Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

CLR

Bırakın PIC'i de 20-30 tonluk cihazları kaldıran araçların içinde 8031/51 + eprom ve lojik sistem var. Yükünün bir tanesini düşürse kafadan 50-100milyar zarar oluşturabilecek cihaz bunlar. PIC, 8031'li cihazlara göre çok lüks sayılır. Onun için suçu işlemcilere atmaya gerek yok, microchip iyi bir firma ve tüm ürünleri kaliteli.
Donanımı iyi tasarlarsanız hiç biryerde sorun olmaz. Sorun yaşayanların sorunu donanımın yeterince iyi olmadığı için (nerden nasıl bir gürültü gelebilir ve nasıl kesilir onu bilmedikleri için) veya işlemciyi iyi tanımadıkları için olabilir. Önce donanımda hertürlü önlemi alacaksın sonra yazılım da önlemler alman gerekir.

Donanım için iyi elektronik bilgisi gerekir, yazılım için iyi C veya asm vs. bilgisi gerekir ama programlama için iyi işlemci bilgisi gerekir. Bunlardan biri eksikse bu tür sorunlarla karşılaşmak normal.

Mesela I2C ile bir chiple haberleşirken ACK gelmezse veya birşekilde gelmezse bu durumda işlemcin kitleniyorsa bu işlemcinin suçu olamaz.
Knowledge and Experience are Power

muhittin_kaplan

8031 i yabana atmayın. Magnetronun Yanında Çalıştırmıştım. PIC i denemedim

z

Uzaya gönderilen araçlar kac $ dır?

650X nasıl bir işlemcidir? Bu işlemcinin uzay araçlarında işi nedir?  1980 li yıllarda hangi işlemciler vardı? Bu işlemciler sanayi makinelerinde, tıbbi cihazlarda, araçlarda kullanılıyormuydu kullanılmıyormuydu? Ne oldu da bu işlemciler şimdi tuu kaka oldu? 

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

PLC PIC AVR.. Sanki biraz amaçla aracı karıştırıyoruz.
Aracımız yukarıdakiler, amacımız ise iyi bir devre analizi olmalı.

Beceriksiz bir mühendisin - teknikerin tasarladığı sistemde PLC ya da PIC'e bağlı mosfet yardımıyla anahtarlanan 5V'luk gerilimin 150 V'luk mosfeti  bozması gayet kolay bir şey. Hep derim. Devre analizi... devre analizi...

Ayrıca geçenlerde 7kW'lık hazır BLDC sürücüsünün hız ayar potunu yanlış bağlayan arkadaşlar sürücüyü yaktılar.
Tasarlayana mı bozana mı yanayım...

muhendisbey

Pic ile uzay araclarindaki islemcileri karsilastirmamak gerek. Birisi commercial eleman digeri military. Ustelik okartlarin ne kadar profesyonel hazirlandigi asikar. Muhafazasi ile plc'ye fark bile atar. Plcler yapilirken kozmik isinlari ve uzaydaki diger gurultu kaynaklarini hesapladiklarini sanmiyorum.

Biraz yanlis anlasildi sozlerim galiba, insan hayatini riske edecegimize endustriyel makina ve asansor gibi yerlerde pic li kart yerine plc yok illaki kart tasarlanacaksa 2 kurus fazla olan em uyumlulugu iyi bir mcu kullanilsa iyi olur yonunde.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

arslan74

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Mayıs 2012, 20:55:23
Biraz yanlis anlasildi sozlerim galiba, insan hayatini riske edecegimize endustriyel makina ve asansor gibi yerlerde pic li kart yerine plc yok illaki kart tasarlanacaksa 2 kurus fazla olan em uyumlulugu iyi bir mcu kullanilsa iyi olur yonunde.

Bunu biraz acabilirmisin. Sonucta siz mühendis siniz bize teknik verilerden bahs etmeniz gerekiyor. mühendislik eğitimi almış birisinin şehir efsanesi olarak bu konuda konuşmasını cok yadırgadım.

Mühendis birisi gercek verilere ve bilimsel teste dayanarak hüküm verir. Hangi bilimsel verilerden bahs ediyorsunuz ?

Aynı özellikleri sağlayan iki ürünle çalıştıktan sonra arasındaki farkları söyleyebilirsiniz. Siz hangi işlemcilerle çalıştınız ki bu kıyası yapiyorsunuz?

ayhani

Yanlış yere cevap yazmışım ;D

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: arslan74 - 24 Mayıs 2012, 00:08:14
Bunu biraz acabilirmisin. Sonucta siz mühendis siniz bize teknik verilerden bahs etmeniz gerekiyor. mühendislik eğitimi almış birisinin şehir efsanesi olarak bu konuda konuşmasını cok yadırgadım.

Mühendis birisi gercek verilere ve bilimsel teste dayanarak hüküm verir. Hangi bilimsel verilerden bahs ediyorsunuz ?

Aynı özellikleri sağlayan iki ürünle çalıştıktan sonra arasındaki farkları söyleyebilirsiniz. Siz hangi işlemcilerle çalıştınız ki bu kıyası yapiyorsunuz?
Eger pic ile calismissaniz bunu zaten bilirsiniz. Ben 16f877 , 18f4550 , 16f628a, ve 16f84 ile calistim. Bunlarin yaninda msp430, ti stellaris 3s811 kiti ve stm32 discovery kitleriyle calistim. Bunlara ek olarakta asil ogrenimim de olan otomasyonla ugrastim. Ustelik ben deneysel olarak gozlemiste olsam gozlememiste bu bir mcu secme isidir. Nasil alirken hafizasi su hizi su olsun diyorsun bu da oyle. O zaman askeri araclarda bosuna military kullaniliyor. Commercial yada industrial entegrelerde is gormesi lazim. Ama kullanilmiyor? Hersey yerinde guzel degil mi? E oyleyse seni pic serisikullanmaya zorlayan ne? Bir mcu icin fazladan 2 liralik maliyet mi? Bunlari gec yukarida saydigim pic serisinde hep industrial olanlari kullandim. Hani surekli bahsedilen 100nf i da kullandim merak etmeyin. Bir trafo yakinina gelirse wdt aktifse hadi bakalim reset ustune reset. Yok aktif degilse sacma sapan sonuclar... Niye bu akilli sayaclarda pic kullanilmiyor saniyorsun? Kullanilmiyor cunku kullanilamiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Maxim

mühendisbey hocam neden 100nf ye takıldınız anlamadım
ikide bir onu söylüyorsunuz

tekrar yazalım
100nf bile kullanmayan insanlar var demek
100nf hayat kurtarır demek, o herşeyi çözer demek değil ..

zaten yapılması gereken temel gereksinimlerden birisi bu
bende dedimki, bunu bile yapmayan insanlar var
ondan sonra pic resetleniyor diyorlar
daha neler neler yapmak gerekiyor ohooo

birde siz neden pic ile plc yi karşılaştırıyorsunuz ?
plc bitmiş bir tasarımdır
pic sadece işlemcidir

plc içindeki işlemci ile pic karşılaştırınız
yoksa konu elma ile armut savaşına gönecek

ayrıca
kimse plc yerine pic kullanalım, plc gereksiz bir ürün demediki ?
benmi yanlış okudum hatta görmedim ?

siz asansörde plc kullanın diyorsunuz
işte bu sizin tasarımınız ile alakalı

şöyle bir örnek vermek yanlış olmaz:
istanbuldan ankaraya gideceksiniz.

*siz yürüyerek gidebilirsiniz
*bisiklete binerekte gidersiniz
*otobüse binebilirsiniz
*otostop çekerek te gidersiniz
*uçağa atlar öylede gidersiniz
*şu an yok ama hani olsa ışınlanır gene gidersiniz

anlatmak istediğim "hız" değil "konfor-güvenlik"
sonunda ankaraya gidiyorsunuz işte
aynı sizin tasarımınız gibi

ama bu arada bazı riskleriniz var
yürürseniz aylar sürebilir aç sefil kalır yağmurda ıslanabilirsiniz
otobüs kaza yapabilir
uçak düşebilir
otostop çekerseniz amerikan filmlerindeki gibi katilin birine denk gelebilirsiniz
ışınlanırsanız o anda muhteşem yüzyılı seyreden operatör sizi yanlışlıkla mozambike ışınlayabilir

yani olay tasarıma bakar
plc kullanmak işin en doğrusu olduğu kadar en pahalısıdır
çünkü o tasarlanmış ve en düzgün şekilde çalışır vaziyettedir (hardware olarak ve markaya görede fark eder)

plc bile kullansanız gene tasarım işi devam eder
plc nin içi boştur
programı siz yaparsınız
emergency stop koymaz yada dandik safe switch lerden kullanırsanız gene işler yolunda gitmez
yada birkaç optik sensörden kaçarak güvenliği tehlikeye atabilirsinizde

çok uzadı
burada ana konu başlığı "endüstriyel kullanımda pic"
tekrar söylemek gerekirse plc bitmiş bir üründür
abc bilmem ne firmasının stxxx işlemcili deneme kartıda bir tasarımdır

ya tasarımları karşılaştıralım yada işlemcileri

not:
yanlışım olabilir ama
x marka elektrik saatlerinin içinde 16F877 olduğunu hatırlar gibiyim ?

EMG81

Bence artık insanlar "16f877 , 18f4550 , 16f628a, ve 16f84" bu işlemcilerden uzaklaşmalı. Aynı şekilde Atmel in ve diğer markaların eski modellerinden artık vazgeçmeli.
Dünya üzerinde sadece Türk insanına özel bir haraketmidir bu bilmem ama,

Adamlar 877 fiyatına çift çekirdekli arm işlemci satıyor. Fakat gel gelelim ki insanlarımız inatla bu işlemcilerden vazgeçmiyor, vazgeçemiyor.
Bkz:Maxim

muhendisbey

Plc ile pic i karsilastirmiyorum. Pic ile yapilmis karti ne kadar imkanimiz olursa olsun plc kadar saglam bir urun ortaya koyamayiz. Ben bunu soyluyorum. Picle tek basina kontrol mumkun olabilir mi :)

Niye illaki pic bunu aklim almiyor git arm al git atmel al kartini onunla tasarla.

Akilli sayaclarin ilk modellerinde kullanildi fakat olcumlerde cok fazla hata olmasi emc ye baglandi. Simdi yok diye biliyorum. Hatta bu uretimi yapan kisi bizim hocadan danismanlik almis. Bir iki kez mevzusu acilmisti.

CoşkuN

The Gariban

Alıntı YapNiye illaki pic bunu aklim almiyor git arm al git atmel al kartini onunla tasarla.
Siz PIC le bir tasarım yaptıktan sonra ,dur bir de bunu ATMEL le  yapayım.Onuda yaptıktan sonra "Dur   birde ARM ile yapayım şöyle 100 Mhz lik den olsun " diye bir proje için 3 işlemciyle yaptığınız projelerin kodlarını burada yayınlarsanız bilgi sahibi oluruz.

arslan74

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Mayıs 2012, 11:02:19
Plc ile pic i karsilastirmiyorum. Pic ile yapilmis karti ne kadar imkanimiz olursa olsun plc kadar saglam bir urun ortaya koyamayiz. Ben bunu soyluyorum. Picle tek basina kontrol mumkun olabilir mi :)

Niye illaki pic bunu aklim almiyor git arm al git atmel al kartini onunla tasarla.

Akilli sayaclarin ilk modellerinde kullanildi fakat olcumlerde cok fazla hata olmasi emc ye baglandi. Simdi yok diye biliyorum. Hatta bu uretimi yapan kisi bizim hocadan danismanlik almis. Bir iki kez mevzusu acilmisti.

Merhaba,
Bize hangi PLC bahs ettiğini söylermisin. Onların içinde hangi uC var ki bu kadar cok övüyorsunuz, bizde bilelim. PLC de genelde 32bit uC kullanılır. 32bit uC ile 16f84 karşılaştırma yapma cok cahilde olur. Mutlaka birbire denk sınıfları karşılaştırma yapmak lazım. PLC nin işlemcisiyle PIC32 veya dsPIC leri belki PIC24 leri karşılaştırıp ona göre bir şey söylerseniz doğru olur. Diğer türlü söylediğinizden  bizim anladığımız tek şey, şu dur; Ben PLC özelliklerine sahip bir cihaz yapamam ! Ben yapamiyorsam size yapamassınız!
Ancak bunu sizin yapamamanız, bizim yapamayacağımızın anlamına kesinlikle gelmez.

Maxim

Alıntı yapılan: EMG81 - 24 Mayıs 2012, 10:58:08
Bence artık insanlar "16f877 , 18f4550 , 16f628a, ve 16f84" bu işlemcilerden uzaklaşmalı. Aynı şekilde Atmel in ve diğer markaların eski modellerinden artık vazgeçmeli.
Dünya üzerinde sadece Türk insanına özel bir haraketmidir bu bilmem ama,

Adamlar 877 fiyatına çift çekirdekli arm işlemci satıyor. Fakat gel gelelim ki insanlarımız inatla bu işlemcilerden vazgeçmiyor, vazgeçemiyor.
Bkz:Maxim

aloo bana baksana sen
senin bir kuyruk acın falanmı var ?
ikide bir imalı yazılar yazıp duruyorsun ?
sıkıntın nedir dayı ?

üstelik ben 877 kullanın yada 877 kullanıyorum diye birşey söylemedim
heralde sen okuduklarına değil hayallerindeki şeylere inanıyorsun
hem söylesem sanane , kullanmazsın olur biter seni zorlayanmı var ?