L293b kullanımı

Başlatan alpanoz, 06 Mayıs 2012, 21:04:45

alpanoz

Merhaba Arkadaşlar,

L293b H-Bridge entegreyi DC motor sürmek için kullanıyorum. İlk etapta DC motorumda fazla yük ihtiyacı olmadığından 8 nolu Vs pin'i, yani DC motorun güç pinini Arduino kartımdaki regüle 5V kaynağından alıyordum. Daha sonra harici güç kullanmak istediğimde farklı bir üreteçten (daha yüksek voltaj ve akım kapasiteli) entegreye bağlantı sağlamaya çalıştım ama devre çalışmadı.

Bağlantıda kafamı karıştıran nokta ise L293b entegresinin 4-5 nolu GND bağlantıları oldu. Nette incelediğim bir çok devrede Vs yani motorun enerjileneceği pin'e harici (mesela 12V) voltaj farkı verilirken 4-5 nolu GND uçlarının hangi toprağa çekilmesi gerektiği yazmıyor. Sorum ve destek beklediğim ise konu budur.

L293b'nin 8 nolu Vs pin'ine harici voltaj kaynağı bağlandığında 4-5 nolu GND pinlerini topraklamak için Vs uca balı harici güç kaynağı toprağımı yoksa mikroişlemciden Enable (Pin 1), Vss (Pin 16) için alınan 5V'luk regüle voltaj kaynağının toprağınamı bağlanmalıdır?

Yardımlarınızı rica ederim.   
Özgür

alpanoz

Merhaba Arkadaşlar,

Arduino'un GND bağlantısı ile motoru sürmek için kullandığım harici güç kaynağının GND'sini birbirine bağladığımda problemin çözüldüğünü gördüm.

Herkese kolay gelsin...
Özgür