Socoter motoruyla rüzgar türbini yapmak...

Başlatan mustafa_cmbz, 08 Mayıs 2012, 12:50:34

mustafa_cmbz

merhabalar...

Uzun zamandır ufakta olsa bir ampul yakacak kadar bile olsa çatıya bir rüzgar türbini koymayı düşünüyordum..hatta bunun için bir ara tanıdık bir hurdacıdan socoter motoru istemiştim....

resmi:

[IMG]http://img412.yukle.tc/images/8720DC-Motor-1016-.jpg[/img]

özellikkleri:

http://szunitemotor.en.made-in-china.com/product/lbvmQuNJvnWD/China-DC-Motor-1016-.html

aklıma takılan bir kaç soru var yalnız..

* Sizce bu motordan tam devirde kaç amper akım elde edebiliriz?

* Genellikle araçlarda bulunan şarj dinamolarıyla yapılan sistemler var o sistemlere nazaran (motor bakımından) kıyaslama yapılacak olursa bu elimdeki malzeme nasıl değerlendirilebilinir?

* Birde kullanılacak olan motor-dinamo neyse artık 12-24-48v olmasının ne gibi avantajları olabilir? merak ettim..

kanat olayını şuan için düşünmekteyim aynı şekilde de iskelet olayınıda ama ilk denemem elimdeki 1-1.5m'lik pimaş borunun üçe bölünmüş halinden elde edilen kanatçıklar ile olacak gibi...

muhittin_kaplan

Bu iş için kullanılan Otomobil Sarj Dinamosudur.

OG

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 08 Mayıs 2012, 12:50:34
merhabalar...

Uzun zamandır ufakta olsa bir ampul yakacak kadar bile olsa çatıya bir rüzgar türbini koymayı düşünüyordum..hatta bunun için bir ara tanıdık bir hurdacıdan socoter motoru istemiştim....

resmi:

[IMG]http://img412.yukle.tc/images/8720DC-Motor-1016-.jpg[/img]

özellikkleri:

http://szunitemotor.en.made-in-china.com/product/lbvmQuNJvnWD/China-DC-Motor-1016-.html

aklıma takılan bir kaç soru var yalnız..

* Sizce bu motordan tam devirde kaç amper akım elde edebiliriz?

* Genellikle araçlarda bulunan şarj dinamolarıyla yapılan sistemler var o sistemlere nazaran (motor bakımından) kıyaslama yapılacak olursa bu elimdeki malzeme nasıl değerlendirilebilinir?

* Birde kullanılacak olan motor-dinamo neyse artık 12-24-48v olmasının ne gibi avantajları olabilir? merak ettim..

kanat olayını şuan için düşünmekteyim aynı şekilde de iskelet olayınıda ama ilk denemem elimdeki 1-1.5m'lik pimaş borunun üçe bölünmüş halinden elde edilen kanatçıklar ile olacak gibi...

-Sabit mıknatıslı değilse enerji üretemezsin. Uyartım akımı gerekir. Artık mıknatısiyet kullanmak için ona göre kontrol devresi gerektirir.

-12-24-48 V meselesi, Motor 300Watt ve dinamo olarak da 300VA üretiyor varsayalım.
Akım
12V için 300 / 12 = 25A
24V için 300 / 12 = 12,5A
48V için 300 / 12 = 6,25A

Şarj edeceğin akü 12V Dinamo 48V ise  6,25A şarj akımı ile yetinirsin, Voltaj kontrolunde daha dikkatli olmalısın,
Şarj edeceğin akü 12V Dinamo 24V ise  12,5A şarj akımı ile yetinirsin, Biraz daha çabuk dolar,
Şarj edeceğin akü 12V Dinamo 48V ise  25A şarj akımı ile çok daha hızlı doldurursun.

----
muhittin_kaplan'ın dediği gibi araba dinamoları (Aslında alternatör) daha iyi bir çözüm, ancak rüzgar gülünde onu kullanmak için de devir yükseltici dişli vs gerekiyor. Çünkü düşük devirlerde dinamoda üretim olmuyor/yetersiz oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

remzi

Bende bu işle ilgileniyorum. Şu anda sadece teori.
Forumlarda okuduğuma göre amatör rüzgar türbinleri fisher and paykel motor ile oldukça iyi. Yani en iyi fiyat performans değeri bu motorlarda. Araba alternatörlerine neodyim sabit mıknatıs takman lazım. tornası işçiliği malzeme parası, bobin sarması birsürü iş.
Şu anda en iyisi fisher&paykel gibi görünüyor. Başka bir forumda bir arkadaşta bu motorlardan elinde varmış. mesaj attım ama cevap yok. Kendinde araştırabilirsin beyaz eşya tamircilerinde var bu motorlardan. direct drive çamaşır ve bulaşık makinelerinde var. Arçelik beko LG'de.
Bulursan banada haber ver :D
İyi çalışmalar...

remzi

Ayrıca bu motorun bobinlerini seri paralel bağlayarak akım ve voltajla istediğin gibi oynayabilirsin...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: remzi - 08 Mayıs 2012, 16:45:58
Ayrıca bu motorun bobinlerini seri paralel bağlayarak akım ve voltajla istediğin gibi oynayabilirsin...

Hocam bahsettiğin motor benim elimdeki motor ise bugün içini açtım baktım zaten depoyu su bastığı için içi baya bi paslanmış falan onu temizledim ettim ama sargı olayı çok karışık en iyisi hiç ellemeden böylece denemek.Sonuçta ilk denemem olucak tabi bu arada hazırda evde boşken de hurdacıları gezeceğim...Doğrusunu söylemek gerekirse çamaşır makinesi motoru aklımdan geçmedi değil...Bulabilirim belki bi araştırayım bakalım..

Birde @OG hocam sabit mıklatıslı demişsin ya motor tamda dediğin gibi hocam...Yanlız şöyle bir sorun var dediğim gibi motor suyun içinde kaldığı için ufak tefek paslanma sorunu vardı onu hallettim ama bu paslanmadan dolayı motorun iç gövdesindeki mıklatısların yapışkanlarından kurtulmuş direkt ortadaki rotor deniliyor herhalde ona yapışmış...Şimdi birde bu mıklatısları yerlerine sabitleme olayı çıktı başıma...Bu mıklatısları neyle yapıştırıyorlar asıl yapıştırıcı yerine pratik olarak piyasada bulabileceğimiz ürünler nelerdir?

Mucit23

Benzer bir iş için buna benzer katalizatörlü çelik yapıştırıcılarından kullanmıştım.Kuruduktan sonra çok sağlam oluyorlar.

free picture hosting

salim ALTIN

Merhaba.

Alıntı yapılan: remzi - 08 Mayıs 2012, 16:44:50
Araba alternatörlerine neodyim sabit mıknatıs takman lazım. tornası işçiliği malzeme parası, bobin sarması birsürü iş.
. direct drive çamaşır ve bulaşık makinelerinde var. Arçelik beko LG'de.
Bulursan banada haber ver :D
İyi çalışmalar...

Araba alternatörünün orjinal hali elektronik devresi ile değişik devirlerde sabit çıkış voltajı üretecek şekildedir. Bunu da sargılı olan rotorundaki bobinlere fırçalar üzerinden uyguladığı voltajı (manyetik alanı)  çıkış voltajına göre ayarlamak sureti ile yapar. İlla mıknatıs takacağım dersen de büyük boy hoparlör mıknatısını cıkardığın bobin yerine kullanabilirsin.
Asıl  rüzgar jenaratörüne uygun olan elektrikli bisiklet tekerlek içi motorudur. Yanlız bunların redüktörsüz olanını temin etmelisiniz. Bu motor çok kutuplu ve neodmiyum mıknatıslı olduğundan mükemmel sonuç verir. mondialde bile yedek parça olarak var sanırım.
Oysa ki Arçelik direct drive çamaşır ve bulaşık makinesi motoru aynı yapıda olsada 220 voltta çalışacak şekildedir. Her ne kadar düşük devir de elektrik alabileceğinizi düşünsenizde aldığınız enerji ( Akım) da düşük olacaktır.

Kolay gelsin...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mustafa_cmbz

mondial ise işimiz kolay...eniştem burda mondialin hem satış bayisi hemde parça satıcısı fakat elektrikli bisikletlerin parçalarını getiriyormu bilmem...bugun biraz daha araştırım ve uğraşayım ondan sonra birazda dolaşabilirim...

necati

Voltaj yüksek ise (100v 300v arasi ise)
Ruzgar jeneratoründen gelen voltajı dc ye çevirin
350w 220/12v switching güç kaynağına girin
çikisi 14.2v ayarlayin aküyü sarj edin
Static elektrik e  dikkat
Topraklama yapin çarpilmayin
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

birkan

E.Scooterların çoğu zaten inişlerde motor hareketinden elektrik üretip aküyü şarj ediyor. Motoru temizledikten sonra elinizle çevirip voltmetre ile çıkıştan voltaj gelip gelmediğini ölçebilirsiniz. Kendiniz devre yapmak istemezseniz solar panel şarj cihazlarını da kullanarak akü şarjı yapabilirsiniz.

DEno_12

Size tavsiyem kanat yani rüzgâr gülünün asıl dizaynı konusunda yeni trendi takip etmeniz.Aşağıdaki linkte birçok anahtar kelime mevcut.Gider borularıyla ya da büyük, mavi kimyasal malzeme bidonlarıyla yapanlar var.Bu konuyla ilgili birçok video da mevcut.Evde yapımı kolay ve klasik tasarıma göre daha verimli; özellikle de düşük hızlarda olduğunu sanıyorum.Ayrıca yine bir tahmin: bu tip tasarımların el yapımlarıyla ilgili instructables'a bakabilirsiniz.Yabancılar artık klasik kanatlarla uğraşmıyorlar.Umarım faydalı olur.İyi çalışmalar.

hight3ch.com/next-generation-wind-energy-you-rarely-seen/

remzi

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 09 Mayıs 2012, 07:41:32
mondial ise işimiz kolay...eniştem burda mondialin hem satış bayisi hemde parça satıcısı fakat elektrikli bisikletlerin parçalarını getiriyormu bilmem...bugun biraz daha araştırım ve uğraşayım ondan sonra birazda dolaşabilirim...

Mustafa ne yaptın türbün işini?

mustafa_cmbz

abi flans tip için mıknatıs aldıydım 120t ye 12 tane bide çelik mil aldıydım dikey türbin yapacaktım ama peder sağolsun evde kavga çıktı geldi bizim kapıyı o demir ile kırdı ( kapı ahşap) annem sağolsun şikayetçi olunca demire suç aleti diye el koydular bende aldım hatunu çerkezköye taşındım..

Şimdi şubatta mahkeme var bakalım tanık olarak gideceğiz şikayeti geri çekecek annem ozaman geri alabilirsek alacağız :D ama çalıştığım için ve kirada olduğum için artık bu tarz şeylere para harcayamıyorum...

Hatta elimdeki mıknatısları dahi elimden çıkarmaya bakıyorum..

LukeSkywalker

Turk isi bir sekilde bitti yani türbin olayi.