniz mail olarak gönderebilirim ?? Acildir . Saygılarımla İyi günler ..

justice_for_all

progami gorebilirmiyim.deviri neyle olcuyosun
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yunus_1384

devri 60.p/2 formulunden yararlanarak hesaplıyorum da ben tam bi bilgiye sahip değilim program hakkında kız arkadaşımında bi bilgisi yok o yüzden danışıyorum sizlere devreyi en geç beş dk ya gönderiyorum size lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim . ilginiz için teşekkürler

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yunus_1384

Evet c ile yazılı ama mplaptan da bakabiliyoruz mplapta da görünüyor . gönderdim devreyi

justice_for_all

ben similasyon yaptim gayet sabit bir deger gosteriyor.

yunus_1384

mesela frekansı 50 yapın bakın size önce 1500 devir/ dk gösterecek lcd ekranda daha sonra 72 yapın frkansı ve devreyi durdurup çalıştırın bakın önce ayrı bi deger çıkıcak sonrada 2142  değeri çıkıcak normalde 60.72/2 yaptıgımızda 2160 olması lazım fakat 2142 gösteriyor . frekansı ayarladıktan sonra devreyi durdurup çalıştırmanız gerekio .

yunus_1384

işte bazen öle sabit gösteriyor bazen atlama yapıyor bi düzensizlik var malesef =(( çözüm bulamıyoruz veremessek  bi yıl uzuyacak okulu =(