Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

bulut_01

Alıntı yapılan: muhendisbey - 24 Mayıs 2012, 18:21:28
Ben ne dersem diyeyim bu başlık altında günah keçisi ilan edileceğim. Eşeklik bende. Bilgini bildiğini kendine saklasana. Evet yeni Kubilay Barlas artık benim ilan ettim. Şarlatanım, hatta microchip'e rakip firmada çalışıyorum kendi işlemcilerimi ve PLC lerimi pazarlıyorum.

Af edersiniz. PIC dünyada bulunan en iyi MCU'dur. Uzay araçlarından nükleer reaktörlere kadar kullanılması gerekir. Kullanmayan gerizekalıdır. Maldır. Bütün her şey tasarımcıda biter MCU teferruattır. MCU'nun suçu günahı tamamen tasarımcısına aittir. Tüm forumdan özür dilerim. ST, Atmel, Motorola bunlar hep boş işlerle uğraşıp PIC'e rakip çıkartıyorlar. Bu şirketler sadece 555 üretmeli.

Siemenste boş işlerle uğraşıp PLC üretiyor bilmiyor ki bizim tasarımcılarımızın tasarladıkları kontrol kartları PLC'den çok üstün düşünme yeteneğine sahip. EMD lere tokat sallayan PIC'e karşı nasıl savunması olsun ki?

EMC diye birşey yoktur. Bu muhendisbeyin full uydurması, sizi oltaya getirmeye çalıştı ama başarılı olamadı.
Öss'de de şike yaparak kazandı. Muhendisbey 5 senede sadece laf salatası öğrendi. Asla devre analizi, malzeme dersleri görmedi, hocalara yağ çekip dersleri geçti ve mühendis oldu. 
Muhendisbey otomasyonla PLC ile boşuna uğraştı, şimdi PIC'le uğraşıyor olsaydı dünyadaki ekonomik krizi de çözerdi, ülkeyi de bulunduğu durumdan kurtarırdı.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ne güldürdün beni müh yaw hahaha bende bi iki şey söylucem bu PIC hafıfe aldıgımız kadar hafıf deıller. :D benım kadar cesıtlı farklı tasarımlarda kart burda cogu görmemıstır örnekler verım asansorun kontrol panosunda pıc gördum calısdıgım fabrıkda 400.000 euro makınanın kontrol unıtesınde pıc gördum makına pnomatık hıdrolık servo sıstemlerı ıceren kollarda var basıt kacacak ama camasır bulasık makınesınde pıc gordum suanda calısdgım sırkette kartlarda alarm alıcı verıcı fotosel gözler ultrasonık sensorlerde pıc gördum telemıkasyonda pıc gördum ır kumandalarda pıc gördum klımada gördum gördum gördum vs vs lıste uzar gıder demekkı bu pıc denen zımbırtılar o kadarda hafıfe alınacak mcu lar degıllermıs
YENİLMEZ..

ayhani

Bu iş artık küçük çocukların "Benim babam senin babanı döver" muhabbetine döndü.
3 kuruşluk pic için birbirimizi kırmaya gerek yok bence.
Pic,mic,arm,atmel her neyse her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. İnşallah birgün pic'lerin tüm serilerinin yetmediği bir projem olurda bence kurtulurum şu piclerden :)

Ben sadece şunu derim pic, mic adı herneyse düz mantıkla bu iş çözülür. Bu iş için ne alaylı olmaya nede mühendis olmaya gerek var.

Koskoca microchip onca pic modelini sadece birkaç hobici için üretmiyordur heralde? Soru net, cevap basit.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2

Picli basit ucuz bir devre geldi. bunu yapacaz. yaparız sorun yok dedim. 1 hafta süre istedim. bu pic piayasada bu pic yok. müsadenle 16f876 kullanıcam dedim. olur olur dedi. hafta bitiyor adamı arayıp sorıyorum noldu o pici ayarladın mı ? yok.  16f876 kullansa 2 kat para demek. adam bir türlü pic sorun değil ithal ediyorum parası neyse verip alıyorum şu tarihte gelecek diyemedi. Başka işlemci olsa ne yazar.

adam imalattan vaz geçti. çünkü ürünü makul fiyattan alıyor. yani bir pic neyideğiştiriyor görün. bu kadar ucuza o  işi yapabilecek işlemci duymadım bilmiyorum.  para önemsiz bir şey değildir. 2 bin dolar vereceğne bin dolar masrafı olacak adamın. kod da galiba 2bin TL idi. neyse adam pici bulamayınca iş yattı bende kodu tamamlamadım.  10 TLye perakende  16f876  vs pic almıştım.

Alıntı YapPIC dünyada bulunan en iyi MCU'dur. Uzay araçlarından nükleer reaktörlere kadar kullanılması gerekir. Kullanmayan gerizekalıdır. Maldır
Evet öyledir salaktır hatta. enayidir. parayı çöpe atmaktadır. kullanabiliyorsan kalitesi elveriyorsa pic kullanırsın. yoksa enayisin. para çöpe gider. ağzınla kuş tutsan yaranamazsın. batarsın.

muhendisbey

Alıntı yapılan: arslan74 - 24 Mayıs 2012, 19:53:34
Aslında kimse sizi günah kecisi yapmadı sayın mühendis bey,

Sorun şu, hangi okuldan ne üzerine ne şekilde aldığını bilmediğimiz ünvanınızla bu forumda olan insaları bir çeşit tepeten bakıp bizleri aşağıda görüyor tavırları yüzüden size karşı bir antipati oluştu diyelim. Muhtemelen siz yeni mezun bir arkdaşaımsınız. Yeni mezun arkdaşlar mezun oldukları zaman zannediyorlarki okulda notlarım cok iyi, o yüzden herşeyin en iyisi ben bilirim, aynı şekilde gercek piyasa da ben cok bilgili birisi sayılırım. Ama maalesef kazın ayağı öyle değil arkadaşlar. Bunu ilk girdikleri ciddi bir firmada hissediyorlar. Eletronik piyasasın da benim cok tanıdık arkadaşlarım var. Hepsi Elektronik mühendisi değildir. Bazısı bırakın üniversiteyi liseyi bile okumamıştır, ama sana şunu söyleyebilirim, Elektronik bilgisi senden cok daha fazladır.

Bu forumda biz, yani özellikle ben, Diplomasına değil de sahip olduğu bilgilere ve yaptığı projelerine bakip ona göre itibar ediyororuz ve ediyorum.

Gördüğümüz kadarıyla senin, kendi yaptığın ve piyasaya sürdüğün hiçbir proje yok gibi. Sadece üniversiteden aldığın diploman var ve özellikle bizim gözümüze soka soka bu diplomayı öne sürmen yüzünden senin sözlerini fazla dikkate alınmiyor..

Sunuda bilki, bu formu okuyan en az %80i, ya mühendis veya üniversite mezunudur.

Bak şimdi ayıp ettin. Beni birisiyle mi karıştırıyorsun? Ben öyle büyüklenecek yada dayılanacak birisi değilim. Büyüklenen bir adam bir önceki mesajımdaki tek bir kelimeyi dahi yazmaz yazamaz. Bence o antipati daha en başında sizin direk bu nicki görmenizle başladı. Daha önceki tecrübelerinizle ilintili olabilir mi?

Benim hakkımda ne biliyorsun ki bu kadar rahat konuşabiliyorsun merak ediyorum? Ben kimim bir açıklasana? Bilgim ne düzeyde ki beni bir başkasıyla kıyaslayabiliyorsun? Daha ben kendimi kimseyle kıyasa sokmamışken. Kimseyle yarışma gayem olmamışken?
Diplomamı asla kimsenin gözüne sokmadım bu bir hakarettir, benim adıma yapılmış bir hakaret, hiç bu şekilde ne bir tavır ne de birbaşka birşey görebilirsin. Eğer görüyorsan peşinen özür diliyorum. Buyur bu tepeden bakan yazılarımı göster hepsi için ayrı özür dileyeyim.

Ben saygıda kusur etmediğimi düşünüyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Alıntı yapılan: ayhani - 24 Mayıs 2012, 20:29:53
Bu iş artık küçük çocukların "Benim babam senin babanı döver" muhabbetine döndü.
3 kuruşluk pic için birbirimizi kırmaya gerek yok bence.
Pic,mic,arm,atmel her neyse her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. İnşallah birgün pic'lerin tüm serilerinin yetmediği bir projem olurda bence kurtulurum şu piclerden :)

Ben sadece şunu derim pic, mic adı herneyse düz mantıkla bu iş çözülür. Bu iş için ne alaylı olmaya nede mühendis olmaya gerek var.

Koskoca microchip onca pic modelini sadece birkaç hobici için üretmiyordur heralde? Soru net, cevap basit.

Ben böyle birşeyi doğrudan kast etmedim. Türkçe nasıl bir dil arkadaş çeken tutan neresinden anlamak istiyorsa öyle anlıyor.
İnsan hayatını riske etmeyecek her yerde kullanılabilir demiştim diye hatırlıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: arslan74 - 24 Mayıs 2012, 11:18:55
Merhaba,
Bize hangi PLC bahs ettiğini söylermisin. Onların içinde hangi uC var ki bu kadar cok övüyorsunuz.

hocam sorunuz çok mantıklı geldi bldiklermi yazayımdedim,
hocam laf olsun diye yazmıyorum scheneiderin zeliolrında(akıllı röle )bildiğimiz 8bit atmega 128 var benim tahminim aklıbaşına gelmiş her elektronikçi hakim olduğu işlemci ile zeliodan çok daha fonksiyonel işlemler yapar bu aletin avantajı software olup tez zamanda iş bitirir

vipanın speed7 serisinin (s7300 dengidir) işlemcisinin üzerinde yine speed7 yazıyordu

sıemensin touch panelinin birindede z80 vardı

naislerde yanlış hatırlamıyorsam nec vardı (emin olmak için yarın bakabilirim)

plclerin mcularındada çeşitlilik ortada işlemci araç sadece. neden vampirler gibi herkezi kendimize dönüştürmeye çalışalımki

s7400 ile 100khz bir paralel rezonans devresini rezonnsta tutabilirmiyiz ki veya ses karlaştırmamız gerekiyor s7200 yaparmı

punta makinasının tristörlerini fp0 ilemi sürecez

dandik denilen bir pic bile hızlı denilen plcden hızlı kod işliyor

otomasyon ve elektronik birbirinden farklı kavramlar

plc var diye işlemcili kartlardan nasıl olurda vaz geçeriz

hepsinin yeri ayrı doğru yere doğru malzemeyi kullanınca hiç bişi olmaz

açıkçası bu kadar emc vs tartıştık ben analog elektronik konusunda zayıfım emc olayını anlayan çok 50hz bant geçiren filtreye ihtiyacım var

bunu tasarlamak içinde ön bilgiveren olurmu acaba

muhendisbey

Hocam benim demeye çalıştığımı en sonunda anlayan sizsiniz. Doğru malzeme doğru yere.

Her neyse

http://sim.okawa-denshi.jp/en/RLCbpkeisan.htm

Bu sitede gereken değerleri girerek hesaplatabilirsiniz. Örnek bir hesaplama şekli de var.

t2

Alıntı YapGördüğümüz kadarıyla senin, kendi yaptığın ve piyasaya sürdüğün hiçbir proje yok gibi.
Bana da öyle geldi. Aslı var mıdır? 

muhendisbey

Alıntı yapılan: t2 - 24 Mayıs 2012, 23:13:47
Bana da öyle geldi. Aslı var mıdır?
Bu 2 oldu...
benim kim olduğumu biliyor musunuz? Neye göre proje aradınız?
Benim her yerde nick kullandığımı mı sanıyorsunuz?
Kimi ilgilendirir?

merak ediyorsan aslı yoktur. Siz böyle yaptıkça kendimi daha çok gizleyesim geldi :S Ne o proje yapmamışsam dövmeye kapıma mı geleceksiniz? Mühendis olup olmadığımı mı test edeceksiniz?
Soruyorsanız illaki açıklıyorum: 1 Hazıran 2012'mezunu bir mühendisim. Şimdilik benim kim olduğumu admin ve moderatör arkadaşlarım bilmesi kafi.

Saygılar.

t2

Alıntı Yap1 Hazıran 2012mezunu
oh be rahatladım. doğru tahmin etmiş, yanılmamışız.  gerçi 1 haziran daha gelmedi ama.

Gereksiz yere mühendis kelimesini kullanmamanı öneririm. yakarsın. :)

15 17 sene önceki halimi hatırladım. memlekete ayak basıp direnç 555 vs almaya gittiydim..  kime neyse artık. mühendisliğin kimin umrunda senin...

proje , anlattığın teknik bilgilerin hiç biri önemli değil bunlara bakmadım. anlamam zaten . ama kendince belli konularda uzman olabilirsin.  ama o da temkinli konuşmayı gerektirir. sadece boş laflarından şüphelendim.

muhendisbey

Boş laflar evet haklısın. Söylesene boş laflarım neymiş acep?

Evet yeni bir mühendis sayılırım, ama bu bilgisiz kabiliyetsiz, cahil olduğum anlamına gelmez. Ama ben bu forumda şunu da gördüm ataların bir sözü var "Okumak cahilliği alır, eşeklik baki kalır." aynen bu tarife uyanlar var. Ne yapalım biz de mi öyle olalım? Okumuş eşek? Şu an beni gördüğünüz bu. Aslında bu size ait değil teknikerlerin mühendisleri böyle görmesinden ibaret.

Saygı dedikçe kamçı yemeye başladım nedense? Şimdi de boş laf oldu bizimkisi. Sonra saygısız oldum. Tepeden bakar oldum. Ne çok şey yapmışım ben? Bir cümleden 6-7 anlam çıktı?

Tedbirli olalım demek boş laf, tedbire yol göstermek ayrı bir  boş laf.

Bu ülkede doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar bu da işin acı tarafı.

Ne diyeyim inşallah ben haksız çıkarım da kimse endüstriyel uygulama için kullanılan PIC'li devre kartlarından yaralanmaz yada ölmez.

Büyüğüm olabilirsiniz, bilgili olabilirsiniz ancak saygı görmemişsiniz. Ben de bundan eminim. Bazılarında da kuyruk acısı var bu da mesajlardan ortaya çıkıyor. Yeni mühendis buldular ya eğlence çıktı :) Geçin dalganızı buyrun... Terbiyesizler.

Mucit23

Konu aslında güzel gidiyordu ama Her zamanki gibi asıl konu hiç alakası olmayacak yerlere gidiyor. Mesajlar çirkinleşiyor malesef. Dahada çirkinleşmeden Moderatörler Konuyu kapatsa iyi olur.

@ muhendisbey;

Mühendisliğine kimsenin bir lafı yok yanlış anlama. Gördüğüm kadarıyla gözünde Mühendisliği Kendince çok kutsallaştırmışsın :) Kimse seni burada sınamıyor ne yaptığına bakmıyor. Mühendislik okadar gözde büyütülecek kutsallaştıracak bir meslek değil. Yoksa birçok mühendisin yapamayacağı işleri yapacak teknikerler var bu ülkede.

Senin Biraz İş Tecrübesine ihtiyacın var ..

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Mayıs 2012, 00:49:58
Konu aslında güzel gidiyordu ama Her zamanki gibi asıl konu hiç alakası olmayacak yerlere gidiyor. Mesajlar çirkinleşiyor malesef. Dahada çirkinleşmeden Moderatörler Konuyu kapatsa iyi olur.

@ muhendisbey;

Mühendisliğine kimsenin bir lafı yok yanlış anlama. Gördüğüm kadarıyla gözünde Mühendisliği Kendince çok kutsallaştırmışsın :) Kimse seni burada sınamıyor ne yaptığına bakmıyor. Mühendislik okadar gözde büyütülecek kutsallaştıracak bir meslek değil. Yoksa birçok mühendisin yapamayacağı işleri yapacak teknikerler var bu ülkede.

Senin Biraz İş Tecrübesine ihtiyacın var ..

Böyle de canımı ye katılıyorum evet yüzde bin katılıyorum.
Sırf inekleyip teknik hiçbir şey öğrenememiş insanlar var katılıyorum.
Teknik beceriye ihtiyacım var buna da evet. Teoriyi pratiğe dökmek için, teoriyle pratiği harmanlamak için. buna da katılıyorum.
Teknikerlerin yaptığı birçok şeyi yapamam katılıyorum.
İşin kutsallık boyutuna gelince, bütün meslekler kutsaldır. Elektrik teknikerliği de elektronik teknikerliği de mühendislikte doktorlukta öğretmenlikte, fırınılıkta... Bu iş kollarından birisi olmasa hayat aksar.

Malesef konu uçtu gitti :S

Lütfen bu başlık altına mesaj yazmak istemiyorum artık uzatmayalım.

Murat Mert

S.A.
Konu değer itibari ile gidişatını yitirdi  ;D  ;D  ;D  ;D

Plc her şeyi ile bir araba parana göre alır biner gidersin.  ;D  ;D  ;D ;D

Microişlemci arabanın motorunu sana veriyorlar "a" dan "z" ye zevkine göre herşeyini sen tasarlayıp arabanı kendin yapıyorsun. 
Tasarımdan kaçarsan vebali boynuna yolda kalırsın  ;D  ;D ;D ;D

Bunda ne varda böyle tartışıyorsunuz ki tatlı tatlı paylaşıma devam edin. Biz Türklerin geninde var TV de bir tartışma programı yaparlar.
Alim dedikleri adamlar bir bakmışsın birbirine girmişler. Bırakın kardeşim ya; isteyen bisiklete, isteyen motora, isteyen arabaya, isteyende ferrariye binsin herkez parasına göre
Micro işlemci mütahit işi gibidir. Maldan çalarsan bina yıkılır. "BU KADAR YAW UZATMAYA, KIRMAYA VE DELİLLERLE ÜSTE ÇIKMAYA GEREK YOK. HEPİNİZİ ÖPÜYORUM SAYIN ARKADAŞLAR. KOLAY GELSİN "
mert07

bulut_01

Alıntı yapılan: mert07 - 25 Mayıs 2012, 08:53:45
S.A.
Konu değer itibari ile gidişatını yitirdi  ;D  ;D  ;D  ;D

Plc her şeyi ile bir araba parana göre alır biner gidersin.  ;D  ;D  ;D ;D

Microişlemci arabanın motorunu sana veriyorlar "a" dan "z" ye zevkine göre herşeyini sen tasarlayıp arabanı kendin yapıyorsun. 
Tasarımdan kaçarsan vebali boynuna yolda kalırsın  ;D  ;D ;D ;D

Bunda ne varda böyle tartışıyorsunuz ki tatlı tatlı paylaşıma devam edin. Biz Türklerin geninde var TV de bir tartışma programı yaparlar.
Alim dedikleri adamlar bir bakmışsın birbirine girmişler. Bırakın kardeşim ya; isteyen bisiklete, isteyen motora, isteyen arabaya, isteyende ferrariye binsin herkez parasına göre
Micro işlemci mütahit işi gibidir. Maldan çalarsan bina yıkılır. "BU KADAR YAW UZATMAYA, KIRMAYA VE DELİLLERLE ÜSTE ÇIKMAYA GEREK YOK. HEPİNİZİ ÖPÜYORUM SAYIN ARKADAŞLAR. KOLAY GELSİN "

++100 arkadaşı öpüyorum işte bu kadar  ;D
YENİLMEZ..