Kamyon Hızı Ölçme

Başlatan alper06, 02 Mayıs 2012, 17:11:51

alper06

Merhaba arkadaşlar,

Bir proje için dizel kamyonların hızlarını okumam gerekiyor.
Kamyonlarda hız bilgisi için "Manyetik Pick Up" denilen sensorler kullanılıyor.

Bu iş için LM2907 entegresini kullandım.
aşağıdaki devreyi denedim.

Ama devreyi tam olarak çalıştıramadığım gibi sensor kablolarını devre girişine verdiğimde kamyonun hız göstergesi de 0 göstermeye başlıyor.
Sensor çıkışını avometrenin frekans ölçeri ile ölçtüğünde çok stabil olarak frekans sinyalinin geldiğini görüyorum.

Ustalardan yardım bekliyorum...

mozkan87

Sizin devreyi bağladığınız zaman frekansmetre ile frekans gözlemliyor musunuz?

OG

Devre tam seçilmiyor ama tahminen pulse --> DC voltaja çevriliyor. Yani Çıkış analog. AVOmetre ile çıkış voltajını ölçün, devir arttıkça voltaj artar. Kamyonun hız göstergesi pulse istiyor olabilir. PULSE görmeyince 0 verir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alper06

Alıntı yapılan: mozkan87 - 02 Mayıs 2012, 17:35:23
Sizin devreyi bağladığınız zaman frekansmetre ile frekans gözlemliyor musunuz?

Denemedim hocam. Tekrar bakmam gerekecek.

alper06

Alıntı yapılan: OG - 02 Mayıs 2012, 17:39:49
Devre tam seçilmiyor ama tahminen pulse --> DC voltaja çevriliyor. Yani Çıkış analog. AVOmetre ile çıkış voltajını ölçün, devir arttıkça voltaj artar. Kamyonun hız göstergesi pulse istiyor olabilir. PULSE görmeyince 0 verir.

Şanzumandan gelen sensor kabloları araç hız göstergesine geliyor. Oradan çıkıp araç takometresine giriyor.
Ben takometreye gelen kabloyu söküyorum ve kendi devreme takıyorum. Hem benim devre çalışmıyor hemde araç hız göstergesi çalışıyor.
Ama aracın kendi takometresini taktığımda hem araç hız göstergesi hem de takometre düzgün çalışıyor.

Bu LM2907'den tam verim alamayacım galiba. Yada ince ayar istiyor.

Piyasada dolaşan devreleri araştırdım ama onlar geellikle araç ateşleme bobini üzerinden falan sinyal almışlar.

Bu manyetic pick up sensçrü ile çalışan sizin bildiğiniz başka devre var mı ustalar?