>>> ŞEBEKE VOLTAJ ÖLÇÜMÜ - Pic ve 220v.!

Başlatan peko, 17 Ağustos 2004, 11:21:48

Veli B.

Daha önce bu konu 600 amper akım ölçme konusunda tartışıldı.Sorun DC ye çevirme aşamasında, diyot bariyer geriliminden(600-700mv) kaynaklanıyor.Sorun çözme adına alternatifler;
1. RMS okuma,
2.OP-AMPlı bir devre ile gerilim tepe tutucu (Prensip şeması Bunalmış Üstat tarafından verilmişti yarım dalga olarak.Tam dalgaya çevrilebilir yada VZC anları takip edilerek yarım dalga ADC kullanılabilir)
3. Bu hali ile çıkan değerler için formulizasyon ile lineerleştirme yapılabilir.

Prensip şemalardan ilki tepe seçici devre(ikinci op-amp' ın fet olması kapasite deşarjı açısından faydalı olacaktır sanırım ;) ), ikincisi ise örnekleme ve tutma devresi.İnceledikten sonra konuşalım.

gofe

Slm

Şemalarınızı inceledim şahsi kanaatim ve devrelerin bana söylediği çıkış voltajının giriş voltajına eşit olduğu ancak empedans olarak kaynağa yüklenmediğimiz şeklinde.  Bunun lineerleştirmeye nasıl bir katkısı olacak bunu anlayamadım.

2. mesaj

Şemayı tekrar inceledim anlayamadığım kısmı anladım. :) İlk şema oldukça mantıklı bir yaklaşım gibi.Uygulayıp görmek gerekiyor sanırım. Çıkışa bir 22 uf kondansatör daha ilave edersek acaba ne olur bunuda deneyeceğim. Teşekkürler.

gofe

Slm
Şemadaki devreleri uyguladım.
prensip olarak mantıklı olmakla beraber bu sistemde aynı lineersizlik devam etmekte.Eğer bir hatam yok ise bu da çözüm olamıyor.
Saygılar.

fsan

Arkadaslar, Bakin burada adamin birisi "Power Meter" yapmis, Yanlis hatirlamiyorsam AC Power = Gerilim X Akim X birde Cosinus bilmem neydi :P, yani adam 4 tane optokopler --> opamp --> ADC  sonrada PIC ile yaptigi interface ile hem gerilim hem Akim  ölcmüs olmuyormu bu sekilde? Eger öyle ise bu sekilde gerilim ve akim nasil ayird ediliyor biribirinden opamp girisinde :roll: ?

A PIC-Based AC Power Meter

http://www.canton.edu/employee/hartle/elec243/pic_power_meter_rick-96.pdf

Saygilar..