integer'ın sınır değeri

Başlatan yamak, 02 Mayıs 2012, 22:14:37

yamak

Bildiğiniz gibi integer ın kaç bit yer kaplayacağı platformdan pşatforma değişiyo.PIC de 8bitlik yer kaplıyo.Ama ben programda bi tane int türünden bi değişken tanımlıyorum ve bu değişkenin değeri 256 olduğunda şunu şunu yap diyorum.Nasıl oluyo da 8 bitlik bi değikenin değeri 256 olabiliyo.Bu tür işlemler için işlemci 2 registerı birleştirerek falan mı kullanıyo?

justice_for_all

hangi derleyici icin konusuyosunuz?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yamak

Tagli

Alıntı YapBu tür işlemler için işlemci 2 registerı birleştirerek falan mı kullanıyo?
Evet, aynen öyle. Bu arada, hangi değişkenin ne kadar yer kaplayacağı, platform kadar derleyiciye de bağlı. Ben PIC için olan C derleyicilerinde int türü genelde 16 bit kaplar diye hatırlıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

justice_for_all

C18 derleyicisi icin konusursan unsigned int veya int 16 bitliktir bu durum hi-tech icinde boyledir ama CCS de ise int diyince bunu int8 olarak algilar ve 8bitlik register olusturur ancak int16 derseniz 16bitlik yapar registeri.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yamak

Hi-tech de böyle olduğunu bilmiyodum.Keil da söylediğim gibi olunca hi-tech'de de öyle zannettim.

yamak

Alıntı yapılan: Tagli - 02 Mayıs 2012, 22:20:41
Evet, aynen öyle. Bu arada, hangi değişkenin ne kadar yer kaplayacağı, platform kadar derleyiciye de bağlı. Ben PIC için olan C derleyicilerinde int türü genelde 16 bit kaplar diye hatırlıyorum.
Bir de bunun böyle olmasını sağlayan derleyici oluyo di mi?Yani derleyicini yaptığı bellek organizasyonları sayesinde böyle oluyo.